Yorum Aklımda Deli Sorular

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
İnsanların hal üzere ayetler indirmiştir Rabbimiz
Örnekleri çok vardır...
Mesela hz. Ayşe validemizin ifk hadisenin de Rabbimiz onu temize çıkarmıştır.
Nu süresinde 11.den 20.ayete kadar mevcuttur

Peygamber efendimizi uyaran ayet abese süresinin başındadır, ama yanına gelir vs..

Mücadele süresinde kocasını Peygamber efendimize şikayet eden kadının sesini duymuştur ayetleri var....

Hz. Ayşe validemize iftira atılınca hz. dedikodunun içinde olunca, Ebubekir yardım ettiği kişilerde o kişilere yardım etmemeye yemin etmişti
Rabbimiz Nur süresinde bu hal üzere 22.ayeti indirilmiştir

Savaştan kaçanlar için ayetler vardır ve sonra pişman olup söyle onlara Affolundular demiştir Rabbimiz

Yani demek oluyor ki
İnsanların hal üzereni ayetler de inmiş oluyor vesile oluyor

O yüzden hz. Ömer'in deyimi üzerine inmiş olması garip olmaması gerek,,,

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,185
86,166
Hz. Peygamber'in hanımları geceleyin tuvalet İhtiyaçlarını görmek üzere menâsı' denilen yere (ki burası geniş bir arazi idi) çıkardı. Ömer, Hz. Peygamber'e "Hanımlarını ört" diyordu. Resûlulîah ise bunu yapmıyordu. Nihayet bir gece Hz. Peygamber'in hanımlarından Şevde binti Zem'a yatsı namazı vaktinde çıktı. Şevde uzun bir kadındı. Hz. Ömer örtü konusunda âyetin gelmesini şiddetle arzuladığı için ona "Ey Şevde biz seni tanıdık" dedi. Bunun üzerine Allah hicab (örtü) âyetini indirdi.[14]
Konuları aldığın kaynakta kendi içinde çelişki varsa kendi akıl süzgecinden geçirirsin.

Biz o zamanlarda, o çağda yaşamadık. Ama o döneme ait filmlere baktığımızda bırakın kadını, erkeklerin dahi örtülü olduğunu görüyoruz.Tesettur ayeti inmeden önce de Arap kadınları örtülüydü ve örtü hür kadınları köle kadınlardan ayıran bir özellikti. Konuda Hz. Sevde'nin örtüsüz olduğu için değil uzun boylu olduğu için tanındığı vurgulanıyor. Yani bırakın örtüsüz olmayı çarşaf bile giyse yine tanınırdı.

Hz. Ömer'in "Hanımlarını ört" sözü, evlerinden çıkmalarına engel ol, anlamına gelir.
İlk başta karanlıkta çıkıyorlardı. Nitekim Hz. Âİşe bu hadiste "geceleyin çıkardı" diyerek Hz. Peygamber'in eşlerinin gündüz değil geceleyin çıktıklarını belirtmiştir
Insanın tuvalet ihtiyacının belirli bir zamana ertelenmesi???
Hz. Ömer'in tuvaletten çıkan peygamber hanımına bırakın "biz seni tanıdık demesi", konuşacak görgüsüzlüğü yakıştırmak... Hep Hz. Ömer'e denk geldiğini vurgulayarak haşa Hz . Ömer'e farkında olmadan asılsız yakıştırma yapmak... Peygamber ne yapması gerektiğini bilmiyor mu? Ne yapması gerektiğini Hz.Ömer'den mi öğrenecek... Ayet Hz Ömer'in isteğine göre mi nüzul ediyor
derken amaç peygamber efendimizi yüceltmek değil, Hz. Ömer'i karalamaktır.
Her ne kadar kaynak aldığın eser Hz. Ömer'in yaptığı davranışlara kendince kılıflar uydurmuş olsa bile kimsenin derdi değil peygamber hanımlarının tuvalet adabı... Ondan önce dert edinmemiz gereken bir sürü mesele var.
Şimdi gelelim asıl konuya...Bu konudan kim ne öğrendi? Kime ne artısı oldu veya kimin kalbine hangi vesvese tohumlarını ekti...
İslam dini ile ilgili öğrenmemiz gereken, hayatımızda tatbik etmemiz gereken yüzlerce önemli mesele varken neden biz dinde açık aramaya çalışıyoruz. Neden dini basitleştiriyoruz. Haşa dalga konusu haline getiriyoruz...
Bu konu beni inanılmaz rahatsız etti. Aslında hiç yazmamak en evlaydı ama konu gündemde kaldıkça benim yazmam kaçınılmaz oldu...

Son düzenleme:

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,367
43,857
30
Kocaeli
Konuları aldığın kaynakta kendi içinde çelişki varsa kendi akıl süzgecinden geçirirsin.

Biz o zamanlarda, o çağda yaşamadık. Ama o döneme ait filmlere baktığımızda bırakın kadını, erkeklerin dahi örtülü olduğunu görüyoruz.Tesettur ayeti inmeden önce de Arap kadınları örtülüydü ve örtü hür kadınları köle kadınlardan ayıran bir özellikti. Konuda Hz. Sevde'nin örtüsüz olduğu için değil uzun boylu olduğu için tanındığı vurgulanıyor. Yani bırakın örtüsüz olmayı çarşaf bile giyse yine tanınırdı.

Insanın tuvalet ihtiyacının belirli bir zamana ertelenmesi???
Hz. Ömer'in tuvaletten çıkan peygamber hanımına bırakın "biz seni tanıdık demesi", konuşacak görgüsüzlüğü yakıştırmak... Hep Hz. Ömer'e denk geldiğini vurgulayarak haşa Hz . Ömer'e farkında olmadan asılsız yakıştırma yapmak... Peygamber ne yapması gerektiğini bilmiyor mu? Ne yapması gerektiğini Hz.Ömer'den mi öğrenecek... Ayet Hz Ömer'in isteğine göre mi nüzul ediyor
derken amaç peygamber efendimizi yüceltmek değil, Hz. Ömer'i karalamaktır.
Her ne kadar kaynak aldığın eser Hz. Ömer'in yaptığı davranışlara kendince kılıflar uydurmuş olsa bile kimsenin derdi değil peygamber hanımlarının tuvalet adabı... Ondan önce dert edinmemiz gereken bir sürü mesele var.
Şimdi gelelim asıl konuya...Bu konudan kim ne öğrendi? Kime ne artısı oldu veya kimin kalbine hangi vesvese tohumlarını ekti...
İslam dini ile ilgili öğrenmemiz gereken, hayatımızda tatbik etmemiz gereken yüzlerce önemli mesele varken neden biz dinde açık aramaya çalışıyoruz. Neden dini basitleştiriyoruz. Haşa dalga konusu haline getiriyoruz...
Bu konu beni inanılmaz rahatsız etti. Aslında hiç yazmamak en evlaydı ama konu gündemde kaldıkça benim yazmam kaçınılmaz oldu...
Teşekkürler ♥

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,367
43,857
30
Kocaeli
İnsanların hal üzere ayetler indirmiştir Rabbimiz
Örnekleri çok vardır...
Mesela hz. Ayşe validemizin ifk hadisenin de Rabbimiz onu temize çıkarmıştır.
Nu süresinde 11.den 20.ayete kadar mevcuttur

Peygamber efendimizi uyaran ayet abese süresinin başındadır, ama yanına gelir vs..

Mücadele süresinde kocasını Peygamber efendimize şikayet eden kadının sesini duymuştur ayetleri var....

Hz. Ayşe validemize iftira atılınca hz. dedikodunun içinde olunca, Ebubekir yardım ettiği kişilerde o kişilere yardım etmemeye yemin etmişti
Rabbimiz Nur süresinde bu hal üzere 22.ayeti indirilmiştir

Savaştan kaçanlar için ayetler vardır ve sonra pişman olup söyle onlara Affolundular demiştir Rabbimiz

Yani demek oluyor ki
İnsanların hal üzereni ayetler de inmiş oluyor vesile oluyor

O yüzden hz. Ömer'in deyimi üzerine inmiş olması garip olmaması gerek,,,
Teşekkürler yanıt için ♥

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,367
43,857
30
Kocaeli
Hazreti Ömer'in birkaç ayetin nüzulünden önce ayete mutabık sözler söylemesi onun sözü ile ayet indi anlamına gelmez. Mesela ben " @DenizKızı (veya bir başkası) bu yazıyı okuyacak" yazdım şimdi. Sen buraya bir konu açmışsın, cevap bekliyorsun ve yazılan cevabı okuyorsun. Sen okumadan önce yazmış olmam senin okuyacağın gerçeğini etkiler mi?
Hazreti Ömer Allah'ın kendine vermiş olduğu adaletle hakkaniyetle ve yapısı itibariyle, sert mizacıyla, tez canlılığıyla söylemiş olduğu sözler onun sözüyle ayet indi anlamına gelmez.
İçki ayetinde mesela. Birden çok defa peygamberimize başvurmuş, içkinin aklı gidermesinden dolayı yasaklanmasını istemiş. Ayetin gecikmesi de söz konusu değil. Çünkü sahabenin tamamı Hazreti Ömer gibi değil. İdrak etmekte zorlananlar da oldu. Ki Allahü Teâlâ sonucunun ne olduğunu göstererek yasakladı.
Sonuç olarak Hazreti Ömer istediği için değil, Allah en fayda vereceği zamanda indirdi ayetini.

Bir iki hanım yoktu o beldede. Hep ona denk de gelmemiştir :)
Peygamber efendimizin evi ile mescidi bitişikti. Haliyle mescide gelenlerin evden çıkanları görmesi normal bir şey. Özellikle takip etme durumu var mı bilemem ama Hazreti Ömer bütün müslümanların, hassaten Peygamberimizin iyiliğine olacak şeyleri düşünmesi, diğer sahabeye nazaran cesareti had safhada olup sözünü esirgememesi hep ona denk gelmiş düşüncesini silmeye yeter sanırım. Ayrıca hazreti Ömer'in Peygamberimizin kayınpederi olduğunu da hatırlayalım :)
"Damat, aklını başına devşir" diyecek değildi peygamberimize herhalde :)

Peygamberimiz hakkında bir vahiy gelmemiş konuda kolaylık, serbestlik, merhamet yönünü tercih etmiştir genellikle.

İstişare etmeyi, arkadaşlarının görüşünü belirtmesini isteyen peygamber efendimiz. Yoksa "size söylenen neyse onu yapın, gerisine karışmayın" dese hazreti Ömer de doğru gördüğünü söylemek için can atmazdı.

Nitekim Bedirde esirler hakkındaki istişare de büyük faydalar sağlamıştır.

Gelelim alıntıya.
Yok yok gelmeyelim. Demeyecem ona bişey. :D
Size de teşekkür ederim güzel güzel açıklamışsınız.

Son mesajlar