Al-i İmran 30.ayeti kerime

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,557
59,109
Al-i İmran 30.ayeti kerime:

*‘Ahiret gününde (mahşer gününde) her nefis hayırdan ne amel ettiyse hazır olarak bulacak..’*

Yani hiç kimse yapmış olduğu bir hayrın kayıp olduğunu görmeyecek. Allah zulmetmez çünkü kuluna.
*‘Kötülük olarak da ne yapmışsa onu da hazır olarak bulacak’*
Ayetin devamına şimdi burada bakın!
*‘...İnsan (o kötülükleri yapan kimse) isteyecek ki, o kötülükle arasında uzun bir mesafe olsaydı.’*

Allah buyuruyor ki burada kim hayır işlerse mahşer gününde onu görecek, kim şer-kötülük işlerse onu da görecek. Ama o, yaptığı kötülükleri amel defterinde gören kimse isteyecek ki bu kötülüğümle benim aramda uzun mesafeler olsaydı. Yani benimle hiçbir alakası olmasaydı. Ben yapmamış olsaydım. Onların neler olduğunu hepimiz bilmiyor muyuz? Çoğunu biliyoruz.

Yalan söylemenin haram olduğunu biliyoruz.
Namaz kaçırmanın haram olduğunu biliyoruz.
Avret mahallini açmanın haram olduğunu biliyoruz.
İftira atmanın, gıybet etmenin, haram yemenin, birbirimize zulmetmenin haram olduğunu biliyoruz ve muhakkak bunların pişman olunacak şeyler olduğunu hepimiz biliyoruz. Onların pişman olunacak şeyler olduğunu bile bile nasıl yapıyoruz.
Akıllılık neresinde bunun? Ölürken iyi ki böyle konuşmuşuz der miyiz? İyi ki namaz kaçırmışız, iyi ki zekat vermedik, iyi ki yetim malı yedik, anne-babamıza iyi ki bakmadık demeyiz. Bunları böyle yaptığımız için giderken rahat gider miyiz? Bırakın ahireti buna bile üzüleceğiz.

Yapma işte! Yaparken düşün işte, Allah’ım ben anneme babama böyle davranıyorum, sen razı mısın? Ben eşime çocuklarıma böyle davranıyorum sen razı mısın? ‘O bana ne yaptı!’ Ben sana onun ne yaptığını sormuyorum. Allah razı mı, inanıyor musun razı olduğuna? Oraya bak. Ahirete giderken ‘iyi ki yaptım’ diyecek misin? Melekler takdir edecekler mi seni? Bizi düzeltecek olan bu kardeşlerim yoksa başka bir şey bizi düzeltemez. Biz nasıl düzelmek istiyoruz biliyor musunuz? Ben kendi nefsime bakıyorum öyle sizi biliyorum. Herkes bana benim istediğim gibi davranırsa ben de düzeleceğim.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Insanlar bu dünyayı peşin ahireti ise veresiye gibi görüyor . Yani burada çalıştın paranı alırsın kızdın söylenirsin nefsine yenik düşer Haset edersin kıskanır çekemez gıybet edersin. Ama ahiret algısı tam tersi ,şimdi namaz kıl ölünce faydasını gör,şimdi iyilik yap ölünce hayrına gör gibi yani bir veresiye algısı oluşuyor insanın kafasında.işte onun bedelini de veresiye defterinin kapandığı gün anlıyoruz ki vakit hayli geç olmuş oluyor.
Paylaşım için teşekkürler abla

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
İnsan hayatının merkezine herdaim " Allah rızasını" koyabilse...
Keşke. .

Son mesajlar