Allah Esirgesin

Turan

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,209
298
ALLAH ESİRGESİN !
Bir hasta düşünün… Su içmesini doktor yasaklamış, sağlığı için çok zararlı… Ve siz bu hastanın yakınısınız. O hasta su içmek isteyince ne yaparsınız? Ona olan sevgi ve merhametiniz sebebiyle su içmesine engel olur, suyu ondan esirgersiniz. Bilirsiniz ki su içerse o an için susuzluğu gidecek ama bu durum onun sağlığına büyük zarar verecek. Şimdi bu hasta için nimet su mu yoksa suyun ondan esirgenmiş olması mı?
Şimdi… Yüce Allah mümin kullarına olan sonsuz rahmet ve merhametiyle dünyada kimi nimetlerin ona zarar vereceğini bildiğinden o nimetleri kulundan esirger. Bunu –hâşâ- kuluna kötülük etmek için değil onun iyiliği için yapıyor. Şimdi bu kul için nimet, başkalarında olan, kendisinin de hep sahip olmak istediği, ama sahip olması onun din ve dünyası için zararlı olacak olan şeye ne pahasına olursa olsun sahip olmak mı yoksa ondan mahrum olmak mı?
Konuyu hiç unutmayacağınız şekilde aklınıza kazıyacak bir hadisle noktalayalım:
“Allah bir kulu sevince, sizden biri hasta olan [ve su içmesi zararlı olan] yakınından suyu esirgediği gibi dünyayı o kuldan esirger.” (Tirmizî)

Soner Duman