Allah'ı nasıl zikretmeliyiz?

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
Sevgili forum sakinleri... 🌹🌹

Allah'ı nasıl zikretmeliyiz? Konuşalım inşallah..

Rabbimizi zikir ederken kendimize özgü vardır.
Bildiğimiz en büyük zikir tabii ki namaz kılmak, Kuranıkerim okumak, anlamak yaşamak vs..dir.

Rabbimiz bizden Beni zikir edin kullarım derken..
Bir tesbihi al dünyadan el ayağını kendini uzlete çekil ve Allah Allah de diye olmaması gerek bu zikir.

Elbette insanın gönlü her zaman Allah Allah demeli bunu kast etmiyorum.

Peki Sizce..

Allah'ı zikir etmek nedir? Nasıl olmalıdır?
Allah'ı nasıl zikretmeliyiz ki zikir olsun?

Allah'ı zikir edin de ki maksat nedir?

*Lütfen kendi özgün düşünceleriniz olsun, kopyala yapıştır olmamasına dikkat edelim, ufak tefek alıntılar olabilir,,,

@Mizgin_TuRabii @Kenshi @Eylül Başak @sıgınak @Karaton @iklima @iklil @Asiye @Zişan @Ali @Eylül @Eymen @LiyA @HayLaz61 @Alperen61 @Tatlı Cadı @aLbina @ahter @SiyahSancaktaR @Mystery @Mavi @Mevsim @Kızıl Gül @-Hira- @Elçibey @Oparetör @Ötüken @Sayha @Byabdullah @iklima @Birindarfatma @DenizKızı @Lâ Tahzen''' @Zümrüt @EMİR ŞAHİN @Sükût-u Hayâl @Suskun Yürek @Gülpembe @Emine yavuz

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
Aslında bizler ben de içinde bu Allah'ı zikir etmeye çok dar bakıyoruz,,
Zikir etmeyi belli bir kalıplara koyduk onun dışına pek çıkmıyoruz,,,

Allah'ı zikir etmek küçük örnekler vereyim,..

Yerlere çöp atmamak, çevreyi kirletmek
Pikniğe gittiğimiz de orayı temiz bırakmak
İnsanların arasını düzeltmek
Misafiri hoş tutmak
Misafirliğe gittğiiniz evi gözetlememek ve oradan döndüğünüz de evin halini kimseye anlatmamak (dağınıktı, misafire bu yemek mi verilir vs..)

Kızıl Gül

Sp Kullanıcı
14 Eki 2020
416
2,151
Ne yapiyorsak Allah icin olmali..
Bir zikir grubuna katilmisdim whatsapp üzeri, hersey hos güzel ama zamanla bu bir yaris haline geldi, herkes digerinden daha üstün bir sayiya ulasmaya calisma cabasi beni cok rahatsiz etti ve grupdan ayrildim..
artik kendi halimde her daim sayisiz Zikir ediyorum..
Tesekkür ederim Sükutu-Ezber..🌹

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Zikir ve tesbih iki Kur'an'ı kavramdır..her ne kadar anlamları kaydırılması olsada.
Tesbih bir çok ayette de geçtiği üzere yerde ve göklerde ne varsa Allah tesbih ederler.
Tesbih canlı cansız her varlığın Allah i hamd ile tesbih etmesi demektir..yani her varlığın kendi amacı doğrultusunda hareket etmesi..evrenin yasalarına uygun olarak sistemin işlemesi olarak tanimlanir ki doğrudur..

Anlamı daha çok dezenformasyona uğratılan kavram ise zikirdir..ki bu dezenformasyonun örneğinide Kızıl Gül yukarda vermiştir..

Bildiğiniz gibi Kur'an'ın bir ismide zikirdir..yüzden fazla yerde geçer ve 30 kusuru kuranla ilintilidir

Allah bize bir zikir göndermiştir. yani bize hatırlatmıştır ilkelerini yasalarını..

Rad suresi 28. Ayet:: Lineftinehum fîh(i)(c) vemen yu’rid ‘an żikri rabbihi yesluk-hu ‘ażâben sa’adâ(n)
Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse onu zor bir azaba sokar.

Rad suresi 28. Ayet
Elmalılı (sadeleştirilmiş)
Onlar, iman edip kalpleri Allah'ın zikriyle yatışan kimselerdir; evet Allah'ın zikri ile kalpler yatışır!"

Şimdi zikir denince aklımıza kuran gelmeli çünkü onun bir ismide zikirdir hatirlatmadir...

Bu minvalde zikri anlamaya çalışacak olursak nasıl ki her varlık kendi amacı doğrultusunda hareket ederek Allah tesbih ediyorsa insanda kendi fıtratına uygun bir yaşamla hareket ederek zikretmis olacaktır.

Yani her davranışına her işine Allah i sahit tutarak ona karşı sorumluluk bilincini bir an unutmayarak devam ettiği sürece Allah i da zikretmis ve onun kendisi için belirlediği ilke ve prensipler doğrultusunda hareket etmiş olacaktır...gerçek manada zikir de budur..

Diğer konuya gelecek olursak tesbihle belli rakamlara varana kadar yada cesiltli halkalar oluşturmak suretiyle çeşitli sözler mirildanmalar..bunlar indirgemeci buldugumu söyleyebilirim.

Ne zararı var diye sorabilirsiniz..zararı şu zikir denince artık akla bu geliyor ve asıl mana gerilerde kalıyor zararı bu faydasını Allah bilir.

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,639
44
BOLU
Evvela zikir her alanda olur.Allahı hoşnut eden herşey zikirdir.
Kalbimizden geçen ilahi her düşünce zikirdir dilimizin söylediklerinde zikirdir.
Yani kalben fikren ve fiilen zikir Haylazın dediği gibi.Aklımızdan geçirmek kalbimizle tasdik edip eşlik etmek ve dilimizle söylemek hepsi zikirdir.
Günümüzde zikir matematiksel kodlamalara uğramış bir takım ilahi söylemlere eşitlenmiş olsada kalben söylenen bu söylemler ve güzel lafızlar zararsızdır tatbiki zikri belli bir şeyi elde etmek için ön ödeme şeklinde düşünmezsek.

Son mesajlar