Analiz Atatürk'ün Cenaze Namazı Kılındı mı?

Sayha

senaydangüzelsin
Sp Kullanıcı
28 Ağu 2020
910
3,854
İstanbuL
Devlet; Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenazesinde dini görevleri ve özellikle Cenaze namazını programa almamış, Devlet Başkanı İsmet İnönü başta olmak üzere, Hükümet üyeleri, milletvekilleri, Generaller, askerler, Devlet memurları ve halk “ebedi şef” kabul ederek ihtiramda bulundukları Cumhurbaşkanlarının Cenaze namazını ve cenaze işlemindeki dini görevleri yapamamışlardır. Cenaze herhangi bir camiye götürülerek halkın namazını kılması önlenmiştir. Bu durum; Dolmabahçede, Etnografya Müzesinde, Anıt-Kabir’e defninde de yapılmamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesine yapılmış dini görevle ilgili bir tek kare fotoğraf gören var mı ? Devletin Kurucusu, Milletin en sevdiği bir Cumhurbaşkanının cenazesine dini tören yapılıyor ama bir tek kare fotoğraf ortada yok.
Burada şunu söylemek istiyorum, Devlet tarafından, yeni Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından, hükümet tarafından, TBMM tarafından, başında Mareşal Fevzi Çakmak’ın bulunduğu ordu tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesinde hiçbir dini vecibe yerine getirilmemiş veya getirtilmemiştir. Bu kesindir. o sırada cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Başbakan Celal Bayar, Genelkurmay Başkanı da Fevzi Çakmak'tır
Bu kişilerin yani; Mareşal Çakmak, Celal Bayar ve İsmet İnönü’nün vefatlarında ise aynı durum olmamış, cenazelerle ilgili dini vecibeler gizli yapılmamış, yerine getirilmiş, camilerde namazları kılınmış, bunların yapıldığı da gazetelere ve halka duyurulmuştur.
Gelelim Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenaze namazına..
19 Kasım 1938 günü Cenaze, Dolmabahçe’den alınıp, Ankara’ya nakledilmek üzere bütün hazırlıklar tamamlanmış, tören başlamak üzere iken; Mustafa Kemal’in kız kardeşi Makbule Hanım “Ağabeyimin cenaze namazı hangi camide kılınacak? “ diyerek dini görevlerin yapılmasını istemiştir.

Sayha

senaydangüzelsin
Sp Kullanıcı
28 Ağu 2020
910
3,854
İstanbuL
maklube hanım olmasa namazı kılınmıcakmış 😒😒
Burada şunu söylemek istiyorum, Devlet tarafından, yeni Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından, hükümet tarafından, TBMM tarafından, başında Mareşal Fevzi Çakmak’ın bulunduğu ordu tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesinde hiçbir dini vecibe yerine getirilmemiş veya getirtilmemiştir. Bu kesindir.

Kaynak
kaynakda yerine getirilmediği ifade edilmiş.
ayrıca Kadir Mısıroğlu'nun anlatımıyla..

Son düzenleme:

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Kılındı tabii ki de bu ne saçmalık..
Bırakın bu püsküllüyü
Bu adam tarihçi değil.
Şeyh pir diyen adam bu..

O kadar cahil ki William Shakespeare’in soyadını adı sanıyor :D
Oradan da şeyh pir diyor.. O tiyatro eserleri orta english döneminin eserleri bugün anlamak zordur..

Bunu diyen adamın hangi saptamasını ciddiye alabilirsiniz?

Valla kara cahil bir adam ama bizimkiler üstad diyor..
Toplum olarak kendimizi kandırmayı seviyoruz bu tiplerle.. :)
Bir ara bu eleman Atatürk’ün cinniyle konuştum diyordu aysudjss
Bakırköyden boşa almamış o deli raporunu agsgsgssags

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Buralardan bir şeyler çıkarmaya çalışmak falan bunlar çocukça işler..
Atatürk’ün yaptığı iş ortada modern bir toplum.. :)
Türkiye’nin Arap ve diğer İslam ülkelerinden farklı ileri olmasının yegane sebebi..
Buralardan bir şey çıkaramazsanız.. :)
İster inansın ister deist olsun.. Onu eleştirmek için önce onu aşmanız gerek :)
O koşullarda bile iki dil bilen bir adam.. Daha Türkçeyi bile zor konuşan Tayyip ile falan böyle şeylerle boşuna vuruş yapmayın Atatürk’e hiçbir şey olmaz.

Tarih yine hak ettiği yere koyar..
Kişiliğini Sevdiğim ama çok saçma beyni yıkanmış bir arkadaşım da Tayyip Atatürk’ten üstün falan diyordu.. Bir yanda vatanı kurtarmış bir askeri deha, diğer tarafta daha atın sırtına bile çıkamayan birisi..
Allah akıl fikir versin.. :)

Buralardan bir şey çıkmaz.. Boşuna kurcalamayın. Atatürk’ü seven bizlerin neden sevdiğini siz halen anlamamışsınız..
Ortada bir eser var.. Türkiye Cumhuriyeti var tüm yıpratmalara rağmen.. :)
Yok şunu demiş mi, inanıyor mu inanmıyor mu falan filan bunlarla bir yere varamazsınız.

Fetö örneğinde bunu çok güzel gördük.. Gerçekten bir şey olsaşardı spruları çalmazlardı.. :D RTE bile itiraf etti her şeye rağmen kültürel olarak yenildik 20 sene de kültürel iktidar diye.. Atatürk öyle bir şey ki ne kadar kötüledikçe dokundukça büyüdükçe büyüyor.. :)

Benim anti kemalist arkadaşlarım vardı şimdi hepsi Atatürk’ü övüyor.. Menzilci bir amcamız vardı şimdi Atatürk rozeti takıyor :)

Yalanla dolanla tarih değişmez, ancak kendinizi kandırırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Mizgin_TuRabii

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,461
Buralardan bir şeyler çıkarmaya çalışmak falan bunlar çocukça işler..
Atatürk’ün yaptığı iş ortada modern bir toplum.. :)
Türkiye’nin Arap ve diğer İslam ülkelerinden farklı ileri olmasının yegane sebebi..
Buralardan bir şey çıkaramazsanız.. :)
İster inansın ister deist olsun.. Onu eleştirmek için önce onu aşmanız gerek :)
O koşullarda bile iki dil bilen bir adam.. Daha Türkçeyi bile zor konuşan Tayyip ile falan böyle şeylerle boşuna vuruş yapmayın Atatürk’e hiçbir şey olmaz.

Tarih yine hak ettiği yere koyar..
Kişiliğini Sevdiğim ama çok saçma beyni yıkanmış bir arkadaşım da Tayyip Atatürk’ten üstün falan diyordu.. Bir yanda vatanı kurtarmış bir askeri deha, diğer tarafta daha atın sırtına bile çıkamayan birisi..
Allah akıl fikir versin.. :)

Buralardan bir şey çıkmaz.. Boşuna kurcalamayın. Atatürk’ü seven bizlerin neden sevdiğini siz halen anlamamışsınız..
Ortada bir eser var.. Türkiye Cumhuriyeti var tüm yıpratmalara rağmen.. :)
Yok şunu demiş mi, inanıyor mu inanmıyor mu falan filan bunlarla bir yere varamazsınız.

Fetö örneğinde bunu çok güzel gördük.. Gerçekten bir şey olsaşardı spruları çalmazlardı.. :D RTE bile itiraf etti her şeye rağmen kültürel olarak yenildik 20 sene de kültürel iktidar diye.. Atatürk öyle bir şey ki ne kadar kötüledikçe dokundukça büyüdükçe büyüyor.. :)

Benim anti kemalist arkadaşlarım vardı şimdi hepsi Atatürk’ü övüyor.. Menzilci bir amcamız vardı şimdi Atatürk rozeti takıyor :)

Yalanla dolanla tarih değişmez, ancak kendinizi kandırırsınız.
Dünde demistim ,Kendini ifade etmeye calisan bunu yaparkende tek taraflı bir bakış açısı ile ufkunu bir noktaya tek odaklayan Ben ben diyen ve benim dogrum mutlak doğrudur gibi düşünceye sahip olan Arkadaş,Unutma ki Düşüncelerin senin değil,Hergün farklı bir düşünce benimseyen ,farklı görüşlere tabi olan diğer gün söylediğini bertaraf eden kendi soylemlerinin bile çelişkiler içinde inkar eden Arkadaş yazman çizmen güzel lakin insanlara davranış ve üslubun kısaca kendini begenmisligin seni ilerde yanlızlığa mahkum edecektir ve bu senin Dünyanı çok değiştirecektir.

Allah sana hidayet etsin ,Allaha şükür İslami bi duruşun yok yoksa herkes senden dolayı Islamdan uzaklaşirdi,

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,284
İstanbul..
Dünde demistim ,Kendini ifade etmeye calisan bunu yaparkende tek taraflı bir bakış açısı ile ufkunu bir noktaya tek odaklayan Ben ben diyen ve benim dogrum mutlak doğrudur gibi düşünceye sahip olan Arkadaş,Unutma ki Düşüncelerin senin değil,Hergün farklı bir düşünce benimseyen ,farklı görüşlere tabi olan diğer gün söylediğini bertaraf eden kendi soylemlerinin bile çelişkiler içinde inkar eden Arkadaş yazman çizmen güzel lakin insanlara davranış ve üslubun kısaca kendini begenmisligin seni ilerde yanlızlığa mahkum edecektir ve bu senin Dünyanı çok değiştirecektir.

Allah sana hidayet etsin ,Allaha şükür İslami bi duruşun yok yoksa herkes senden dolayı Islamdan uzaklaşirdi,
Ağzına sağlık aziz can dostum benim...

• Beğen
Tepkiler: Alperen61

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,461
Bu bir gerçek 600 yıllık bir imparatorluğun halkını ,Kültürünü,Düşüncesini,Giyimini bir gecede değiştiren,Medeniyet dediği Avrupaya peşkeş çektiren ve halkı sefalet içersinde parçalayan halkı geçmişini yok eden biri ve müdavimleri halen Tek davaları Bu bir gerçektir dertleri İslamdir.

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,284
İstanbul..
Gönül yangınlarım çok bu konuda sayfalarca yazsam içim soğumaz..
Lâkin hakikat ortada önce susturuldu millet koruma kanunu diye sonra her şey ayan beyan gerçek tarih çıktı ortaya çıkmaya devam ediyor..
Şanlı Ecdadımızın son Padişahı başka ülkede garip hazin bir şekil de yatarken konuşacak çok şey var...

Son mesajlar