Dini Sorular Borsa & Hisse

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,461
Ülkelerin sistemi faiz üzerine kurulu ,Ticaretlerinde Banka güvencesi olmadan hiç bir işlem yapılmaz,buda şu demek bütün parasal işlemler ticaretde islami daireler içersinde olmadığı icin bütün herşey faiz üzerine kurulu,şirketlerin bulaşmaması imkansız birşey,emek harcamadan kazanılan sanal ticaretler helal mi konusuna deyinmeme gerek bile Yok,
Müslümana düşen uyanık olması,Öyle bir duruma geldikki hesapta kalan paramız bile bankanın kullanımı dahilinde .

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,405
87,077
Ülkelerin sistemi faiz üzerine kurulu ,Ticaretlerinde Banka güvencesi olmadan hiç bir işlem yapılmaz,buda şu demek bütün parasal işlemler ticaretde islami daireler içersinde olmadığı icin bütün herşey faiz üzerine kurulu,şirketlerin bulaşmaması imkansız birşey,emek harcamadan kazanılan sanal ticaretler helal mi konusuna deyinmeme gerek bile Yok,
Müslümana düşen uyanık olması,Öyle bir duruma geldikki hesapta kalan paramız bile bankanın kullanımı dahilinde .
Kesinlikle katılıyorum. Faiz ve kredi olayı günümüzde kılıflar uydurularak mubah gösterilmeye çalışılıyor ve neredeyse bulaşmayan yok gibi.
Ben peygamber efendimizin veda hutbesinin evrensel bir beyanname olduğunu düşünüyorum. Bu hutbenin bütün zamanlarda bütün insanlara hitaben olduğunu düşünürsek "faizin her türlüsünün haram" olduğuna da inanmamız gerekir. Üzerinden 14 Asır geçmiş olması hükmü değiştirmiyor.
Günümüzde bazı hocalar Hanefi mezhebine göre günümüz şartlarında faiz, kredi gibi kavramların helal olduğunu, nedenini ise şahsın karının bankanın karının üstünde tutulduğunu söylüyorlar.
İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin adını kullanarak, onun adına fetva veren herkes ahirette bunun hesabını elbette verecek

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
60K