"Bu benim, majesteleri"

Turan

Well-known member
Sp Kullanıcı

(İsimleri geçen değerli siyâsetçilerin hoşgörülerine sığınarak alıntı fıkrayı paylaşıyorum,)

Sayın Kılıçdâroğlu, dış destek aramak için İngiltere'yi ziyârete gitmişdi.Kraliçe, tarafından çaya davet edildi.
Sayın Kılıçdâroğlu,Kraliçeye liderlik felsefesinin ne olduğunu sordu ?
Kraliçe de; " çevremi akıllı insânlarla doldurmak" cevâbını vermiş.

Kılıçdâroğlu, bunun üzerine kraliçeye "çevresindeki insânların akıllı olup olmadıklarını nasıl ayırt etdiğini"
sorunca ; Kraliçe,
"onlara doğru soruları sorarak ayırt ediyorum demiş ve izin verirseniz göstereyim"

Kraliçe hemen Tony Blair'i aramış ve Sayın Başbakan, lütfen bu soruya cevâb veriniz:
"Annenizin bir çocuğu var, babanızın bir çocuğu var ve bu çocuk sizin ne kız ne de erkek kardeşiniz.Kimdir bu? "diye sormuş.

Tony Blair: "Bu benim, majesteleri"
diye yanıtlamış.
Kraliçe:" Doğru.Teşekkürler,iyi çalışmalar Blair" demiş ve kılıçdâroğlu'na dönerek: "Gördünüz mü Kılıçdaroğlu ?"

Evet majesteleri, çok teşekkür ederim, bu metodunuzu kesinlikle kullanacağım diyerek oradan ayrılmış.
Yurda dönüşünde hemen şu sıralar kargalarla başı dertde olan Sayın Muharrem İnce'yi çağırıp, "Sana bir soru soracağım, cevâblamanı istiyorum" demiş.

Muharrem "Tabîi Efendim, nedir?" Kılıçdaroğlu :
"Annenin bir çocuğu var, babanın bir çocuğu var, ve bu çocuk senin ne kız ne de erkek kardeşin.Kimdir bu?"

Muharrem ince, sağa bakmış sola bakmış düşünmüş taşınmış ve en sonunda:
"Efendim bunu birâz düşünüp sonra size sonra ceváb versem" demiş.

Kılıçdâroğlu kabûl etmiş ve Sayın "Ince" oradan ayrılmış.Vakit kaybetmeden parti kurmaylarını toplantıya çağırmış, saatlerce bu soru üzerinde düşünmüşler, ama kimse bir cevâb bulamamış.
En sonunda Muharrem İnce ;
Süleymân Soylu"yu aramış ve durumu açıkladıktan sonra:
"Annenizin bir çocuğu var, babanızın bir çocuğu var, ve bu çocuk ne sizin ne kız ne de erkek kardeşiniz.Kimdir bu?"

Sayın Soylu:"Bunda bilemeyecek ne var, tabîi ki benim" diye yanıtlamış.
Cevâbı alan "İnce" hemen Kılıçdâroğlu"nu arayarak:
"Cevâbı buldum Efendim, kim olduğunu biliyorum,Sayın Soylu'dur" demiş.

Kılıçdâroğlu,büyük bir hayâl kırıklığıyla:
"Yanlış cevâb Muharrem..!Doğru cevâb Tony Blair olacakdı."

Yusuf Zabun