Soru/Cevap Bu meseleyı izah edebılır mısınız

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
Bu konu amacından sapmış biraz.
Cübbeli denilen adamın söylediği ve asla kabul edilmeyecek söylemler üzerinden eleştiri yapan ve Cübbeli yi savunma derdinde olan arkadaş arkadaşlar!
Belli ki Cübbeli saçmalamış zira söylediği şeyin geçerliliği yoktur.
Benim en çok karşı çıktığım Hadis,mezhep,Sünnet düşmanlığının bir diğer versiyonu herşeye hadis,sünnet uydurma hastalığıdır.Hadisler tartışmalı konu zira bir sürü hadis var kaynakları var ama her hadisi olduğu gibi kabul etmek benim aklıma mantığıma uymuyor pek kaynağı ne olursa olsun.
Ama Cübbeli yi eleştirmek için bura da Edip Yüksel gibi bir facianın videosunun konulmasıda ayrı bir facia nezdimde.
Yok birinin birinden farkı nezdimde.
Al birini vur diğerine.
Tümden kabul tümden reddetmek çıktıkları sokak aynı.

Weird

Sp Kullanıcı
10 Haz 2021
58
35
18
Bu konu amacından sapmış biraz.
Cübbeli denilen adamın söylediği ve asla kabul edilmeyecek söylemler üzerinden eleştiri yapan ve Cübbeli yi savunma derdinde olan arkadaş arkadaşlar!
Belli ki Cübbeli saçmalamış zira söylediği şeyin geçerliliği yoktur.
Benim en çok karşı çıktığım Hadis,mezhep,Sünnet düşmanlığının bir diğer versiyonu herşeye hadis,sünnet uydurma hastalığıdır.Hadisler tartışmalı konu zira bir sürü hadis var kaynakları var ama her hadisi olduğu gibi kabul etmek benim aklıma mantığıma uymuyor pek kaynağı ne olursa olsun.
Ama Cübbeli yi eleştirmek için bura da Edip Yüksel gibi bir facianın videosunun konulmasıda ayrı bir facia nezdimde.
Yok birinin birinden farkı nezdimde.
Al birini vur diğerine.
Tümden kabul tümden reddetmek çıktıkları sokak aynı.
Bız nasıl secegız pekı abı kafam o kadar cok karıstı ne yalan ne dogru ben nasıl bılecem arapca bıle bılmıyorum yasım kucuk cubbelı hocayıda bır arkadasım tavsıye ettı aklına takılan soru olursa cevap olur dıye ama iyice kafam allak bullak oldu

Alperen61

Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
Bız nasıl secegız pekı abı kafam o kadar cok karıstı ne yalan ne dogru ben nasıl bılecem arapca bıle bılmıyorum yasım kucuk cubbelı hocayıda bır arkadasım tavsıye ettı aklına takılan soru olursa cevap olur dıye ama iyice kafam allak bullak oldu
Kimseye körü körüne biat etmeden doğruyu arayacağız.
Kimsenin dediğine hemen eyvallah demeyeceğiz.
Herkesin en doğrucu olduğu yerde kendi doğrularımızı savunacağız.
Hangi cemaat,tarikat,dernek,vakıf,düşünür olursa olsun insan olduğunu unutmayacağız.
Allah'ın hükümlerinin insanlar için olduğunu unutmadan kişilerin dedikleri ile değil Allah'ın ve Peygamber'in dediği ile amel edeceğiz.
Yoksa bu din savaşların da gerçek dini anlamak için kafa yormak saçmalığın en büyüğü.
Bunları yaparken insanların inandıklarına topyekün saldırıp,hakaret etmek yerine yanlışları ortaya koyarak yapmalıyız.
Gelenekçiler ve Reformist veya yenilikçiler arasında sıkışıp kalmayacağız.
Nakil veya akıl diyenler arasında kalmayacağız.
Dini ticari faaliyet alanı olarak görüp para kazanan sahtekarlara karşı olacağız.
Şeyh ayağına yatıp dinde kendini önceleyenlere karşı duracağız.
Sümük-i Şerif diyenlere karşı olduğumuz gibi,geçmişte teravih namazı kılınışını anlatıp bugün "teravih namazı yoktur" diyenlere de karşı olacağız.
Bilim adı altında İslam dinine bir takım yenilikler katıp açıklamaya çalışan sözde Felsefecilere karşı durcağız.
"Peygamber efendimiz bir hadiste şöyle buyurdu" diye başladığı sohbetlerini deizm insanlığın kurtuluşu olacaktır noktasına getirenlere de karşı olacağız.
Velhasıl kelam tümden kabul veya reddetmek yerine aklımız ile kendimiz karar vereceğiz.
Benim arayışım budur.

Sükût-u Hayâl

Yıldırım çarpmış
Sp Kullanıcı
8 Tem 2018
2,723
13,468
Ben kimseyi aşağılamam sadece olanı yazarım. :)
Ben bir gerçek savaşçısıyım, hakikat arayıcısıyım..
Kimseye de hakaret etmem insanlara saygı duyarım..

“Senin ahlak, vicdan anlayışın bu kadar işte.
Vurmak için malzeme olsun yeter.”

demişsin ama bu benim değil senin yaptığın bir şey değil mi? Üstelik beni dsha önce tanıdığın halde ön yargıların nedeniyle düşman olman.. Yahu anlamıyorum.. Cübbeli Allah mı ki de eleştirilmez görüyorsunuz.. Bu adam ne kadar insanları kendine bağlamış.. Bir ara ben de severek izliyordum ama bir müslümana iftira attığını görünce soğudum dini düşüncelerinden.. Şu videolarda söylrdiği şeylerde yani çok saçma sapan hurafeler

Adama kendi tarikatı bile isyan etmiş youtubeda videoları var.. Biz şurada arkadaşın sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz bizi saldırıyorsunuz.. Bu doğru bir tutum değil..

Bu arada,
Evet son sınıf öğrencisiyim ama ben bunu gizlemedim hiç gizlenecek ne var? Yakında mezun oluyorum.. Sen sanki bunu bir gizemmiş gibi sunmuşsun.. Ama sen buna rağmen geldiğimden bana hakaretler yazıyorsun :) Ben yine de seni bir kere bile şikayet etmedim. Kötü de konuşmadım.. Hep iyi davrandım sana :D Halende herkes gibi seni de forumdan bir arkadaşım olarak görüyorum.. Bana hakaretler etmen aşağılaman bile sana duyduğum saygıyı değiştirmiyor.. Çünkü benim herkesten önce kendime saygım vardır.. :)

Forumundaki üye arkadaşına böyle hakaretler ederken cübbeli konusunda duyar kasmanız hiç samimi değil bence :)

O videoyu paylaşmamın nedeni bir insanı en iyi kendi anlatır..
Bunun da tevazu ile bir alakası yok.. Adam gerçeği söylüyor..
Aşağıda senin sözlerinin en iyi seni anlatması gibi..

Benim bak açık söyleyeyim şimdiye kadar en az 50-60 forumda takılmışımdır ve her forumda yazdığım her mesajın altına bugün yine imzamı atarım.. :) Ben böyle biriyim hep de böyle olacağım çünkü kendimle barışık biriyim.. Bence fikirlerim değilde bu kendimle olan barışıklığım rahatsız etti sizleri. İnsan insanın aynasııdr derler.. Sevmiyorsanız sevmeyin çok önemli değil ama insanlara saygı duymak için onları sevmemiz gerekmiyor.. :) Mesajlarımı görmek istemeyen engelleyebilir saygı duyarım sadece, ama hakaret etmeniz çok yanlış..

Bak mesela ben bazı konularda Eylül Başakla falanda aynı düşünmüyorum ama bu ona saygı duymamı engellemez.. :) Katılmam eleştiririm bunlar ayrı ama imanı hakkında kimsenin laf söylemem.. :)

“Unutmayın ki insanın dilinden dökülen kelimeler yüreğinden kaynaklanır..” (Coolumsu)

Şunu da ekleyeyim. Hz. Muhammed aleyhisselama bu tip şeyleri söyleyip yakıştırıp sonra cübbeliyi dokunulmaz yapmak ne bileyim.. Ona toz kondurmamak.. Cübbeli Hz.Peygamberden daha mı kıymetli sizler için arkadaşlar? Kan içmek gibi haramlığında zerre şüphe olmayan bir şeyi siz sahabeye nasıl yakıştırıyorsunuz? Peygamber haram işleyen birini uyarmak yerine nasıl cennetle müjdeler kanını içti diye bunu aklınız alıyor mu?

Müminlerin sevgisi en fazla Allah’a ve Peygamber’e olmalıdır.. Lütfen şu ayeti hatırlayın.. Başka sözüm yok..

De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım-akrabanız, kazandığınız mallar, durgunluğa uğramasından endişe ettiğiniz ticaretiniz ve hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda mücadeledem daha sevimli ise, artık Allah buyruğunu (kıyameti) gerçekleştirinceye kadar bekleyin. Allah günaha saplanmış kimseleri hidayete erdirmez. (Tevbe Suresi)

Ekli dosyayı görüntüle 21363
Ekli dosyayı görüntüle 21364
Ekli dosyayı görüntüle 21365Ekli dosyayı görüntüle 21366
Ekli dosyayı görüntüle 21367

Bu konuya daha cevap yazmayacağım kim neye inanırsa inansın. Umurumda da değil.
Ben Peygamberimi bu adamın söylediklerinden tenzih ediyorum.
Alaka özürlü müsün?

• Trip
Tepkiler: Darksaga

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Kur’an meali oku aklındaki sorulara cevap bulursun istersen sana hediye edebilirim :)
Korkma ücretsiz ve kargosu benden :D Hadi yine iyisin :D Çok kaliteli bir meal çok faydalı olur özel kutuna mesaj attım :) Bu meali okuyunca din konusunda yetkin olacaksın :D Aklında tek bir soru işareti kalmayacak 😛

Aynı hatayı zamanında ben yaptığım için diyorum. Cübbeliyi izlemeyi bırakmanı tavsiye ederim çünkü tarikatlar bambaşka bir yoldur.. Kafanı karıştırmak dışında bir şeye yaramazlar.. Gavs, jawslarıyla, falan.. Aklını çelerler. Sen onu bunu bırak dediğim gibi Kur’an’ın anlamını öğren ve Peygamberi izle.. :)

• Kızdım
Tepkiler: Sükutu LeyL

Alperen61

Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
Kur’an meali oku aklındaki sorulara cevap bulursun istersen sana hediye edebilirim :)
Korkma ücretsiz ve kargosu benden :D Hadi yine iyisin :D Çok kaliteli bir meal çok faydalı olur özel kutuna mesaj attım :) Bu meali okuyunca din konusunda yetkin olacaksın :D Aklında tek bir soru işareti kalmayacak 😛

Aynı hatayı zamanında ben yaptığım için diyorum. Cübbeliyi izlemeyi bırakmanı tavsiye ederim çünkü tarikatlar bambaşka bir yoldur.. Kafanı karıştırmak dışında bir şeye yaramazlar.. Gavs, jawslarıyla, falan.. Aklını çelerler. Sen onu bunu bırak dediğim gibi Kur’an’ın anlamını öğren ve Peygamberi izle.. :)
Hangi mealmiş bu merak ettim okuyunca din konusunda yetkin yaptığına göre epey etkili bir meal.

• Beğen
Tepkiler: Eylül Başak

Son mesajlar