Çini Sanatı ve Altyapısı Çini Bisküvisi

  • Tüm İslam Aleminin Ramazan Ayı Mübarek Olsun

Lâ Tahzen'''

İnce Sızım
Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
449
1,990
Çini Sanatı

Bir tür killi topraktan yapılarak bir kez fırınlanan, çesitli renk ve motiflerle süslendikten sonra sırlanarak ikinci kez fırınlanan, seramik parçasına ÇİNİ denir. Çini yapma sanatı da Çinicilik olarak adlandırılır.

Çini alt yapısı, piştikçe beyazlaşan ve çamura esneklik veren kil, beyazlığını sağlayan kaolin, silis ve feldispatlı bir maddenin karışımından meydana gelmektedir.

Çini altyapısının türüne göre hazırlanan malzeme, karıştırıcı, ıslatıcı makinelerde şekillendirilebilmeleri için gerekli su miktarı ilave edilmek suretiyle homojen bir hamur elde edilir. Daha sonra elle veya kalıplama, presleme, döndürme, döküm teknikleri ile şekillendirilerek yüksek dereceli seramik fırınlarında pişirilir. Pişirilen bu ürünlere bisküvi adı verilmektedir.

Bisküvi halindeki yarı mamul üzerine; desen, şekil veya yazıların sınırları özel olarak hazırlanmış aydınger şablonlar (iğnelenmiş desenli) kullanılarak odun kömürü tozu ile desen obje üzerine tranfer edilir. Transfer edilen desenin kenar çizgileri tahrir (kontur)lenir. Toprak içerikli boyalar ile dekorlanır.

Dekorlanmış objeler genellikle şeffaf sırla sırlanmakla birlikte renkli sırlar da kullanılabilir… Renklendirmede metal oksitler kullanılır, ( krom, demir, kalay, bakır vb.)

Dekorlanmış ürünü sırlamadan önce sırın yüzeye çok iyi tutunması yüzeyin temizliği ile doğrudan doğruya ilgilidir. Bu nedenle bisküvinin çok iyi şekilde temizlenmesi (zımpara, silme, zaman zaman da yıkama) gerekmektedir. Sır tabakası 1,5 milimetre kalınlığında olmalıdır. Sırın kalınlığı kabarcıkların oluşması gibi kusurlara yol açabilmektedir. Yeterince kalın olmayan sırlar ise kel alanlar oluşturur. Sır ürüne fırça, dökme, daldırma ve püskürtme gibi tekniklerle yapılmaktadır.

Desenlenmiş (dekorlanmış) ve sırı sürülmüş objeler, geleneksel yöntemlerle fırınlarda tekrar pişirilir.

<tbody>
</tbody>