Dini Sorular Çocuk sahibi olamamak boşanma sebebi sayılır mı?

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,745
16,735
Bursa
Çevremde şahit olduğum bir durum. Vicdanen hiç tasvip etmiyorum.

Diyanetin bu konudaki cevabı;
Dinimiz insan ve toplumun huzurlu bir hayat yaşamasına vesile olan aileye ve ailenin devamına önem vermiştir. Evlilikteki amaçlardan biri de nesli devam ettirmektir. Mümkün olan her yol denendikten sonra çocuk sahibi olunamıyorsa, Allah’a teslim olmak gerekir. Kur’an-ı Kerim’de hiçbir şeyin Allah’ın hükümranlığından bağımsız olmadığı belirtilmekte, çocuk sahibi olmanın veya olamamanın bir övgü veya yergi konusu olmaması gerektiğine işaret edilmektedir (Şûrâ, 42/49-50). İnsan nihai olarak kendisi için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilemeyeceğinden, istediği şeyi kendi hayatı ve mutluluğu için vazgeçilmez görmemesi, ilâhî takdire rıza göstermesi gerekir (Bakara, 2/216). Kişinin gücü ve iradesi dışındaki bir isteğinin gerçekleşmemesi uğruna hayatını karartmak yerine sahip olduğu nimet ve imkânları başkalarıyla paylaşarak çeşitli yollarla bu mutluluğu yaşamayı ve bunun ecrini Allah’tan beklemeyi tercih etmesi, hem daha makul hem dünya hem âhiret saadeti için daha elverişli bir yoldur. Nikâhın bir amacı da neslin devamını sağlamak olduğundan, İslam bilginleri bu maksada erişmeye mani olan böyle bir durumda, kadın ve erkek için boşanmayı caiz görmüşlerse de (Serahsî, el-Mebsût, V, 94-95) mümin insanların ahlaken bunu rıza ile karşılayıp boşanma sebebi yapmamaları eşe karşı vicdani bir gerekliliktir.
Kaynak

Mavi

Sp Kullanıcı
30 May 2020
2,344
12,691
Konu için teşekkür ederim ..
Benim de şahid olduğum bir konu bu çocukları olmayan bir çift vardı Adam ikinci kez evlendi sırf çocuk için eşi kabul etti hamileliği boyunca kumasını hastaneye götürdü kadın, hatta çocuk olunca beraber büyüttüler..

AçelyA

Hayat kısa,günler daha da kısa
Sp Kullanıcı
26 Eki 2021
200
1,244
Bir kadın kocasının çocuğu olmuyorsa, istisnalar dışında ,boşanmaz .
Bir erkek karısının çocuğu olmuyorsa,istisnalar dışında,kadına hakaretten tut boşanmaya kadar herşeyi yapabilir.
Vicdan mı demiştik ?

İklil

"Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor."
Sp Kullanıcı
20 Şub 2017
8,320
29,328
Verende Allah Alanda Allah Bu hakmı şimdi ya kadının geliri yoksa yada anne babası kabul etmiyorsa o kadın nereye gider ..İstisnalar harici erkekler bazı yerleri alıp kendilerine uyarlıyorlar..
Mesela bu konu mesela 4 kadın konusu herşey mübah onlara göre çocuğu olmayan kadın malesefki cahil zihniyetli beyinlerinde müdahalesi sonucu eşinden boşanıyor ..
4kadın meselesi 4 kadar yolu var peygamberimizi örnek gösterip uygulayanlar var ben kursa giderken duydum .Kadın temizliğe gidip çalışıp didinip sonunda ev sahibi olmuşlar .Eşi seni boşayacağım 4dekadar yolu var diye eşini boşamış iki çocuk kalmış mademki hakkı konuşmak gerekiyor mademki hakça yaşamak gerekiyor kim kimin hakkına giriyor ..

Son mesajlar