Coolumsu’ca Düşünceler

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Kendi bakış açımı yansıtan kendi düşüncelerimi burada paylaşacağım. Kendim için paylaşıyorum..

Not: Konumun bana özel olmasını istiyorum. O yüzden başkaları bu konuya görüş atmazsa mutlu olurum.. Yazdıklarım sadece beni bağlar. Düşünce özgürlüğünün sonsuzluğuna inanan biriyim, Katılıp katılmamanız, karşı olup olmamazın, inandıklarınızla uyup uymaması beni zerre enterese etmez. Bu konu düşümceye gerçekten değer verenler içindir.. Üzerinize alınıp cevap vermenize gerek yok. Siz benden sorumlu değilsiniz, ben de sizden.. :)

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Allah kitabı insanlar onla doğru yolu bulsunlar diye indirmiştir. Hocalar ceplerini doldursun, yöneticiler halkı uyutsun, nankörler Allah’a aldatsın diye değil.. Bir şeyi para karşılığı satan sattığını elinden çıkarır. Dini para karşılığı satarsanız, dinsiz kalırsınız. Bir hizmetçi aynı anda iki efendiye hizmet edemez. Aynı anda hem Allah’a hem paraya kulluk edemezsiniz..

Son düzenleme:

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Allah’a bir çocuk saflığıyla, tertemiz bir şekilde iman etmek gerekir. Bir çocuk gibi riyasız, hesapsız, pazarlıksız.. Yüreğindeki sevgiyi asla öldürmeyeceksin.. Ne kadar bilirsen bil, ne kadar ibadet edersen et, bu senin sevgini, merhametini değilde kibrini, nefretini arttırıyorsa sen de kaybedenlerdensin demektir.

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
İnsanlara tapanlar Allah’a tapan bizleri anlayamazlar.. Onlar nerede bir ışık görseler nerede güzel bir şey görseler onu yok etmek kaldırmak için hak hukuk saygı tanımadan saldırırlar. Yobazın dindarlığı kendi nefsi kadardır. Ona göre nefsine hoşuna giden helal hoşuna gitmeyen haramdır.

Müslümanım sonuna kadar ama asla yobaz değil..
Bu hayatta en büyük ahlaksızlar en çok ahlak bekçiliği yapanlardan çıkar.

• Beğen
Tepkiler: Eylül Başak

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Altın, çamurların arasına düşse de değerinden bir şey kaybetmez. İnsan altın gibi olmalı, yüreği altın gibi kirlenmeyen paslanmayan.. Altına ne kadar çamur atarsanız atın o yine altın.. İnsan sadece kendine parlamamalı, sadece kendine ışık vermemeli.. Aksine ışığıyla tüm insanlığa örnek olmalı.. Sen yanmasan ben yanmasam nasıl aydınlığa çıkar bu karanlıklar?

Kin nefretle bulanmış insanlara karşı bile sevgi merhametle yaklaşan, onlar için dua eden.. Karanlıklara sırtımı dönmem aksine ışık tutarım onlarda aydınlansın özgürleşsin diye.. İnsanların kalbi de ruhu da nefretle kinle sevgisizlikle kirlenir.. Ama biz iyi insanlar her şeye rağmen onlara karşı bile hoşgörülü olmalıyız. İnsanın değerini belirleyen başkaları değildir. Sadece kendisidir. İnsanların davranışları onları ele verir. Ebu Cehil öldü ama gitti mi Ebu Cehillik? Firavunlar öldü ama firavunluk insamların ruhunda yaşıyor.. Firavun Musa’yı tanımadan ona düşman oldu.. Putu yıkmak yetmez, yüreğindeki putları da yıkacaksın.. Sevmeyi bilmeyene kendini değersizliği mahkum edene değer katmak olmalıdır bizim görevimiz.. Sevgiyi bilmeyene sevgiyi öğretmek bence susuz birine su vermekten daha onurlu bir davranış.. Ben doğruyu doğru olduğu için yaparım. Karşımdakinin tavrından bağımsız..Anlamak masraflı iştir; emek, gayret ve samimiyet ister. Yanlış anlamak kolaydır oysa. Biraz kötü niyet, biraz da cahillik kafidir. Biraz bağnazlık ve ham yobazlık.. Seni seveni, sevmenin ne kıymeti var? Putperestler, müşrikler, katiller bile kendilerini sevenleri severler.. Gerçek sevgi düşmanına seni sevmeyenlere gösterdiğin güzel ahlaktır..

İsa Peygamberin o güzel duasını yüreğime yazıyorum.
RAB’im sen onları da affet çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.
Bilmeyene sözüm yok ama bilmek istemeyenler yani cehaleti bilinçli tercih edenler
Onlar korkum odur ki cehennemde ancak gerçeği anlayacaklar..
Yine de Allah’ın ümit kesmediğinden bizde ümit kesmeyelim.. Belki birgün insanlar..
Şu, bu, o olmak değilde iyi bir insan olmanın her şeyin özü olduğunu anlayabilirler.
Ve sadece insan olabilirler..

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Geri kalmış bir topluma ve toplumun mensuplarına medeniyet, çağdaşlaşma, hoşgörü ve insanlara saygı gibi değer eğitimi vermek her aydının görevidir. Kendi gibi düşünmeyen herkesi düşman ilan eden, onları susturmak için her türlü baskıyı ve zorbalığı meşru gören insanların onursuzluğuna karşı biz büyük bir erdemle gerçekleri söylemeye devam etmeliyiz.

Bu uğurda yorulabiliriz, önümüze engeller çıkabilir ama asla vazgeçmemeliyiz. Karşımızdaki insanların algılama yetersizliği, bizim eksikliğimiz değildir. Aksine biz de sevgili peygamberimiz gibi sabrederek, merhamet ederek onları da bağışlayarak bu ıslah ve insanileştirme hareketine devam etmeliyiz. Mum ancak karanlıkları aydınlattığı ölçüde kıymetlidir.. :)

Cehalete, bağnazlığa, yobazlığa ve gericiliğe karşı verilen savaş ve mücadele dünyanın en eski ama en onurlu savaşıdır. Ve kıyamete kadar sürecektir.. Düşünmekten korkmadığımız gibi düşüncelerimizi ifade etmekten de korkmamalıyız. Bir insana sorgulayıcı düşünmeyi öğretmek ve farklılıklara hoşgörü ile bakmasını sağlamak bence ona yemek vermekten, su içirmekten çok daha büyük bir iyiliktir..

87A44DDC-C1A4-40DF-852E-818527962212.png

Tüm yobazlıklar belli bir zamanın değerlerini ilahlaştırma ve bu ilahlaştırmanın uzantısı olan tabuları insana egemen kılma illetine dayanmaktadır. Yobazlık, insanın daha iyiye ve daha güzele doğru kanat açmasından rahatsız olan bir şuuraltının ürünüdür. Yobazlık daha iyinin olabileceğini asla kabul etmez. Yeni ufuklara yükselme yerine hep aynı çukurda çakılıp kalma ve o çukurun dışında kalanları yetersiz veya zararlı ilan etme tutkusu, yobazlığın bir tür göstergesidir. Yerleştiği çukurun dışında dünya kabul etmemek, yobazlığın imanıdır. Durmadan yürümek ve sürekli değişmek ve farklılaşmak yerine aynı yerde kalmanın kime ne faydası var?

Bir kaplumbağa hayatı kendi kabuğundan ibaret sanırmış.. Dünyanın ne kadar büyük, zengin ve farklılıklarla dolu olduğunu anlamayan bir sevgisiz ve merhametsiz bir kalp ancak sansür yoluna seçer.. Bir insanın onurlu mu onursuz mu olduğunu anlamak istiyorsanız sadece muhaliflerine yaptığı muameleye bakın. Onları dinlemek, anlamak yerine susturmayı tercih ediyorsa orada hiçbir ideoloji, hiçbir inanç ve hiçbir düşünce yoktur. Hiçbir sebep bunu meşrulaştırmaz. Sadece kaplumbağalar vardır. Ben buna kaplumbağa sendromu diyorum. Dünyadaki en büyük hastalık, salgın budur. Tedavisi ise sadece iyi insan olmaktan geçiyor..

• Beğen
Tepkiler: Eymen

Son mesajlar