Çöp tenekesini nereye koyalım ???

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Genç iken kocasını kaybeden,
Şefkat kahramânı bir annenin fedâkârlığı ve oğlunun vefâdârlığı.
Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı.
Onu kimseye muhtâc etmeden okutabilmekti arzusu.
Bu hayâllerle geçirdi günlerini, gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu.
Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbir şeye muhtâc etmedi.
Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti
Bu hayâllerle geçti yıllar, bu hayâlle bitti yıllar.
Nihayet oğlu hukuk okudu, hâkimlik görevine başladı.
Anne sevincinden yere göğe sığmıyordu.
Sıra oğluna lâyık bir kız bulmaya geldi, bunu da bulunca artık gözleri arkasında kalmayacaktı.
Tam istediği gibi bir kız buldu.
Dışını görüyor, içinden haberi yoktu.
Seviyordu gelinini öz evlâdı gibi.
Bir an önce düğün olsun istiyordu.
Sanki kendi evlenecekti.
Bir an önce taşınmak istiyordu yeni evlerine; artık bir köşeye oturup torunlarını sevecek, geçmiş onun için tatlı bir hâtıra olacaktı.
Nikâh gününe 1 ay kalmıştı, dâmat gelini alarak yeni evlerine yerleşecek, eşyâların yerlerini ayarlayıp ölçülerini alacaklardı.
Bütün eşyâların yerleri ayarlanmış,tek tek güzel bir görüntü kazandırılmıştı.
Bu sırada gelin kız nişanlısına dönerek "Abdullâh ! böyle güzel oldu ama şu Çöp Tenekesini nereye koyacağız" ?
Şaşırdı genç adam , hayret dolu sesle
"Koskoca evde bir çöp tenekesini koyacak yer bulamıyormusun" ?
Tezgâhın altına koy !
"Yok yok hiç olur mu" "
balkona koyarsın "Oraya da hiç uymaz"
Yâhu çöp tenekesini koyacak yer bulamıyor musun" ?
"Onu demiyorum canım "ANNENİ diyorum ANNENİ" !
Genç kızın ağzından çıkan cümleler genç adamın kalbine işlemiş, beynini döndürmüştü.
Varlığında baş tâcı olan annesi, kendisi için el kapılarında çalışan annesi demek bir çöp tenekesi yerine koyuluyordu.
Demek Annesi çöp tenekesiydi.
O çilekâr o fedâkâr kadını, canı gibi sevdiği annesini koyacak yer bulamıyordu hayât arkadaşı olan kızda,anasına çöp tenekesi diyordu.
Tek kelime konuşmadı, eve dönünce de bir şeyden bahsetmedi; zavallı anne gelinin kendisi hakkında düşündüklerinden habersiz nasıl olduğunu soruyordu durmadan,onu övüyordu.
Acı acı güldü bu durum karşısında genç adam
Nihâyet nikâh günü gelmişti.
Bütün hazırlıklar bitmiş, arabalar dâirenin yolunu mekân tutmuşlardı.
Salon ağzına kadar doluydu.
Dışarıya taşan dâvetli kulesinde heyecan kol geziyordu,yeni evlileri görebilmek için.
Ve memur geline sordu: "Kızım ! Ahmet oğlu Abdullâh'ı zevceliğe kabûl ediyor musun" ? "Evet"
"Peki oğlum sen Zeyneb kızı Zelîha'yı zevceliğe kabûl ediyor musun"?
"Hayııırr Etmiyoruuum"
Salonu ayağa kaldırdı bu ses.Gözlerinde hayret ifâdesiyle herkes şok geçirmiş gibi erkeğe, Abdullâh'a bakıyorlardı. Memur şaşırmıştı:
"Peki şimdiye kadar neredeydin"
"Efendim ! Babam beni küçük yaşlarda bırakıp vefât etti.
Annem dışarılarda çalışarak gençliğini bana harcadı ,çalıştı ve çabaladı.
Giymedi giydirdi, yemedi yedirdi.
Beni büyüttü okutup adam etti.Annem benim yanımda oturacak, rahat edeceği zamân bu gördüğünüz gelin hanım annemi bir çöp tenekesi yerine koyarak evde onu koyacak yer bulamıyor,
Annemi bir çöp tenekesi olarak görüyor ve istemiyor.
Benim annemi istemeyen, ona o şekilde muâmele yapan kadını bende istemiyorum.
Varsa annesine çöp tenekesi dedirtecek, buyursun gelini alsın" !
Yerinden kalkarak annesini aldı, hayret ve gözyaşları içerisinde salondan ayrıldı.
Bu olaydan sonra gelin kız evine döndü ve aradan 20 yıl geçmesine rağmen evlenememiş.

• Beğen
Tepkiler: İsrâ

Son mesajlar