Dırdır- Eden Annelerin Kızlarının Çok Başarılı Olduğu Görüldü

Lâ Tahzen'''

İnce Sızım
Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
359
1,392
<figure class="header-image">
Anne olmak zor iş. Muhtemelen her annenin çok söylendiği zamanlar olmuştur. Anneler sık sık kızlarına odalarını temizlemelerini, eve erken gelmelerini ve ödevlerini yapmalarını söylerler. Listede tabii ki de giderek büyür.
Her ne kadar bu halk dilinde ‘dırdır etmek’ olarak nitelendirilse de yapılan araştırmalarda ‘dırdır’ eden annelere sahip kızların hayatta daha başarılı oldukları kanıtlandı.
2004-2010 yılları arasında Britanya’da gerçekleştirilen araştırmada 13-14 yaşlarındaki 15.500 kız ile görüşüldü.
Araştırmalarda, kızları için büyük idealleri olan annelerin kızlarının erken yaşta hamile kalma riskinin çok düşük olduğu görüldü. Böylelikle bu yaştaki genç kızlar erken hamileliğin getirdiği zorluklarla da uğraşmak zorunda kalmıyor.
Mesela üniversiteye giderken çocuğunuz varsa üniversiteyi normal şekilde bitirmek zorlaşabiliyor. Anneleri sık sık ‘dırdır’ eden genç kızların üniversiteye gittiği ve işsiz kalmadığı da çıkan sonuçlar arasında.

Essex Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bu araştırmada da akademik hayatı boyunca kendisini destekleyen bir arkadaşı veya öğretmeni olan kız çocuklarıyla olmayanlar arasındaki akademik başarı farkını gözler önüne serdi.
Araştırmacı Ericka Rascon-Ramirez, “Genelde ailemizin bizden yapmamızı istediği şeyleri göz ardı edip kendi istediğimiz şeyleri yaptığımızda daha başarılı oluruz. Ancak her ne kadar ailemizin tavsiyelerini dinlemesek de durup düşündüğümüzde onların söyledikleri şeylerden etkilenmiş olduğumuzu görürüz. Kendi kendimize verdiğimizi düşündüğümüz kararların arkasında bile ebeveynlerimizin etkileri görülür” diyor.


Kendisini tamamen kız çocuğuna adayan bir ebeveynin onun üzerindeki etkileri rahatlıkla görülebilir. Bu kişi genelde anne olur.
Yani kızınız sizin tavsiyelerinizi dinlemiyorsa ve kapıyı çarpıp evden çıkıyorsa, bu tavsiyelerinizden etkilenmediği anlamına gelmiyor.
Bu birçok ebeveyn için iyi bir haber. Kısacası ‘dırdır etmek’ onlar için faydalı.
Kızınız, verdiğiniz tavsiyelerin sonucunda sizin kötü bir ebeveyn olduğunuzu düşünse de ilerde size hak verecektir.
Yazıyı kız çocuğu olan bütün annelerle paylaşmayı unutmayın. ‘Dırdır’ etmeye devam edebilirsiniz!


</figure>
 
İ

İsrâ

Evet anneler; Kızlarınıza karşı açın ağzınızı yumun gözünüzü:)
 

Zümrüt

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
853
1,816
Hıım kızım yok ama,kız çocuğu olanlara faydalı bir yazı teşekkürler..