Dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlenceden ibarettir!

Qasem

Well-known member
Sp Kullanıcı
Vahy anlama yolculuğunda Enam süresi 21. Ve 32. Ayetler / 1. Hatim / 7. Cüz

Enam süresi 21. Kim Allah’a karşı yalan uydurandan, ya da O’nun âyetlerini yalanlayandan daha zalimdir? Şüphesiz ki, zalimler kurtuluşa eremez.

Enam Süresi 32. Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

Enam süresi 21. Kim Allah’a karşı yalan uydurandan, ya da O’nun âyetlerini yalanlayandan daha zalimdir? Şüphesiz ki, zalimler kurtuluşa eremez.

(Ayetin nüzulü Yahudiler ile alakalı olup indiği dönem ve tarihi süreç bir yana ben ayeti bugün kendi hayatıma göre yorumlayacağım inşeAllah... Çalışma Vahy anlamaya çalışma çalışması olup tersin çalışması olmadığı için ayetler üzerinde bana düşeni inşallah aktaracağım. Rabbim benden ne istemekte? )

- Allah bir konuda hüküm koymuşsa Mümin bir kadın ve erkeğe düşen ona iteattir...
- Allah'ın hükümlerini söz ile kabul edip , eyleminle onu yalanlamak zalimliktir.
- Sadece söz ile Allah'a değil , tüm hayatınla Allah'a kul olmalısın...
- Söz ve eylem ayrılmaz bir bütündür bunu unutma, sözü eylemden ayırarak kendine zulmedenlerden , zalimlerden olma...
- Bildiğin halde hakkı asla gizleme...
- Çıkarların , tereddütlerin , çekincelerin , kaygıları şakın senin hakikati ıskalamaya mani olmasına izin verme....
- Allah zalim bir güruha hakikati göstermez...

Enam Süresi 32. Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

- Dünya hayatının oyun ve eğlenceye benzetilmesi , kısa ve geçici olmasındandır...
- Bir oyun ve eğlencenin kısa sürüp sonrasından ondan alınan tadın unutulması gibi dünya hayatıda kısa ve unutulup giden bir eğlence gibidir...
- Geçici olanı ebedi olanla değiştirme...
- Dünya hayatına ehemmiyet ver, onun önemini anla ki Ahiretini kurtarabilesin...
- Dünya tarlasında ekeceğin ekinine nekadar önem verir , önemser bakımını yaparsan, o derece verimli mahsül alırsın...
- Şakın ha dünya hayatından el ayak çekmeyesin, Bilakis onun bir mahsül tarlası olduğunu bil ve ona göre ona yaklaş... Mahsülünü ahirette toplayacağın bir tarlayı bir ömür nadasaya bırakma ...

Selametle kalınız...

Asi ve Mavi

Well-known member
Sp Kullanıcı
Allah razı olsun
Takipteyim

Siyah inci

Well-known member
Sp Kullanıcı
yazık ne çok sevdik oyun ve eğlenceyi

iklima

Well-known member
Sp Kullanıcı
Oyunun sonunda akibetimiz ne olacak Rabbimiz bilir inşallah amel defterini sağ tarafından alanlar dan peygamber efendimizin ümmetim dediği ümmetin den oluruz inşallah emeğine sağlık Qasem paylasim için teşekkürler