Emin misin Kalbinin Temiz Olduğundan?

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Doğrudan demek istediğimden başlayayım.

Eğer kalbim temiz diyorsan el-Basir olan Allah’a denklik taslıyorsun demektir, bunun şirke kadar yolu var…Hemen tevbe et, vazgeç…Allah muhafaza,içinde bulunduğun depresyonu,mutsuzluk halini kalbinin mühürlenmesine ya da ölmesine yoruyorsan da şeytanın gazına geliyorsun demektir,bir an önce eûzu besmele ile Allah’a sığın…

Demek istediğim o ki bizler asla kalbimizin durumu hakkında mutlak hüküm veremeyiz. Necm Sûresi 32. ayette kendimizi temize çıkarmamamız emredilmekte ve kimin ne olduğunu en iyi Rabbimizin bildiği belirtilmektedir. Başlığı atmamda etkili olan yegâne ayet budur ve yeterlidir uyanmak için…

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Günümüz Türkiye’sinde oldukça revaçta olan ve seküler, …. olup dinle arası problemli olan bazı insanımızın dilinde olan bir sözdür bu…”Benim kalbim temiz, kimseye zararım yok ki…” İyi de:

1. Nereden biliyorsun kalbinin temiz olduğunu?Ya nefsin seni aldatıyorsa? 2. İyi insan olmak başkasına zarar vermemekle mi sınırlı?İyiliğin tarifi nasıldır?

İyilik konusunu aradan çıkarayım istiyorum; Allah (C.C.) iyiliğin tarifini Bakara 177’de yapmıştır. Hatırlayalım:

“İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah’ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!” Diyanet Vakfı Meali

Ayet konuyu kapatmakta olduğundan ve muhkem bir ayet olduğundan ilave şeyler söyleme gereği duymuyorum.

Gelelim konumuza…Kanaatimce bir insan son nefesine kadar asla kendisinden emin olmamalıdır. Ancak anlık olarak istikametinin doğru olduğu kendisine kalb yoluyla ilham edilebilir diye düşünüyorum. Yani akl-ı selim ile düşündüğünde, akleden kalbi ile düşündüğünde eğer doğru istikamette olduğunu hissediyorsa ve buna Kur’an’dan deliller getirebiliyorsa o kişi anlık olarak kendinden emin olabilir diye düşünüyorum. Ama bu dediğim gibi anlıktır. Allah (C.C.) kalpleri evirip çeviren olduğundan, kalp sürekli devir daim içinde bulunan tabiatı gereği kaymalar, sapmalar yaşayabileceğinden, anlıktır. Bu sebeple her an agâh olunmalı ve kontrol elden bırakılmamalıdır.

Bu yazdıklarım sizde rahatsızlık yaratan bir düşünce oluşmasına sebep olduysa bu iyi haberdir. Üzerine gidiniz ve yüzleşiniz. “Sen şer bir düşüncesin” deyiniz ve bırakınız zamanla sizden uzaklaşsın. Siz güzel bir uğraşa kendinizi veriniz,hoşunuza giden rahmani bir meşgale edininiz.

Acizane bahsetmeye çalıştığım gibi bu dünya hayatında kendinden emin olmak bir afettir ve sizi uyutup gaflete oradan da helâke sürükleyecek bir afettir. Rabbimizin tecellileri el-Hallâk ismi gereği sürekli yeni bir iş ve oluş içerisinde iken biz kulları nasıl olur da kendimizden emin bir halde saltanat sürmeye çalışırız. Bu olacak iş değildir ve bir an önce tevbe edilip, vazgeçilmesi gereken bir afettir.

Kalb Şöyle bir soru gelebilir: “Peki o zaman emin olmayacaksak nasıl hayatımızı sürdüreceğiz? Sürekli bunun tereddütü içerisinde mi olacağız?” Güzel bir şeytani sorudur bu, aman eûzu besmele çekin ve kendinize gelin derim. Eğer müslümanım diyorsanız, tek bir ilaha, Allah’a (celle celaluhu) inanıyorum ve O’na kulum diyorsanız sürekli uyanık ve kontrollü olmak ZORUNDASINIZ. Çünkü su uyuyor düşmanınız şeytan ve askerleri uyumuyor. Onlar sürekli plan program yaparak imanınızı ve ihlasınızı çalmaya çalışıyorlar. Bu sebeple sürekli uyanık ve kontrollü olmak ZORUNDASINIZ. Şöyle bir soru gelebilir: “Bu çok yorucu değil mi?” Eğer ihlaslı olursanız değildir çünkü artık bu dünyada koruma altına alınırsınız ve bir süre sonra tabiri caizse nefsiniz otomatik pilota bağlanır ve şeytandan ve askerlerinden size bir şey ulaştırmamaya başlar. Bu sebeple sürekli uyanık ve kontrollü olma nefsinize ağır geliyorsa ihlaslı olmaya gayret edin, Allah’tan ihlas dileyin ve iyi bir kul olmaya hatta dost olmaya gayret edin. O (celle celaluhu) size bizzat Kendisi, melekleri ve güzel kulları dostları ile yardımcı olacaktır. Allah’a emanet olunuz…

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,331
26,580
Iyi niyetli olmak hissedilebir bisey degil mi ki?

Bunun sebebi muslumanim diyip her halti yiyenlerdir.boyle olacagima olmam diye dusunuyorlar.yada bunuda bahane ediyorlar.

Bi abi soyler hep herseyden once ahlak ogrenmek gerek diye.haksizda degil. Evlatlarimiza dini ogretirken ornek olalim ki .duzgun yetissin. Aileler olarak bunlara onem vermiyoruz.

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Iyi niyetli olmak hissedilebir bisey degil mi ki?

Bunun sebebi muslumanim diyip her halti yiyenlerdir.boyle olacagima olmam diye dusunuyorlar.yada bunuda bahane ediyorlar.

Bi abi soyler hep herseyden once ahlak ogrenmek gerek diye.haksizda degil. Evlatlarimiza dini ogretirken ornek olalim ki .duzgun yetissin. Aileler olarak bunlara onem vermiyoruz.
Senin hissettiğin kadar iyisin ya yaniliyorsan yaniliyorsak ?? Ki kimse benim yoğurdum ekşi demez :)
Vicdanli merhametli çocuklar yetiştirmek lazım bu devirde
Güzel ahlaklı çocuklara ihtiyaç var

Zübeyde

Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
793
229
Iyi niyetli olmak pek hissedilmiyor bence taamam bunun niyeti iyi bi daha bak kötü bana göre böyle ahlakı güzel olmalı dediginiz gibi Rabbim güzel aklak üzre yaşamayı nasip etsin insaAllah..

Son mesajlar