Evlenmeyi düşündüğünüz Bayan sizden Büyükse?

Mystery

Teknik Destek
Yönetici
Evlenmeyi düşündüğünüz Bayan sizden Büyükse?

Peygamber Efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşındaki Hz.Hatice ile evlenmişti. Çok mutlu evlilikleri olmuştu. Hz.Peygamber Hz.Hatice'yi hem rahmetle ve iyi olarak anmıştır.Hz.Peygamber'in Hz.Hatice hakkında hayırla yad ettiğinde Hz.Aişe çok kıskanmıştır.

Evliliği sadece cinsellik olarak algılayanlar için yaş farkı problem olabilir belki.

Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur:

Kadın dört şey için nikahlanır. Malı için, soyu için, güzelliği için ve dindarlığı için. Sen dindar olana bak. (Değilse) kaybedersin”'

(Buharî, IX. 110. (el-Fethu’r-Rabbânî’den); Müslim, X. 51-52 (Nevevî şerhinde); Tirmizî, III. 396; Ebû Davud, II. 296; Nesâî, VI. 65, 68; İbnu Mâce, I. 597; Müstedrek, II. 161; Uyûnu’l-Ahbâr, IV. 1; Dârekutnî, II. 417)

Tuğba

Nam-diğer Hamuş
Sp Kullanıcı
Burdaki " hz aişe çok kıskanmıştır" cümlesini yadırgadım açıkcası.Biliriz ki efendimiz (sav) hz aişeye olan sevgisini "kördüğüm gibi" diyerek ifade eder.Yani herhangi bi kıskançlığa sebebiyet verecek bi hal olmadığını düşünüyorum.

Ali

Well-known member
Sp Kullanıcı
Burdaki"hz.aişe çok kıskanmıştır"cümlesini yadırgadım açıkcası.Biliriz ki efendimiz(sav)hz aişeye olan sevgisini"kördüğüm gibi"diyerek ifade eder.Yani herhangi bi kıskançlığa sebebiyet verecek bi hal olmadığını düşünüyorum.
Bunun böyle oldugunu okuduk eskiden okumus oldugumuz o kitablarin birinde ve zaten bunuda bilenler biilir vakia olarak da. Senin bu söyledigin seyide bilmiyorum ne okudum ve de duydum Kördügüm gibi olarak dedigin bu sözü ve oysa ki en kiymetli ve sevdigi hanim mi olarak hazreti hatice yi insanlar da bilmektedir.

Ali

Well-known member
Sp Kullanıcı
En iyisi kitabtan hazreti hatice ye dair bir yaziyi cikarip siteye eklemek olur. Ve hayirlisi ile ilkönce buna dair ilmi kitablardan birisine bakayim ve yaziyi basindan sonuna kadar da oldugu gibi alip vereyim insallah.

Ali

Well-known member
Sp Kullanıcı
Simdi hazreti hatice ye dair 1 iki kitaba bakiyordum bilgi icin ve onun o hayatinida kitablardan cikarmak icin birinci kitaba bakamadim. ikinci kitaba baktim zaten kisa gibi bir mahiyet de ona dair bilgi vermis 2 sayfa kadar bilgi vermektedir. Elimdeki ikinci kitabda direk olarak bu konuda hadis de var ve kutubu sitte de ve daha onun da bir kaynaginada inmedim yani direk bakmadim ve o hadis-i serif ´i de orda görmedim simdilik tek bunu diyeyim.

Ali

Well-known member
Sp Kullanıcı
Hz. Aise diyor ki: "Hz Hatice´yi hic görmedim halde, Hz. Peygamber´in diger eslerinden fazla onu kiskandim. Hz.Peygamber onu daima hatirlar ve ondan hep bahsederdi.Hatta bir gün bu yüzden Hz. Peygamber´i dariltmistim.O da: "Cenab-i Hakk, benim kalbime onun sevgisini vermistir." karsiliginda bulunmustu.(Sahih-i Muslim, "Fezailu Hatice"(Peygamberimizin Risaleti ve Sahsiyeti Sf. 356/imam Sibli Numani)