Gemilerin karadan da yürütülebileceğine inanmak

Turan

Well-known member
Sp Kullanıcı
GEMİLERİN KARADAN DA YÜRÜTÜLEBİLECEĞİNE İNANMAK MEHMETLERDEN BİRİNİ FATİH YAPAR ...........
Fatih Sultan Mehmet'i tanıyalım biraz.
Avrupa'daki nam-ı diğer adı, Grand Turco (Büyük Türk)
Edebiyattaki mahlası, Avni.
Fetih'ten sonra ise Fethin Babası anlamına gelen "Ebû'l-Feth"
Daha sonraki dönemlerde ise "Çağ Açan Hükümdar" ve "Kayser-i Rûm" (Roma İmparatoru)
Çoğu tarihçi, Orta Çağın kapanıp, Yeni Çağın açılmasında büyük etkisi olan bir komutan, entellektüel olarak bahseder Fatih'ten.
*
Çocukluğunu, eğitimini, gelişimini anlatalım.
Babası Sultan II. Murat'ın. 4. Oğlu (Fatih) hem çok haylaz, hem çok hareketli. 4-5 yaşlarındayken. Eğitimcileri canından bezdirir. Babası bir karar verir, onu ol dönemin en otoriter ve heybetli alimi (eğitmeni) Molla Güran'ye teslim eder. Öyle torpil felan olmaksızın. Eğer edepsizlik, haytalık ederse sopayı da kullan -der. Bir gün eğitmeni Molla Gürani sopa ile ilgili bir edebi söz açar Fatih'e, haylaz Fatih bu uyarıdan sonra yaramazlık yapmayı durdurur.
Fatih'in tek eğitmeni Molla Gürani değildir. İtalyan hümanisti Anconalı Ciriaco da Fatih'in Yunan Filozoflarının eserlerini okumasında öncü olmuştur. Yani batıyı da eğitim de model almıştır. Yani çok kültürlü bir eğitim.
Topkapı Sarayı arşivinde bulunan II. Mehmed'in şehzadelik yıllarına ait olan karalama defterinde Latin harfleri, Arap harfleri, Roma büstlerini andıran insan çizimleri ve Osmanlı figürleri bulunmaktadır. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet'in Arapça ve Farsça'nın yanı sıra Latince, Yunanca ve İtalyanca bilmesi bu dönemdeki münasebetlerine dayandırılmaktadır.
*
1451 sonlarına doğru İstanbul'un fetih hareketleri başlar. Topların bizzatihi çizimini (taslağını) Fatih yapmıştır. Urban Ustaya da uygulatmış, döktürmüştür. İlk top atışı bu savaşta olmuştur. Devrin en büyük teknolojisidir.
*
Fatih'in savaş terbiyesi (ki o dönemde hiçbir toplumda yoktur bu, her türlü rezilliği yaparlardı)
Fatih’in Bosna Fransiskanları’nın özgürlüğü ile ilgili fermanı:
"Ben, Sultan II. Mehmed Han,
bundan böyle bütün Dünya'ya ilân ediyorum ki,
Bosna Fransiskanları bu ferman ile benim korumam altındadır. Ve emrediyorum ki:
Kimse bu insanlara veya kiliselerine zarar vermeyecek!
Devletimde barış içinde yaşayacaklar. Göçmen haline gelmiş bu insanlar, güvende ve özgür olacaklar.
Devletim sınırları içerisinde olan manastırlarına geri dönebilirler.
Devletimden hiçbir önemli kimse, vezirler, kâtipler veya hizmetkârlar onların izzetlerini kıracak ya da onlara zarar verecek bir şey yapmayacaklar!
Kimse onlara hakaret etmeyecek, tehlikeye atmayacak ya da kendilerine veya mallarına veya kiliselerine saldırmayacak!
Ayrıca, bu insanların kendi memleketlerinden getirdikleri şeyler ve kimseler de aynı haklara sahiptir...
Bu fermanı buyurarak, gökleri ve yeri yaratan Allah’ın ve onun Resûlünün ve ondan önceki 124,000 peygamberlerin adına kılıcım üzerine yemin ederim ki; hiçbir vatandaşım bu fermanın aksine hareket etmeyecek!"
*
Kısaca;
Eğitimli, edebiyata çok ilgili, çok yönlü, çok cesur, adil, teknolojiyi çok önemsiyor, müthiş dil bilgisi (7 dil) ve matematik.. (Ali Kuşçu'nun kitaplarını su gibi içiyor) ve inancında asla abartılı değil, mütevazi ve alçak gönüllü (özellikle Bizans'ı fethettikten sonra, şehre girişine bakın)
Aslında İstanbul'u değil sadece, insanların, hatta düşmanlarının bile kalbini fethetmiş bir komutan ve de entellektüel isimdir Fatih...
19 yaşına geldiğinde 6-7 dil bilen şahane bir donanım. Yunan felsefesinden, İtalyan (Roma) mimarisine kadar oldukça ilgili. Fethettiği ülkelerde asla yağma-talan-yıkım yapmıyor. Rağmına, kültürlerini korumalarına katkı sağlıyor. Ve 21 yaşında çığır açıyor. Orta Çağ'ı kapatıp, Yeni Çağ'ın açılmasında en büyük isim oluveriyor.
*
Bütün bunlardan evvela kendime bir destur çıkacaksa;
Eğitim! İman! Cesaret! diyorum.
Şimdilerde eğitim çok büyük yaramız bizim. Fatih'in dünyayı adı ile çalkaladığı yaşlarda bizler Üniversite tercihi yapıyoruz boş dairelerin içinde.
Molla Gürani ve o İtalyan eğitmeni unutmamak lâzım. İkisi bir Fatih sürdü dünyaya. Eğitim işte bu denli önemli.
*
Fatih gibi olamayız belki ama Fatih gibi ''eğitim eğitim eğitim'' aldığımızı düşününce, yüreğimin heyecanı sokağın tavanına çarpıyor.

alıntı