Gençlerimiz neden ateist ya da deist oluyor?

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Gençlerimiz neden ateist ya da deist oluyor?

Beni çok üzen bir mektubu, belki katkınız olur diye sizinle paylaşmak istiyorum.<o:p

“Hocam; ben … Teknik Üniversitesinde idari personel olarak çalışıyorum. Üniversitede okuyan bir oğlum var. Öğrenciliğinin bir döneminde çeşitli vakıf evlerinde kaldı, bu arada … Hocanın derslerine katıldı. Okumayı seven hem İslami hem ilmi bilgisi yüksek bir genç. İki ay öncesine kadar her şeyin normal olduğunu sanırken, bize artık ateist olduğunu söyledi. Anne ve Baba olarak yıkıldık ancak elimizden bir şey gelmiyor. Bu hususta bize yardımcı olmanızı istirham ediyorum. Anladım ki iman olmayınca sağlığın da bir değeri yokmuş”.<o:p

Ona aceleden şunları yazdım:<o:p

Zor bir durum. Allah hepimize yardım etsin. Ama hidayeti verenin sadece Allah olduğunu bilmeliyiz. Hz. Peygamber de amcasını bir türlü ikna edemeyince, belki sizin üzüntünüzün yüz katı üzülmüş, Allah da onu şöyle teselli etmişti: “Sen dilediğine hidayet veremezsin, hidayeti dilediğine ancak Allah verir”.<o:p

Bence çocuğunuzla tartışmayı ve ona telkini bırakın, dualarınızı artırın. Eğer nasibi varsa düşünüp anlayacaktır, çünkü imansızlık insanı sıkar, siz de onunla ilişkinizi, tamamen kesmeyin ama azaltın. Yalnızlığını hissedecek ve sıkılıp tekrar sizin gibi inanmaya devam edecektir inşaallah.<o:p

Böyle dedim ama bu konuda yapılacak şey budur diye kesin bir bilgiye dayalı olarak değil. Herkesin durumuna göre farklı davranışlar da belirlenebilir.<o:p

Daha önce de bir öğretmen, lisedeki öğrencilerinin hep deizme kaymakta olduklarından yakınmış, çare sormuştu. Ona da çok emin olmadığım tavsiyelerde bulunmuştum. Malum deizm kısaca, tanrı var ama bize karışmaz demek. Yani şirkin bir çeşidi.<o:p
Sanıyorum imanın bozulma sürecinde ateizmden önce deizm geliyor. Bunun sebebi ne? Kesin bir şey söyleyemeyiz, inanmayanların sayısınca farklı sebep olabilir. İşin en başında şeytanın niçin inanmadığını düşünelim. Kibre kapıldı, aslını bahane ederek kendisinin daha üstün olduğunu sanıp Âdem'e secde etmedi. Firavun'da Nemrut'ta ve Ebucehil'de de belki aynı hastalık vardı. Ama sebebin sadece bu olmadığı da açık.

Cumhuriyet nesli pozitivizmin ilmihâliyle yetişti. Bu tahribat en az yüz sene daha gider. Bilimin tanrılığını belki yine ancak bilim sonlandırabilir. Şu anda modern dünyanın, tarihinde hiç görmediği kadar bir bolluk yaşıyor olması öbür âlem inancını örseledi. İnananlar için bile cennet dünyaya taşınır gibi oldu. İbahiyye denen, canının istediği her şeyi yapabilirsin inancı yaygınlaştı. Medya da bunu körükledi. Şeytan modern döneme kendini daha çabuk uyarladı ve mutasyona uğrayıp yeni numaralarla karşımıza çıktı. İbahiyye anlayışı tam ve hakikat anlamında bir deccal olarak karşımızda duruyor. Çocuklarımız yatağına girip yorganı başına çektikten sonra bile akıllı (!) telefonlarıyla istedikleri dehlizlere girebiliyorlar. Bunun diğer adı da dünyevileşme. Beşer tarihi hep bu nefis ve şeytan putuna karşı savaşım tarihidir. Ya onlar mağlup edilip mukabilinde medeniyetler kurulmuş, ya onlara mağlup olunup helake gidilmiş.<o:p

O halde şeytan, nefis ve onları besleyen zevkusefa hayatı deizmin de, ateizmin de baş sebebi. Bu sahada şeytanlaşmış insanların ve düşünce sistemlerinin asıl şeytanlardan daha çok iş gördükleri de açık. Zaten asıl şeytanın bir noktadan sonra insana, 'sen devam et, ben bundan fazlasını yapamam, Allah'tan korkarım' dediğini bize Kuranıkerim haber veriyor.<o:p

</o</o</o</o</o</o</o</o</o

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Allah'ın (cc) “ey müminler, takva ile kendinizi koruyun ve dürüst insanlarla beraber olun” emrine uyarak böyle dürüst mektepler, arkadaş grupları bulamamak, yalnızlığı ve yine modernizmin bir hastalığı olan bireyselliği tercih etmek de bunun bir başka sebebi.İnsanın kötülüğe en yakın olduğu an, tek başına kaldığı andır.Bu arada daha önce açıklamaya çalıştığımız cemaat, fırka ve mektep ayırımını da yeniden ve iyi anlamak gerek.<o:p

Bir başka sebep, bazı köksüz (bu anlamda kopuk da diyebilirsiniz) akademisyenlerin Batı kalıplarıyla İslam'ı şekillendirme, beşeri ilahlaştıran Hümanizmin metotlarıyla Kuranıkerim'i anlama denemeleri, müminlerin bile kafalarını karıştırmaya yetiyor. Müsteşrikler inancımızı bizimkiler kadar sarsamadılar. Çünkü biz onları zaten kötü niyetli olarak tanıyoruz. Ama bizim bazı hocalarımızın; bırakın Sünneti ve fıkhı, Kuranıkerim'i bile baştan sona tutarsız ve çelişkilerle dolu ve yarısından çoğu bugün uygulanamaz eskimiş bir kitap gibi takdim ediyor olmaları, din ve iman konusunda bilgisi yeterli olmayan gençlerin akidelerini bozdu, kafalarını allak bullak etti. Her şeyden şüphe eder hale geldiler. Ama bu hocalar, Kuranıkerim ifadesiyle 'yine de zannediyorlar ki, güzel şeyler yapıyorlar'.<o:p

Anlaşılan bu durum biraz daha sürecek. On dokuzuncu asrın başlarında 'artık din öldü' denirken, yeniden canlandığı gibi, biz de önce kendimizi düzelteceğiz ve Allah nurunu yeniden tamamlayacak. Tesellimiz bu.

Faruk Beşer

http://www.yenisafak.com/yazarlar/farukbeser/genclerimiz-neden-ateist-ya-da-deist-oluyor-2037330</o</o

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
bu konuyu en iyi esk sol marjinal arkadaşımız [MENTION=31]Hayalet[/MENTION] özetler diye düşünüyorum.

yalnız yazarın bütün kabahati bugünkü akedemisyenler üzerinden hümanizme yıkma gayreti oldukça yersiz olmuş.

yazının başında paylaştığı ayeti kerimede diyorki;ey peygamber sen dilediğine hidayet veremezsin hidayeti dilediğine ancak Allah verir.
şimdi bu ateiist olan nasipsiz çıkıp bu ayeti bu şekilde okurda,peygamberimiz zamanında ki müşrikler gibi,Allah bana hidayet vermeyi dilemedi,bende o yüzden hidayete eremedim derse ne cevap vereceğiz?

Allah dileğine hidayet elbette verebilir hiç kuşku yok.allah bugüngü bütün insanları bir and hidayetede erdirebilir bundada hiçbir kuşku yok.
ama bu imtihan olmaz..sen aklınla kalbinle hidayet istemedikçe allah sana hideyet vermez.dolayısı ile Allah dilediğine hidayet vermez,dileyene hidayet verir..sen hidayet dileyeceksin allah verecek sen dilemeden Allah vermez..Eğer öyle olsa idi peygamberine onca sürgün onca savaş onca mücadele onca sıkıntı çile yaşatırmıydı karşısında olan herkese hidayet verirdi islamda Allahın kudreti ile kalpten kalbe yayılır giderdi..
Allah öyle yapmadı mesaj gönderdi nasihat etti mucizeler yolladı kainatı var etti ve bu kudrete bu azamete bu merhamete insanlar kendi iradeleriyle teslim olsunlar istedi.
yazıda şeytanlaştırılan akedemisyenler gibi konuştum dimi hay aksi:)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Konuyu müsait bir zamanda inşallah ele alacağım. Lakin mektub göremedim ortada :)

Tevhid - Adalet - Özgürlük

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,499
çok güzel,doğru yazmış zor bir durum Rabbim o anneye islamdan uzak yaşayanlara yardım etsin,,aşılması zor bir durum gibi gözüksede Rabbimizin rahmeti geniştir ,o kişi ve onun gibi olanlar doğru yolu bulurlar inşallah,,,

bir ara şöyle duymuştum bir radyo sohbetinde yıllar önce hoca şöyle diyordu,,
bir bayan aynen öyle çocuklarının iyi,olmadığından yakınıyordu hoca şöyle dedi
sen Allah'ı öğrettin mi ki öyle yakınıyorsun önce Allahı islamı öğret günün birinde mutlaka o öğrendiğine dönecektir,,

bizlerin keza öyle son nefesimiz belli değil,,sabah imanla kalkıp Allah muhafaza etsin akşama kafir olarak ölebiliriz,yada kafir olup akşama mümin olarak olabilir insan,
o yüzden hiç böbürlenmemek lazım Rabbimizin rahmeti olmazsa hiçiz ,,,

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
yalnız yazarın bütün kabahati bugünkü akedemisyenler üzerinden hümanizme yıkma gayreti oldukça yersiz olmuş.
Belki daha sonraki yazılarda diğer sebepleri de ekleyebilir. Takip etmek lazım.

Karaton' Alıntı:
yazının başında paylaştığı ayeti kerimede diyorki;ey peygamber sen dilediğine hidayet veremezsin hidayeti dilediğine ancak Allah verir.
şimdi bu ateiist olan nasipsiz çıkıp bu ayeti bu şekilde okurda,peygamberimiz zamanında ki müşrikler gibi,Allah bana hidayet vermeyi dilemedi,bende o yüzden hidayete eremedim derse ne cevap vereceğiz?
En büyük yanlışımızın bu olduğunu düşünüyorum. Herkese cevap verme zorunluluğumuz yok. Eskiden ilme ulaşmak zormuş. Anlatmadığı için insanlar sorumlu olabilirdi. Şimdi her yerde istediği bilgiye ulaşabilir :)

Karaton' Alıntı:
Allah dileğine hidayet elbette verebilir hiç kuşku yok.allah bugüngü bütün insanları bir and hidayetede erdirebilir bundada hiçbir kuşku yok.
ama bu imtihan olmaz..sen aklınla kalbinle hidayet istemedikçe allah sana hideyet vermez.dolayısı ile Allah dilediğine hidayet vermez,dileyene hidayet verir..sen hidayet dileyeceksin allah verecek sen dilemeden Allah vermez..Eğer öyle olsa idi peygamberine onca sürgün onca savaş onca mücadele onca sıkıntı çile yaşatırmıydı karşısında olan herkese hidayet verirdi islamda Allahın kudreti ile kalpten kalbe yayılır giderdi..
Allah öyle yapmadı mesaj gönderdi nasihat etti mucizeler yolladı kainatı var etti ve bu kudrete bu azamete bu merhamete insanlar kendi iradeleriyle teslim olsunlar istedi.
İmtihan olmazdı evet. Allah'a giden yol gidişler ve gelişler gibi.

İnsan suresinin 30 ayetinde: Allah'ın dilemesi olmadıkça siz dileyemezsiniz. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Necm suresinin 39 ayetinde: İnsan için ancak çalıştığı vardır.

Ayetler örnek olarak verilebilir belki.

Patron bunlar benim düşüncelerim. İspatlı veya herhangi bir yerden alınmış değil. Ayetlerin iniş sebepleri gözden geçirmeden yazdığım şeyler. Belki yanlış düşünmüş olabilirim. Yanlışım varsa beni düzelt :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Konuyu müsait bir zamanda inşallah ele alacağım. Lakin mektub göremedim ortada :)

Karaton un davetinden sonra biraz korktum :) Mektup kısmını alıntıladım üstad.

“Hocam; ben … Teknik Üniversitesinde idari personel olarak çalışıyorum. Üniversitede okuyan bir oğlum var. Öğrenciliğinin bir döneminde çeşitli vakıf evlerinde kaldı, bu arada … Hocanın derslerine katıldı. Okumayı seven hem İslami hem ilmi bilgisi yüksek bir genç. İki ay öncesine kadar her şeyin normal olduğunu sanırken, bize artık ateist olduğunu söyledi. Anne ve Baba olarak yıkıldık ancak elimizden bir şey gelmiyor. Bu hususta bize yardımcı olmanızı istirham ediyorum. Anladım ki iman olmayınca sağlığın da bir değeri yokmuş”.<o:p
</o

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Karaton un davetinden sonra biraz korktum :) Mektup kısmını alıntıladım üstad.
Yarım doktor candan, Yarım hocada dinden edermiş derler halk arasında... Deyim yerinde ise dehriyun u 3 bölümde incelememiz gerekir...
1. Yaşadıkları çevre itibari ile dehriyunlar...
2. Entelektüellik ve popülerizm uğruna dehriyınlaşanlar
3. Dindar olup sonradan dehriyunlaşanlar...

Sanırsam burada temel dehriyun yani ateizim yada deistisizm, isterseniz içine biraz hümanistlik yada naturistlik katın 3. Bölüm ile muhattabımız.

Ben Aslında 1. Bölüme girerim ki kendimi bildim bileli Allah yoktur ile büyüdüm. Yetimhanedeki görevlilerden tutun etrafımdaki herkes Allaha isyan içerisinde Allahsız bir hayat sürdürüyordu. Yani ben dinden önce dinsizlik ile muhattabdım. Sonrada dine düşman kesilenlerden oldum....

Ateizme meyleden özelikle kuran ile muhattab olan kişiler aslında vahyin kendisi ile değil, vahye bir türlü ulaştıramayan zat ve zevatlar ile muhattab olan kişilerdir. İslam o kişiler tarafından öyle bir sunulurki heryeri ihtilaf, tarihi kan ve gözyaşı... Bir mezhebin red ettiğini diğer mezhep meşru görür, her şeye bir fetva, uydurma koca bir tarih... Yığınla sorun tartışma... Bunların arasına girince kişi kaybolur... İslam diye allemelerin kitapları yalanıp yutulur... Ama bir türlü islama kavuşulamaz... Allah var lakin nerede... Sonra hoca efendiler bilmem ne zat zevatlar vahy ile çelişen potlar kırar... Biriken sorular kurana arz edil eye çalışılır ama işin içinden çıkılamaz. Vahy bağlamından kopuk ele alınır ve sonuç hüsran....

Bunun dışında okuyan kesimde ateizme yada deist liğe giden bir yol ne gördüm ne duydum. Bugüne dek çok deist, çokta ateist ile zaman geçirdim. Hepsinin kalkıştığı ve ulaştığı nokta bu olmuştur.

Bir linkle örnek vermek istiyorum. Eskiden kullandığım bir forumda uzun uzadıya yaşadığımız bu tartışmalardan biri. Hamdolsun çoğu kişi iman etti ve hala dostluklarımız ders halkalarımızda devam etmekte

http://www.forumgnc.com/soru-cevap/570889-qaseme-sorular.html

Bize düşen doğru bir vahy bilgisine sahip olup aklı kirletilen bu kişilere rehber olmak onlara hidayet yollarını göstermektir....

Zaman buldukça inşallah bu konuya yazmaya devam edeceğim...

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Yarım doktor candan, Yarım hocada dinden edermiş derler halk arasında...
Hayalet bu yarım hoca kim Faruk hocamı Karaton mu ben mi anlayamadım :) Faruk hoca için söylediysen belki sonraki yazılarında tamamlayacaktır. Gazete köşe yazılarında yer sıkıntısı olabilir. Karaton için söylediysen ona haksızlık olur :) Patronun bilgisi genel kültürü çok iyi. Bana söylediysen ben yarım değil, 10 da 1 hoca bile değilim :)

Hayalet' Alıntı:
Deyim yerinde ise dehriyun u 3 bölümde incelememiz gerekir...
1. Yaşadıkları çevre itibari ile dehriyunlar...
2. Entelektüellik ve popülerizm uğruna dehriyınlaşanlar
3. Dindar olup sonradan dehriyunlaşanlar...

Sanırsam burada temel dehriyun yani ateizim yada deistisizm, isterseniz içine biraz hümanistlik yada naturistlik katın 3. Bölüm ile muhattabımız.

Ben Aslında 1. Bölüme girerim ki kendimi bildim bileli Allah yoktur ile büyüdüm. Yetimhanedeki görevlilerden tutun etrafımdaki herkes Allaha isyan içerisinde Allahsız bir hayat sürdürüyordu. Yani ben dinden önce dinsizlik ile muhattabdım. Sonrada dine düşman kesilenlerden oldum....

Ateizme meyleden özelikle kuran ile muhattab olan kişiler aslında vahyin kendisi ile değil, vahye bir türlü ulaştıramayan zat ve zevatlar ile muhattab olan kişilerdir. İslam o kişiler tarafından öyle bir sunulurki heryeri ihtilaf, tarihi kan ve gözyaşı... Bir mezhebin red ettiğini diğer mezhep meşru görür, her şeye bir fetva, uydurma koca bir tarih... Yığınla sorun tartışma... Bunların arasına girince kişi kaybolur... İslam diye allemelerin kitapları yalanıp yutulur... Ama bir türlü islama kavuşulamaz... Allah var lakin nerede... Sonra hoca efendiler bilmem ne zat zevatlar vahy ile çelişen potlar kırar... Biriken sorular kurana arz edil eye çalışılır ama işin içinden çıkılamaz. Vahy bağlamından kopuk ele alınır ve sonuç hüsran....

Bunun dışında okuyan kesimde ateizme yada deist liğe giden bir yol ne gördüm ne duydum. Bugüne dek çok deist, çokta ateist ile zaman geçirdim. Hepsinin kalkıştığı ve ulaştığı nokta bu olmuştur.

Bir linkle örnek vermek istiyorum. Eskiden kullandığım bir forumda uzun uzadıya yaşadığımız bu tartışmalardan biri. Hamdolsun çoğu kişi iman etti ve hala dostluklarımız ders halkalarımızda devam etmekte

Qasem'e Sorular..? - Forumgnc.com

Bize düşen doğru bir vahy bilgisine sahip olup aklı kirletilen bu kişilere rehber olmak onlara hidayet yollarını göstermektir....

Zaman buldukça inşallah bu konuya yazmaya devam edeceğim...

Bizim ilmimiz ilmel yakinse, senin ilmin hakkal yakin. Yaşayarak acısını çekerek çözüm arayarak elde edilmiş bilgi. Yazdıklarını dikkatle okuyup takip ediyorum. Rabbim bundan sonraki hayatında selametlik versin inş.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
60K