Analiz Geri kalmadık! Sadece zalim olmayı tercih etmedik

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,885
60,886
FB_IMG_1598130338248.jpgAynı düzlem üzerindeki iki şey için birbirlerine ve seçilen hedefe göre ileride ya da geride denilebilir.

Biz Hristiyan Batı ile hiç bir zaman aynı düzlemde ve aynı hedefte olmadık. Onlar hedef olarak asimilasyonu ve sömürüyü seçti, biz seçmedik.

Onlar sadece kendi dininden, dilinden ve ırkından olanlar için yaşam hakkını ve özgürlükleri savundu, ama biz kimsenin dinine, diline karışmadık. Sırf bu yüzden ihanete de uğradık, zulme de. Ama yine de aynı düzlemde hiç olmadık.

Ne zaman onlara benzemeye çalışsak kadim medeniyetimiz karşımıza dikildi ve onlar gibi olamadık. Ne zaman yönümüzü onlara çevirsek, aynı yolda yürümeye çalışsak hep elimize yüzümüze bulaştırdık, hep tökezledik, devamlı takılıp düştük. Son yüzyıldaki hallerimiz ortada...

Israrla ve onların referanslarıyla hep "Geri" kaldığımız iddia edildi, ediliyor. "Hasta adam" olduğumuzu yazdılar kitaplar dolusu. Kendilerince haklılar. Nasıl haklı olmasınlar ki!

Hasta kişi iştahsızdır ve isteksizdir çünkü.

Evet biz petrol için katil olmaya iştahsız ve isteksiz kaldık.

Alt yapılı sokaklarımız olsun diye afrika coğrafyasını çiğnemedik, çiğneyemezdik. Dilimiz hakim olsun diye nice dilleri yasaklamadık, yapamazdık...

Biz geri kalmadık. Sadece, zalim olmayı tercih etmedik, o kadar!

Halil İbrahim
 

Son mesajlar