Gümüşkaya Mağarası Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir ?

Strong

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Katılım
1 Mar 2018
Mesajlar
273
Tepkime puanı
11
» Gümüşkaya Mağaraları Adıyaman merkezinin 40 kilometre kadar güneybatısında Göksu nehrinin kenarında yer alan Gümüşkaya köyünde bulunmaktadır. Gümüşkaya Mağaraları kayaların oyularak çok sayıda tünel yapılması ve bu tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur.
» Mağaranın M.Ö. 150 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Bu mağaralar önceleri konut olarakta kullanılmıştır. Kuyulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahip bu mağaralara ulaşmak için bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla ulaşılır.
» Mağaralar Türkiye’nin en eski mağaralarından biri olma özelliğini taşımaktadır ve koruma altına alınmışlardır. Binlerce yıl ayakta kalan mağaralar günümüzde de ziyaretçiler tarafından görülmesi gerekenler listesi içindedir.
Resmi Tam Boyut Görrmek İçin Tıklayınız - Orjinal Boyut: 800x600

» Bu eşsiz mağara kayaların oyularak çok sayıda tünellerin birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuştur. Eski zamanlarda bu mağaralar konut olarak kullanılmıştır. Kurulara, balkonlara ve bölmeli odalara sahiptir. Bir kişinin geçebileceği kadar dar bir yolla gidebilirsiniz. Dikkat etmenizi önemle rica ederim. Sizler bizim için kıymetlisiniz. Her insan kıymetlidir. Gümüşkaya Mağaralarının önemli bir özelliği ise en eski mağaralardan olma özelliğine sahiptir. Yüzyıllarca ayakta kalan bu eşsiz mağaralar ziyaretçilerini özlemle beklemektedir. Görülmesi gereken yerlere rahatlıkla not alabilirsiniz.

» Mağara, yüzeyle bağlantısı olan ve gün ışığı ile bağlantısı kaybolacak derinliğe ve en az bir insanın sürünerek girebilmesine olanak verecek genişlik ve yüksekliğe sahip olan yeraltı boşluklarından oluşmaktadır.


 
Üst