Güzel aldırmazlık sendromu

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Alice Harikalar Diyarı’nda sendromu ya da kışkırtılmış görsellik çağı. Ben bu genç evli ablaların alenen hepimizle dalga geçtiklerini düşünüyorum, lakin Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli şunları söylüyor;
Bu hareketlerin nedeni cam fanusta, dış dünyanın kötülüklerinden uzak büyütülmektir. Bunun sonucu olarak da dış dünyaya karşı duyarsız, toplumsal sorunları umursamayan “La belle indifference” da denilen güzel aldırmazlık sendromu ortaya çıkıyor.
Batıda Kitsch diye bir terim vardır.Türkçe’de tam karşılığını ben bu kızlarda buldum. Bu sunumlar öncelikle komik eğlenceli ama gereksiz ve abartılı. Buna bu kadar çok titizlenen ve birbiriyle yarışan kişiler olduğunu ve ‘Kitsch’leştiklerini görüyoruz. Bu kişilerin çocukken aşırı alkışlandığını, korunduğunu, prenses gibi yetiştirildiğini, öyle kıyafetler giydirildiğini, annelerinin de bunların bir üst sınıfı olduğunu düşünüyorum.
Hayalimsi ve masalsı (projeler, düşler, tüyler, kurdeleler) çocuksu yaşantılar histeride, narsizmde, histeriyonik, pasif bağımlı kişiliklerle çok sık görünür. Hayatında çalışma hayatı olmamış dış dünyanın kötülük ve sorunlarından uzak tutulmuş tanıştığı kişi sayısı az yaşamında sadece kendi dünyası olan toplumsal ve evrensel sorunlara duyarlılığı az “la belle indeferans” güzel aldırmazlık sendromudur bu düpedüz.

g.adıgüzel

Son mesajlar