Analiz Herkesin Enflasyonu Farklı mı?

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,192
86,237
Herkesin Enflasyonu Farklı mı?
Herkesin enflasyonu farklı mı?

Tüketim sepeti farklı olduğu için hepimizin karşılaştığı enflasyon hesaplamak istesek 80 milyonu aşkın sonuç elde ederiz. Bu nedenle TUİK tüm ülke için ortalama bir tüketici sepeti belirler.
Yeni evli bir çift Osman -Beyza Antalya’da bir ev kiraladılar.<br>Seyahat etmeyi ve sosyal aktivitelerde bulunmayı seviyorlar. Sinema, tiyatro etkinliklerine katılıp<br>vakit oldukça farklı yerlere seyahat ediyorlar. Bir yandan evin eksik eşyalarını tamamlamaya<br>çalışıyorlar.<br>
Yeni evli bir çift Osman -Beyza Antalya’da bir ev kiraladılar.
Seyahat etmeyi ve sosyal aktivitelerde bulunmayı seviyorlar. Sinema, tiyatro etkinliklerine katılıp
vakit oldukça farklı yerlere seyahat ediyorlar. Bir yandan evin eksik eşyalarını tamamlamaya
çalışıyorlar.

<br>10 yıllık evli bir çift Ahmet- Hacer ise İstanbul’da kendi evinde yaşıyorlar. Biri 7 yaşında özel bir okula başlayan ve diğeri 1 yaşında iki çocukları var.
10 yıllık evli bir çift Ahmet- Hacer ise İstanbul’da kendi evinde yaşıyorlar. Biri 7 yaşında özel bir okula başlayan ve diğeri 1 yaşında iki çocukları var.
Tüketim sepeti<br> Osman -Beyza<br><br> Harcamalar<br><br>Kira<br>Seyahat ücretleri bilet vs.<br>Sinema , tiyatro bilet ücretleri<br>Eşya , mobilya ödemeleri
Tüketim sepeti
Osman -Beyza
Harcamalar
Kira
Seyahat ücretleri bilet vs.
Sinema , tiyatro bilet ücretleri
Eşya , mobilya ödemeleri

Tüketim sepeti<br>Ahmet-Hacer<br> Harcamalar<br><br>Okul ödemesi<br> Eğitim masrafları<br> Mama , bez harcamaları
Tüketim sepeti
Ahmet-Hacer
Harcamalar
Okul ödemesi
Eğitim masrafları
Mama , bez harcamaları

Tüketim sepeti farklı olduğu için hepimizin karşılaştığı enflasyon hesaplamak istesek 80 milyonu<br>aşkın sonuç elde ederiz. Bu nedenle TUİK tüm ülke için ortalama bir tüketici sepeti belirler. Bu<br>sepet mama, ayakkabı, posta gönderme ücreti, ehliyet kursu ücretine kadar 400’den fazla mal ve<br>hizmeti içerir.
Tüketim sepeti farklı olduğu için hepimizin karşılaştığı enflasyon hesaplamak istesek 80 milyonu
aşkın sonuç elde ederiz. Bu nedenle TUİK tüm ülke için ortalama bir tüketici sepeti belirler. Bu
sepet mama, ayakkabı, posta gönderme ücreti, ehliyet kursu ücretine kadar 400’den fazla mal ve
hizmeti içerir.

Sepetteki ürünlerin ağırlıkları da tüm ülke baz alınarak hesaplanır. Bu sepetteki ürünlerin fiyatları<br>ile oluşturulan endeks ile enflasyon hesaplanır.
Sepetteki ürünlerin ağırlıkları da tüm ülke baz alınarak hesaplanır. Bu sepetteki ürünlerin fiyatları
ile oluşturulan endeks ile enflasyon hesaplanır.

Herkesin enflasyonu farklı olsa da TUİK tarafından açıklanan enflasyon ülkenin ortalama tüketim<br>sepetini ve ortalama tüketim ağırlıklarını dikkate alarak hesaplandığı için önemli bir bilgiyi<br>barındırır.
Herkesin enflasyonu farklı olsa da TUİK tarafından açıklanan enflasyon ülkenin ortalama tüketim
sepetini ve ortalama tüketim ağırlıklarını dikkate alarak hesaplandığı için önemli bir bilgiyi
barındırır.

https://www.gzt.com/jurnalist/bakan-nebatiden-enflasyon-aciklamasi-3601607

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Beğendim de, Türkiye'mizdeki ailelerin ortalama aile giderleri ne kadar onu göremedim.
Ailenin gideri aile sayısına göre değiştiği gibi
Aylık kazanca göre de değişir.
5.000 TL alan aylık en fazla 5.000 harcayacaktır.
Aylık 20.000 TL gelirim olsa sanırım o zaman da 20.000 TL giderim olacaktır. =) Bunun gibi.
Tabi, giderler kişiden kişiye de değişir. Cidden erkek ve kadın, birbirini nasıl bulmuşlarsa bulmuşlar,
İyi cimri olanlar da var. Onlar pek harcamıyorlar. =)

Son mesajlar