Huri Hakkında Bir Yazı

*Şüheda*

*Şehadete sevdalı*
Sp Kullanıcı
30 Mar 2021
583
2,810
Konuya dair bir yorum yapmak istemiyorum
Fakat @Sükût-u Hayâl in bu cümlesine kesinlikle katılıyorum... Eşitlik diye bir durum yoktur olamaz...
Aslında konudaki eşitlik çok farklı.. Takvaya dayalı.. bilmiyorum ben öyle anladım..Acaba yalnısmi anladım. Halbuki yaziyi kaç defa okudum.. Acaba kafam mı basmadı🤭🤭
Yani Erkek ve kadın aynı derecede takva konusunda dereceleri aynıdır esittirler..Yoksa dünyeevi bir eşitlik diye anlamadım ben.. Kulluk olarak gereğini yapan Erkekte kadında aynı dereceye sahip olmazlarmı?😊❤🌹Yani kısacası Esit olurlar. Yani Ayetlerde cennetten de cehennemden de,Ceza mükafat olayı bahsedildiginde iki cinsiyette aynı yerde zikrediliyor.. Yoksa Normalde fıtrat olarak eşit olamazlar..
Ya konuyu iyi anlamışım yada hiç anlamamışim😄😄

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,321
18,206
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Aslında konudaki eşitlik çok farklı.. Takvaya dayalı.. bilmiyorum ben öyle anladım..Acaba yalnısmi anladım. Halbuki yaziyi kaç defa okudum.. Acaba kafam mı basmadı🤭🤭
Yani Erkek ve kadın aynı derecede takva konusunda dereceleri aynıdır esittirler..Yoksa dünyeevi bir eşitlik diye anlamadım ben.. Kulluk olarak gereğini yapan Erkekte kadında aynı dereceye sahip olmazlarmı?😊❤🌹Yani kısacası Esit olurlar. Yani Ayetlerde cennetten de cehennemden de,Ceza mükafat olayı bahsedildiginde iki cinsiyette aynı yerde zikrediliyor.. Yoksa Normalde fıtrat olarak eşit olamazlar..
Aynen bende senin gibi anladim..ilgili ayetlerden anladigimda bu ayni zamanda..yani kadinlara siyah erkeklere beyaz uzum demiyor..

Salkim salkim uzumler..kimler icin cennet ehli icin.
Ceylan gözlü esler..kimler için cennet ehli icin.
İrmaklar akan bahceler..kimler icin? Cennet ehli icin..
Meyve bahceleri,kimler icin? Cennet ehli icin..

Bu anlamda kadin erkek esit..

*Şüheda*

*Şehadete sevdalı*
Sp Kullanıcı
30 Mar 2021
583
2,810
Aynen bende senin gibi anladim..ilgili ayetlerden anladigimda bu ayni zamanda..yani kadinlara siyah erkeklere beyaz uzum demiyor..

Salkim salkim uzumler..kimler icin cennet ehli icin.
Ceylan gözlü esler..kimler için cennet ehli icin.
İrmaklar akan bahceler..kimler icin? Cennet ehli icin..
Meyve bahceleri,kimler icin? Cennet ehli icin..

Bu anlamda kadin erkek esit..
İyi bari konuyu tam anlamışım demek ki..Bir an aklımdan şüphe ettim 😄😄 Teşekkürler..

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,029
8,387
Ben farklı düşündüm kadın erkek eşittir diye kendini paralayanlar geldi aklıma 🤭
Dünyalık olarak dedim 😊

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,681
Bakin ayette siyah iri gozlu hurilerle evlendirilenler kimler?Muttakiler.Muttaki erkek demekmidir.Muttaki sskinan allahin sinirlarini koruyan birinci sinif muminlerdir.Demekki allah butun cennet ehline bu vaadde bulunuyor.Yine benzer bir ayet.allah ceylan gozluleri,defteri sağdan verilenler için yarattim diyor.Defteri sagdan verilenler cennet ehli kadin ve erkeklerdir.Benzer butun ayetler ayni anlamdadir.huriler cennet ehli icin yaratilmiş eslerdir.sadece erkekler icin yaratilmiş kadinlar değildirler.Bu konuda ki cinsiyetci ve cinsellikci yaklasimlari ayrica hoş bulmakta mumkun degil.
Karaton sen bilerek mi yaziyosun ve yoksa bilmeyerek mi bu nasil yazi böyle birde birileri bunu okuyup begeniyor.

Sizin bu tek kitab acisindan bakip degerlendirmeniz insani ister istemez rahatsiz ediyor.

Bak gercekten bilmiyorsan oku ve arastirma yap ve durduk yerde bizide kendine karsi yazdirma derim.

Biliyorsan neden sorarsin ve sayet bilmiyorsan oku ve sen zaten güne bildigin sekilde gideceksin illada o kecim der gibi ve senin bu sormus oldugun seyleri bir insanlara sor bakalim ne biliyorlar ve yoksa bilmiyorlar ve bir seyde biliniyorsa onun üstünde durmaya vede baska söz ile diretmeyede gerek yoktur.

Bu nasil bir söz böyle bak birde kirmizi renkle vede kalint sekilde gösterdim ve bizde sana soralim kadinlar icinde ayni cinsten huri mi var ve huri kadin ile mi evlenecek veya söyle sorayim sana kadinlar icinde o hurinin oldugunu kim söylüyor.

neyl

Uzaklar
Sp Kullanıcı
19 Tem 2020
667
4,250
Avrupa
Yine Allahu Teala şöyle buyurur: “…ve iri gözlü huriler; gün görmemiş saklı inciler gibi..”(Vakıa 56/22-23)

“Huri”, beyaz demektir. Ayetteki “‘în” kelimesi; gözü büyük anlamına gelir. Bu ifade ile; gözlerinin beyazı bembeyaz, gözlerinin siyahı ile saçları ise simsiyah olan huri kızları anlatılmaktadır.

Müsaadenizle böyle konular aslinda cok tehlikeli Allah muhafaza bilmeden etmeden kaynak sağlam olmadan yorum yapmak insani ucuruma bile götürür. Kac gündür takip ediyorum susayim diyorum susamadim :)

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
5,000
31,696
44
BOLU
Din ortada aslında.
Kitap ortada.
Sorun ortada bir din var iken dini yorumlama ve doğruyu ortaya koymak adına inşa edilen düşünceler fikirler.
Oysa ki yeni bir din inşa edilmiyor var plan bir dinin temel prensipleri hakkında görüşler beyan ediliyor üstelik bu yeni bir şey değil yüzyıllardır yapılan bir şey.
Ve üzücü olan ise çok karmaşık anlaşılamayan bir din haline getirilen dinimiz.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
61K