Huşuya Engel Olan Sebepler?

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
Katılım
9 Mar 2017
Mesajlar
1,573
Tepkime puanı
327
Huşuya Engel Olan Sebepler?

Öncelikle bilelim ki eskilere nazaran kötülükler, kötü görüntüler, kötü sesler çok daha fazla. Gözlerimizin gördüğü, kulaklarımızın duyduğu haramlar kalbimizi ve beynimizi ziyadesiyle kirletiyor. Etrafımız, kendimizi namazımıza, ibadetlerimize verebilmemize engel olan şeytanın tuzaklarıyla dolu .

Sabahtan akşama kadar, akşamdan gece yarılarına kadar saçma sapan program ve dizileri seyrediyoruz. Sabah programlarında kim kimi aldattı, kim kimi öldürdü. Öğlen olur, kim kiminle evlenecek? Akşam ki dizide Leylanın çocuğunun babası kim? Falan ne giymiş, filan kiminle yakalanmış? Beynimizi dünya kadar saçmalıkla iğdiş ediyor sonra da namazda huşuyu bekliyoruz. Kaynanayı dert et, gelini dert et, komşunla otur, onu konuş, bunu konuş. Seninle alakası olmayan her şeyi merak et. İmanı zayıflatan, bizi ibadetlerimizden uzaklaştıran bir dolu sebep ve hatalarımız…

Huşuyu Yakalamak için Ne yapmalıyız?

1- Allah’ı tanımak

“Onlar Allah’ı hakkıyla tanıyıp bilemediler. Kıyamet günü bütün yeryüzü O’nun tasarrufundadır…”(Zümer 67)

Bütün ibadetlerin gönül huzuruyla yapılabilmesi huşunun yakalanması için öncelikle Allah’ı iyi tanımamız lazım. Rabbimiz Kur’an’ın bir çok yerinde kendisini bizlere tanıtmıştır.

“Allah O’dur ki, sizin için yeri bir karargah, göğü de bir bina yaptı, size şekil verdi, sonra da şekillerinizi güzelleştirdi ve hoş nimetlerden size rızkı verdi. İşte O Allah’tır Rabbiniz! Ne yücedir O alemlerin Rabbi olan Allah!” (Mümin 64)

“Yeryüzünde hiç dolaşmadılar mı ki kendileri için on-larla akıl erdirecekleri kalpler ve onlarla işitecekleri kulaklar olsun! Ama gerçek şu ki gözler kör olmaz, fakat göğüslerdeki kalpler (basiretler) kör olur.” (Hac 46)

Kur’anla hem hal olmadan, Rabbimizin bize ne anlattığını anlayamadan, O’na karşı sevgi ve haşyet duygusu beslememiz zor olacaktır. Bu açıdan mümkün oldukça Kur’an meali okumalı, yaratılan her şeye hikmet nazarıyla bakıp her vesileyle Allah’ı hatırlamalı, Yaratanımızı daha iyi tanımaya çalışmalıyız.

2-Boş işlerden yüz çevirmek

Dünyadan tamamen kopmak mümkün değil elbette, fakat gereksiz, boş ve yararsız olan şeylerden yüz çevirmek bizim elimizde. Tıpkı Rabbimizin buyurduğu gibi:

”Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir. Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler. Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler…” (Müminun 2-3) Kur’an ayetleri arasındaki muhteşem uyumu farkediyor musunuz? Demek ki boş ve yararsız işlerle meşgul olmak huşuya engelmiş ki Rabbimiz iki hususu arka arkaya zikretmiş. Yukarıda bahsettiğim gibi gereksiz şeylerden yüz çevirmek namazlarımızın kalitesini artıracaktır.

3-Namaza hazırlanmak ve namazı vaktinde kılmak

Namaz vakti gelmeden önemli işlerimizi yapmak, aklımızı meşgul edecek işleri olabildiğince azaltmak çok önemlidir. Ezan okunmadan abdest alıp namazı beklemek, namazı kolaylaştırır. Namaz ne kadar erken kılınırsa o kadar hafiftir. Namazı geciktirdikçe namaz ağırlaşır, kılınması zorlaşır. namaza başlamadan önce Namazı güzelce kılabilmek, şeytanın vesveselerinden kurtulabilmek için Allah’a dua etmek inanın çok işe yarıyor.

Namazı önemseyin. Allah’a olan bağlılığınızı namaza verdiğiniz önemle gösterin. Yapabilirseniz namaza başlamadan önce sizi motive edecek bir ayet veya bir hadis okuyun.

4-Şeytanın vesveselerine kulak asmamak

Şeytan serseri bir mayın gibi etrafınızda, kanınızda, aklınızda dolaşmaya devam edecek. “Abdestin düzgün olmadı.” “Yanlış kıldın”. “Bu kadar günahla senin namazın kabul olmaz”. “Zaten sen cehennemliksin!” “İçinden gelmiyorsa namazın ne anlamı var?” Neler neler fısıldar o mel’un kulağınıza. Hiçbirine aldırış etmeyin. Ne olursa olsun, aklınıza ne gelirse gelsin namazınızı bırakmayın. Siz sabırla namaza devam ettikçe, tadil-i erkâna riayet ettikçe şeytanda sizden ümidini kesecek, sizinle eskisi kadar uğraşamıyacak, namazlarınız daha da güzelleşecektir inşaAllah.

Cahide Sultan
 
Üst