İbadetten zevk almak için

Zümrüt

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
853
1,816
İbadetten Zevk Almak İçin Kulluk Gerek

Sen, Allah’a, itaatle, ibadetle yaklaştıkça, O’nun ismini andıkça, O’na yöneldikçe kalb kapıların açılıyor Kalbin O’na doğru yöneliyor Allah da O’na yöneldiğin için sana nurani tecellilerle tecelli ediyor

Ve o tecellilerden O’nu tanıyorsun “Beni zikret Ben de seni zikredeyim” Allah’ı görmek istiyor musun? “Evet istiyorum!” Öyleyse Allah’ı bu şekilde severek zikretmeye çalış, vallahi ve billahi O’nu mutlaka tanır ve bilirsin
Allah’ın seni zikretmesi, O’nu tanımandır Onun için kulluktaki “arif–i billah” olma, yani Allah’ı tanıma ne ile mümkün oluyor? İbadetle Daha ne ile oluyor? Nehiy/yasak, haram, mekruh vs diye çizdiği bir sınır var Allah’ın –Madem ki sen imtihan için varsın, kulluktaki nükte de imtihan sırrıdır İmtihan için varsın Herşey helal oldu mu, o zaman ne anlaşıldı kulluğundan?

Bir sınırın olması lazım Bir çizgiyi koruman lazım İradene, nefsine hakim olman lazım– Burada işte o nehiy/yasak sınırı başlıyor Kendini o yasaklardan kolladın mı, korudun mu, hiç merak etme, Allah’ın sevip seçtiği, nebileri, velileri, şühedası, uleması ile haşrettiği bir kul namzetisin Allah bize o makamı nasip etsin!

Kitaptan okuyarak Allah tanınmaz Mesela, alırsın eline kitabı, “Allah’ın Zati sıfatları, Subuti sıfatları nedir? Basar nedir? Kelam nedir? Beka nedir? Semi’ nedir?” Bunları okursun Aklını bilgilendirirsin Allah’ı tanıma, bilme işi akıl işi değildir Bu okuduklarınla sen, sadece mukayese yoluyla ancak Allah’ın ne olmadığını anlayabilirsin Allah’ın ne olduğunu anlaman için maddenin ötesine seni taşıyacak bir gözün olması lazım Bir kulağın olması lazım O da ibadettir

Nereyi açıyor ibadet? Kalb gözünü açıyor Kalb kulağını açıyor Maddenin ötesine, aklın verasına, fizik ötesine, yani metafizik dediğimiz dünyaya taşınıyorsun O zaman diyorsun ki hakikaten “sen bir ömre bedelsin”

Aksi taktirde kulluk sana ne gelir? Bir azap gelir İtaatten, ibadetten kaçan insan için, hakikaten kulluk bir azaptır Ama o zevk–i maneviyeyi tadan için ibadet bir sevdadır Beklersin, “bir defa gelse de O’nunla bir görüşsek, bir buluşsak” diye
 

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
1,532
510
Çok güzeldi. Teşekkürler

Rabbim hakkıyla kulluk edenlerden eylesin bizleri.
 

Ali

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
4,104
5,139
İbadetten zevk almak için
Eline saglik tesekkür ederim Zümrüt güzel bir konu acmissin ve yazina katilmakla beraber buna dair sözümü demekle yetineyim.

Bu zamanda ibadetten zevk almak zor ve alinip olmasi icinde sahabe dönemin de gibi yada tabiin dönemi gibi olmak gerekir.

insan yükselip yüksek bir seviyeye gelir ise o zaman böyle bir seyde mümkün olur.

Bizler bir kere o Abidin bile degil iken nasil olurda yapmis oldugumuz ibadetten bir zevk alabiliriz buda mümkün degildir.

Allah’ın sevip seçtiği,nebileri,velileri,şühedası,uleması ile haşrettiği bir kul namzetisin Allah bize o makamı nasip etsin!
Eger ibadetten zevk alma diye bir sey var ise iste bu zikir etmis oldugun kisiler de olur ve bunlarin o seviyeleri de yüksek iki kere ikinin dört ettigi gibide.

Sonra insanlar icinde örnek alinip taklid edilmesi gereken ehil ve kiymetli kimseler de bu gibi kisiler olur.

Etmis oldugun bu hos dua icin de Amin ecmain insallah diyorum.