• #EvdeKal TÜRKİYE


İhlas ile amel etmek

ay düşüm

Münzevi..
Sp Kullanıcı
Katılım
31 Ağu 2017
Mesajlar
1,468
Tepkime puanı
53
Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimiz “Üzerinize en çok korktuğum şey, küçük şirktir.” buyurunca Sahâbe-i Kiram: “Küçük şirk nedir yâ Resûlallah?” dediler. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz: “Riyâ’dır. Allâhü Teâlâ, kullarını amelleriyle mükâfatlandırdığı veya cezalandırdığı günde (mahşerde) onlara: Dünyada kime göstermek için amel işlediyseniz onlara gidiniz. Bakın bakalım onların yanında bir hayır, bir mükâfat bulabilecek misiniz?” buyuracaktır.

Bir hadîs-i kudsîde şöyle buyurulmuştur:

“Ben ortakların ortaklığından en uzak olanım. Kim bir amel işler de benden başkasını o amele ortak koşarsa ben ondan uzağım.”

Bu hadîs-i kudsî, Allâhü Teâlâ’nın, kendi rızâsı dışında yapılan amelleri kabul etmeyeceği hususunda bir delildir.

Allâhü Teâlâ, İsrâ Sûresi’nin 18 ve 19. âyetlerinde -meâlen- şöyle buyurmuştur:

“Her kim (yaptığı amelinin karşılığını dünyada) peşin istiyorsa biz ona ve istediğimize dünyada dilediğimiz kadar peşin veririz. Sonra da kınanmış ve rahmetten kovulmuş olarak ona cehennemi tahsis ederiz.

Her kim de mü’min olarak lâyıkı vechile (gerektiği gibi) çalışarak âhireti isterse işte bunların çalışmaları makbul olur.”

Bu âyet-i kerîme, Allah rızâsının dışında bir şey için yapılan amellere âhirette bir sevap olmayacağını ve karşılığının Cehennem olacağını beyan buyurmaktadır. Kim de amelini Allah rızâsı için yaparsa onun ameli makbul olur.

Allah rızâsından başka şeyler için amel işleyenlerin nasibi yorgunluk ve rahatsızlıktan ibarettir.

Nitekim hadîs-i şerîfte “Nice oruç tutanlar vardır ki, onun oruçtan nasîbi ancak susuzluk ve açlıktır. Nice gece kalkıp namaz kılanlar da vardır ki onların bundan nasîbi ancak uykusuzluk ve ayakta durmaktır.” buyurulmuştur. (Tenbîhü’l-Gâfilîn)
 

ALI

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
14 Eyl 2017
Mesajlar
3,206
Tepkime puanı
62
ay düşüm;62290]İhlas ile amel etmek[ /QUOTE]
Eline saglik sen sag ol ay düsüm bu konuda hos bir paylasim yapmissin ve buna dair yararli seyleri yazmisssin.
 
Üst