İman ????

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
yıllar önceydi bir ara radyo vardı,her hafta forum üyeleri bir araya gelip abiyi dinliyorduk hemde soru soruyorduk ,haftanın konusu belirlenip onun üzerine konuşuyorduk soru soruyorduk hemde yazılar hazılıyorduk,,herkes kendi araştırp yazı yazıyordu,,

o günkü konu imandı abi dedi makale tarzı yaz ben dedim yok abi yazaman makale kim ben kim,,: ) sonra az yazim dedim pek anlamam ama makale yazmak başlı başına bir iş ,,,
o günden bir hatıra niyetine,,, : )

önce iman ne demek onu bilmek lazım ben bunu önce kendime sordum,,ve aynen şunu dedim kendi kendime ne kadar hazır bir ezber bir din yaşıyorum,,,ve ertesi gün bir kaç arkadaşlara da sordum iman ne demektir bir kaç cevap haricinde beni tadmin eden cevap alamadım maalesef cok tuhaf dimi müslümanız diyoruz ama imanin gercek anlamda manasını bilmiyoruz,,,

iman nedir=bir şeye inanmak
iman etmek ne demek?

önce LA yani hayır demeli insan her şeye sonra ilahe ilah yok ama hemen illallah dille kalb arasında hiç bir şüphe duymadan samimi kesin bir sözle Rabbim Senden başka ilah yok SEN teksin BİRSİN eşin benzerin yoktur,ve ardından Hz. Muhammedun rasullulah vede Rabbim Muhammed (sav) Senin rasulundur bizlere yolladığın son elçidir Senin bizlere yolladığın bütün Peygamlere,kitaplara,inanıyorum kalben tasdik ediyorum,,,bizlere bildirdiğin Senin katından olan islama, ilme her şeye yaşamım boyunca inanıyor iman ediyorum,,,
cünki Senden başka ilah,ibadet edilecek,secde edilecek kimse yok tek Sensin bizim her şeyden önce bütün yarattıklarından münezzeh subhan-Kuddus olan Rabbimizsin,,,

ve bizlere diyorsun ki,,
hucurat-7.ayet,, Bilin ki, Allah'ın elçisi içinizdedir. Şayet birçok işte size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allah size imanı sevdirdi ve onu sizin kalplerinizde süsledi ve size küfrü, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.
sözle değil yaşayarak iman etmek,,,
iman ettim demeyle başlıyor insan esas olarak Rabbimizin elciler vasitasiyla bizlere bildirdiği kitaplardaki bütün sözlerine ve bütün kitaplarını kapsayan son kitap olan Kur'anı kerimdeki bizlere nasıl bir kul olmamızı,,nasıl bir Rabbe inanmamızı,güvenmemizi sevgi saygıyla tam teslimiyetle bağlanmamızı,bütün alemlerin, varlıkların görülen görülmeyenin,bilinen bilinmeyenin tek yekane sahibi Yaratıcı olan,tek bana kulluk etmeniz gereken Benim diyor Rabbimiz,,,,

Bana tabii olun sizlere yolladığım islam dinini hakkıyla yaşayın hani iman ederek ilk olarak diyoruz ya Lailaheillallah Rabbim Senden başla ilah yok tabılacak ibadet kulluk edilecek,bütün kötü gizli aşikar şerlerden şeytanın vesvesesinden,nefsimizin bizleri günaha sokmasından koruyacak Senden başka güç yok ,hidayet verecek saptırabilecek güçde olan Sensin, bunu işte insan sadece sözle değil gönülden,gönlüne iman sevgisi nakşetmiş bir kul olarak yaşamına uygulamalı,yoksa bizlere ayetlerde bildirdiği gibi,,,

29/ANKEBÛT 2, 3: “Andolsun, biz kendilerinden öncekileri de denemişken, insanlar, “İnandık” deyince, denenmeden bırakılacaklarını mı sanarlar? Allah elbette doğruları ortaya koyacak ve elbette yalancıları da ortaya koyacaktır.
önce iman etmek Rabbimize sonra hayatımızda amel ederek yaşamak ,,,,
evet işte öyle biz insanlar için sadece inandık demeyle olmuyor önce dillen-kalben Rabbimize inanmak iman etmek,bizlere bildiği islamı yaşamak yasaklarına uymak, kesin kez bizim önceliğimiz olmalı,yoksa bir kuru sözden ibaret olursa hayatımızda iman Rabbimizin bizlere söylediğiyle amel etmeden yaşamak kötü sona doğru kendimizi hazırlamaktan başka bir şey değildir,,,

kişi önce kendi imanına bakmalı,,,
önce kişi şöyle bir hayatına bakmalı gözden geçirmeli Rabbimin bana bildirdiklerini ne kadar yapıyorum, yaşıyorum hayatıma uyguluyorum,ibadetlerim temiz mi,ne kadar güveniyor itimat ediyorum, bana söylediklerine ne kadar kulak veriyorum,yaptığım ameller ne kadar Rabbimin rızası içinde,,iyiliği emredip kötülükten sakındırıyor muyum,haramlardan kendimi koruyorum çünki haramlar insanın hayatının damarı gibi eğer haram varsa bir insanın özünde imanını zedeler,amellerin boşa gitmesine sebep olur,günahlara dalması çok kolaylaşır,edep gider,ve yaşadığı gibi inanmaya başlar ki buda insanin kötü bir şekilde yaşayıp (Rabbim muhafaza buyursun)imansız şekılde ölmesine sebep olur,,
"Rabbini inkar edenlerin iyi davranışları fırtınalı bir günde şiddetli rüzgarda savrulan küle benzer, yaptıkları iyi işler karşılığında ellerine hiçbir şey geçmez. İşte koyu sapıklık budur." (İbrahim 18)
yoksa Rabbimiz bizlere zulum edici değildir aksine Rahman-Rahim olan bizleri her halükarda rahmet-merhamet eden,işlediğimiz günahlardan,yaptığımız hatalardan samimi bir içten tövbeyle bizleri affeten Afuvv'dur,,,,,
bakara-177- Yüzlerinizi Doğu ya da Batı tarafına çevirmeniz iyilik demek değildir. Asıl iyilik Allah'a, Ahiret gününe, meleklere, kitaba, peygamberlere inanan; akrabalara, yetimlere, yoksullara, yarı yolda kalanlara, dilencilere ve boyunduruk altında bulunanlara (kölelere, tutsaklara) mallarını sevmelerine rağmen yardım edenlerin; namazı kılanların, zekâtı verenlerin, antlaşma yaptıklarında yapmış oldukları antlaşmaları yerine getirenlerin; zorda, darda ve savaş zamanında sabredenlerin tutumudur. İşte doğrular (sözlerinin erleri) onlardır, takva sahipleri de onlardır.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
bak bu acemi eskiden yaptınız elimde kalan minik bir yazı [MENTION=31]Qasem[/MENTION] kardeşim,,, :)
Güzel bir deneme olmuş abla.
Kalemine sağlık inşallah.
Yazıyınyeniden revize ederek geliştirebilirsin ablam.

Kitaplar mesela her yeni basımdan önce yazarın elinden geçer ve yeniden uyarlanır revize esilir, geliştirilir...

Bence tekrar elden geçirirseniz ablam çok çok kaliteli bir makale eşde etmiş oluruz.

Mesela imanı, inanmak olarak değilde daha akademik bir dil ile ele almak gerek. Şöyleki.
İman; Aklın inanması kalbinde bundan mutmain olmasıdır...

Zevk ile okusum ablam Allah razı olsun :)

• Beğen
Tepkiler: Eylül Başak

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
[MENTION=20]eRkAm[/MENTION]
[MENTION=22]İsrâ[/MENTION] [MENTION=120]Sükut[/MENTION] [MENTION=122]SiyahSancakTaR[/MENTION] [MENTION=60]NoktA[/MENTION] [MENTION=29]sıgınak[/MENTION] [MENTION=4]Mystery[/MENTION] [MENTION=153]Hiram[/MENTION]

Arkadaşlar konu özgün...
Gözünüzden kaçsın istemem...
Özgün yazılar başımızın tacıdır...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
Güzel bir deneme olmuş abla.
Kalemine sağlık inşallah.
Yazıyınyeniden revize ederek geliştirebilirsin ablam.

Kitaplar mesela her yeni basımdan önce yazarın elinden geçer ve yeniden uyarlanır revize esilir, geliştirilir...

Bence tekrar elden geçirirseniz ablam çok çok kaliteli bir makale eşde etmiş oluruz.

Mesela imanı, inanmak olarak değilde daha akademik bir dil ile ele almak gerek. Şöyleki.
İman; Aklın inanması kalbinde bundan mutmain olmasıdır...

Zevk ile okusum ablam Allah razı olsun :)
bu ilk denememdi ve hiç fikrim yoktu,,,:)

benim de demek istediğim o işte kardeşim ben çok anlamam makale tarzı yazılardan insanın bilgi olarak ve yazım olarak zengin olması lazım hele hiç akademik şeylerden anlamam,:)
ben içimden geldiği gibi kısa kısa sözler o da iddiasız kendimledir,,:)
imla neyim anlamam düz karalıyorum,,,

makale,araştırmacı yazılar hazırlamak onları hakkı ile yazanlara verelim demi ama ama
akademik neyim onu da siye havale ediyorum

• Beğen

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
[MENTION=20]eRkAm[/MENTION]
[MENTION=22]İsrâ[/MENTION] [MENTION=120]Sükut[/MENTION] [MENTION=122]SiyahSancakTaR[/MENTION] [MENTION=60]NoktA[/MENTION] [MENTION=29]sıgınak[/MENTION] [MENTION=4]Mystery[/MENTION] [MENTION=153]Hiram[/MENTION]

Arkadaşlar konu özgün...
Gözünüzden kaçsın istemem...
Özgün yazılar başımızın tacıdır...
kaçabilir de mübarek kardeşim hiç sorun değil,hatta özellikle kaçsın her işi hakkı ile yapana verelim ,,:) zati abi bilir Erkam abi yani onunla da bir konu hazırlamıştık ehliyet ve liyakatti,,,:)

Kalemine kuvvet sükut:)

Sen bana sinir olsanda ben senin yazilarini seviyorum:)
her zaman değil mübarek bi ara derim sana nedenini,,

hmmm beni değilde yazılarımı seviyorsun anladı ben,,,:)
papatya1

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
haram varsa bir insanın özünde imanını zedeler,amellerin boşa gitmesine sebep olur
Eline saglik bu konuda bir sayfa yazi yazmissin yazinda hos olmus ve sondaki kisim ise olmamis bizzat bu konunun islendigi buna dair kitablar okumus birisi olarak son kisminin makul düsmedigini diyorum ve kendi sahib oldugum mezhebime binaende.

Gelelim birde bizim kendi düsünmcemizdeki o sözümüze ve daha öncede forumda bunu dedim insan bir degisken varliktir.

Dünyadaki var olan seyler ister istemez degisken oldugunu icin ve ister istemez insanogluda ilerde sahib oldugu fikrinde degisiklik olabiliyor ve bir örnek olarak eskiden bir seyi cok zor görürken daha sonra zor veyahut onu o eskisi gibi görmiyebiliyor ve buda sahib oldugu sonraki bir düsünde olabiliyor.

insan okudukca zihni acilir ve ufku genisler diye bunu eskiden böyle olarak ögrenmistim ve birisine bir seye dair biraz sorular sorulur ve o kiside buna dair cevablar verir ve ister istemez ortaya bir risale veyahut makale mahiyetinde bir eser cikar kisacasi örnek olarak.

Senin bu yazin bundan 10 veyahut 15 sayfa gibi fazla bir sey olsa onada risale denilebilir ve risale olarakta eserler gördüm asli metni 10 ve 15 sayfa kadar idiler ve risale zaten brösür veya mektub mahiyetinde yazilmis kücük eser veya kücük kitab yada ince mahiyette yazilmis bir seye dair kitabcik deniliyor.

Son mesajlar