İnançta ve amelde Nasıl bir Müslüman olmalıyız ?

Qasem

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,774
487
Vahyi anlamaya ve yaşamaya yolculuk... / Hatim 1 / 7. Cüz

Ena'm Suresi

50.
De ki: “Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır’ demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size ‘Ben bir meleğim’ de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum.” De ki: “Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz?”
51. Kendileri için Allah’tan başka ne bir dost, ne de bir şefaatçi bulunmaksızın, Rab’lerinin huzurunda toplanmaktan korkanları, Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar diye, onunla (Kur’an ile) uyar.
52. Rab’lerinin rızasını isteyerek sabah akşam O’na dua edenleri yanından kovma. Onların hesabından sana bir şey yok, senin hesabından da onlara bir şey yok ki onları kovasın. Eğer kovarsan zalimlerden olursun.

_______________________

- Unutmaman gereken İlk şey Peygamberin de bizim içimizde yaşayan ve bizler gibi yiyen , içen bir insandır dolayısıyla örnek anlabilecek , derse çıkartılabilircek ve aynı zamanda kendisine tabi olunabilecek bir konumdadır

- Peygamber bize olağan üstülüklerle gelmedi. Peygamber bizleri gelecekte bekleyen büyük bir azap gününe karşı uyarmak için bu dünyadan nasıl yaşayacağımızı ve bu dünyayı amacına uygun nasıl kullanabileceğimizi dolayısıyla başta fıtrat olmak üzere amacına uygun olarak kullanmayan her şeyin bir ifsada uğrayacağını öğretmek , ve göstermek için görevlendirdi.

- Peygamber ancak kendisine vahyolunana uymaktadır. Bu da bize gösteriyor ki en büyük sorumluluğumuz İslam'ın ilk ve tek şartı da vahyi anlamak ve o vahyi yaşamlaştırmaktır.

- hakikat-ı bilenle bilmeyen hiç bir olur mu. İnsanlığın düşmekte olduğu ateş çukurlarını gören ve buna karşı uyaran bir peygambere uyumamak ahmaklık ve düşünememek olsa gerek.

- Unutma ki gideceğin yerde Allah'tan başka ne bir dost ne de sana torpil edebilecek yani herhangi bir şefaatçi bulamazsın , öyle bir günden sakın...

- İşte Seni böyle bir günden koruyacak tek şey elinde bulundurduğun vahiydir... Onu yaşamaktan başka şansın yok...

- Ey tebliğci sakın olaki sana kalbi ısınan , seninle yol almak isteyen , seninle azığını paylaşmak isteyeni çıkarların için , ilişkilerin yada menfaatin için , yada davan için ... , sakın ama şakın asla yerme ve hakir görme onlara sırtınıda dönme...

- Unutmaki bugün konjektür gereği senle olmak isteyen yada menfaatler kesiştiği için yanında duran zat ve zevatlar , yarın en ufak sorunlarda bile seni yüzüstü bırakırlar... sen bilemezsin ama Allah bilir , o yüzden Rabbinin buyruğuna uy...

- Bedel ödenmeden elde edilen herşey elinden kayıp gitmeye mahkumdur....

Allah en iyi bilendir...