İSAM’dan dijital sürpriz

NoktA

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,508
445
İSAM’dan dijital sürpriz

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Kütüphanesi Osmanlıca dergiler, risaleler ve ilahiyat alanında yayınlanmış toplam 500 bin metni ücretsiz olarak internet ortamında ziyarete açtı.


Her yıl 27 Mart- 2 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası'nda bu yıl kitap kurtlarına hoş bir sürpriz yapıldı. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), uzun bir çalışmanın sonucunda Osmanlıca dergi, risale ve ilahiyat alanında yayınlanmış yaklaşık 500 bin metni ücretsiz olarak internet ortamında ziyarete açtı. Dergah, İçtihad, Sebilürreşad başta olmak üzere son 100 yıl içinde yayınlanmış ve edebiyat dünyasında ses getirmiş dergilerde yer alan 23 bin makaleye okurlar PDF olarak ulaşabilecek. Ayrıca yine bu proje çerçevesinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış 3 bin 460 risâle, Osmanlı sicil ve defter de dijital ortama aktarıldı. Böylece İstanbul dışındaki araştırmacılar ve öğrenciler bu proje sayesinde İSAM Kütüphanesi'nden faydalanmış olacak.

ÖZEL ARŞİVLER DE AÇILDI

Ünlü Türkolog Orhan Şaik Gökyay, Veliahd Yusuf İzzettin Efendi, çok yönlü İslam âlimi Muhammed Tâvît et-Tancî, 31 Mart sadrazamı Hüseyin Hilmi Paşa, basın hayatımıza damgasını vuran Ziyad Ebuzziya, Süleymaniye Kütüphanesi'nden emekli ilim erbabı Mehmed Safayhi ve musikişinas Kemal Batanay'a ait binlerce belge, defter, dosya, mektup vs.den oluşan kişisel arşivlerin bilgilerine de kütüphanenin veritabanından ulaşmak mümkün.


http://www.yenisafak.com/hayat/isamdan-dijital-surpriz-2635806