Kağıt medeniyeti

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Son moda "hızlı okuma" teknikleri için Orhan Okay hoca çok güzel bir noktaya temas etmiş:

"Sözde zamanda tasarruf etmek gibi masum bir gayenin maskesi arkasında zamanı da, emeği de, insanı da sömürme sisteminin bir yüzü. Belki benim bilmediğim, aklımın ermediği bir dünya olan ticaret ve iş alanlarında koca koca dosyaların muhteviyatını patronuna aktarmakla görevli olan danışmanlar, sekreterler için bu sür'atli okumanın faydası olabilir. Bana göre ise bu tarz bir okuma, olsa olsa bir öğrencinin sınav kapısı önünde, zaten önceden bildiği bir kitabı gözden geçirmesi için faydalı ve gereklidir sadece. Yoksa o kadar emekle, her kelimesi tartılarak, ölçülerek yerlerine yerleştirilmiş bir edebî metni dakikada elli sayfalık bir sür'atle bitirmek ve anlamak, böylece hayat boyu mesela elli bin kitap okumuş bir entelektüel olmak mı? İstenen ve beklenen gerçekten bu mudur? O zaman ben buna tepki olarak Yahya Kemal'in 'Bir tek gazel bıraksa yeter bir gazel-serâ/ Her beyti ancak olmalı beyt'ül-gazel gibi' mısralarını biraz değiştirerek şöyle söyleyeyim: 'Aydın bir insanın hayat boyunca bir kitap okumuş olması kâfidir. Yeter ki o kitabı hayatının felsefesi yapmış olsun."

Orhan Okay | Kağıt Medeniyeti

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Hızlı okuma tekniği bu kadar zararlı miymiş,hiç aklıma gelmezdi,herkesin bir okuma hızı var ve bu bir noktaya kadar geliştirilebilir önemli olan hızlı ya da yavaş okuduğunu anlamaktır,anlamadiktan sonra hızlı okumanın bir faydası olmaz gibi.

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,881
7,786
Hızlı Okuma tekniği göz kaslarını kuvvetlendirmek için çok güzel bir yöntem. Ayrıca bu teknik öğretmenlere ve onlar tarafından öğrencilere öğretiliyor.
Sınavlarda özellikle çocukların en sık yakındığı konudur zaman yetmezliği.
Bunun ilk sebebi göz kaslarının zayıf olmasından kaynaklı yavaş okuma ve okuduğunu anlamama.

Kızım ilkokulda bir miktar tektiklerini almıştı. Başarısının temellerinden biri budur. Hala işine yarar.
Ikincisi Rabbim kendisinden razı olsun ilkokul öğretmeni.
Allah onun gibi öğretmenlerin sayısını arttırsın :)

Son mesajlar