Kimi ebeveyn sayesinde Çocuklar güvenmemeyi öğreniyor

sükutu-ezber

Öyle işte...
Yönetici
Co-Admin
11 Şub 2017
9,449
25,029
Bir kaç gün önce malum Kış için bir markete gittik tanıdıklarım ile patates çuvallarını almak için araba yoktu, market çalışanlarına yarın alabilir miyiz dedik olur dediler.
Ertesi gün akrabam araba ile almaya gitti

O gece akrabamdaydım 3 yaşında bir kızı var annesine çok düşkün bağımlı,
sabah uyanınca annem nerede diye sordu ben de ona normal bir şekilde, hani dün markete gittik patateslere baktık alamadık ya işte annen onları şimdi araba ile almaya gitti küçük kız ikna oldu ve ağlamadı,,,

Aslında çocukların fıtratını anne babalar bozuyor, onlar çok temiz olduğu gibi anlıyor olduğu gibi anlatmaktansa olduk olmadık yalanlar oluyor, bazen yok doktora gidiyorum iğne yapacak, yok öyle böyle olmadık sıra sıra yalanlar sonra ne oluyor çocuklar tahminimce güvenmemeyi öğreniyorlar,,

Belki her zaman ağlamaya bilir ama doğruyu söyleyince zamanla alışırlar diye düşünüyorum,,,

Hatta sonra annesine aynısını dedim anneler bir yere gideceği zaman doğruyu anlatsa çocuklar anlar ve ağlamazlar,,, çocuklar işte kimi anne babalardan zamanla güvenmemeyi öğreniyorlar,,,

Demem o ki güveni aşılamak ebeveynlerin eklerin de o da nasıl olur doğruyu söylemekle korkurtmayla değil,

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,677
6,888
Çocuklar çoğu şeyi ailesinden öğrenir ,çevrenin ve eğitimin etkisini yok saymamakla beraber karakterin oluşmasındaki yüksek pay ailenindir.Hem bu sadece anna babayla da sınırlı değil.Hala,dayı,amca,teyze,abi ,abla hepsinin etkisi büyük..

sükutu-ezber

Öyle işte...
Yönetici
Co-Admin
11 Şub 2017
9,449
25,029
O etkenler de var @Yaren bacım,, 🌹🌹hepsi bir bütün,, aile en önde geleni

Gözlemliyorum hatta bazen kızıyorum ya doğruyu söyle dışarı çıkarken olmadık kılıklara girme yalan uyduracağım diye insanı daha çok yoruyor,,
Çocuklar hissediyor o yüzden güvenmiyor bir daha ki seferlere,,,

Bu sadece küçük bir örnek o kadar çok var ki aklıma gelirse ve denk gelirsem yazarım inşallah,,

Eylül Başak

Aktif Üye
Yönetici
Süper Moderatör
31 Mar 2020
4,200
20,189
Büyük oğlum birinci sınıfa başladığı yıllardı. Ben onlara hiç bir zaman yalan söylememe ve başkasına ait şeylere dokunmama konusunda çok nasihat ederdim.
Bir gün onu okuldan almaya gittim. Dönüşte bir an için geride kaldığını fark ettim. Öylece durmuş yere bakıyordu. Seslendim oğlum gel diye ama gelmek şöyle dursun yerinden kıpırdamıyor bile.
Yanına gittim. "Anne bak yerdeki kolye seninkinin aynısı. Ama sen hep başkasına ait şeylere dokunma diyorsun ya o yüzden dokunmadım dedi." 😍
O benim kolyemdi. Kolyemi bulduğumdan ziyade verdiğim şeylerin geri dönüşümü beni daha çok sevindirmişti.

sükutu-ezber

Öyle işte...
Yönetici
Co-Admin
11 Şub 2017
9,449
25,029
İşte bu dimi mübarek @Eylül Başak ağaç yaş iken eğilir misali, yeter ki doğru zamanda doğru şeyleri öğretmek lazım çocuklara,,,

Bir de geçenlerde şöyle duymuştum çocuklara yalan söyleme yerine doğruyu söyle diyecek anne babalar
Direk yalan söyleme derken çocuğun kafasında yalan kelimesi oluşuyor, böyle şeyleri duydukça ne kadar güzel bakış açıları yakalama da fikirler var,,,