Kırılmayan bardağın öyküsü

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
KIRILMAYAN BARDAĞIN ÖYKÜSÜ

Fotoğrafta gördüğünüz bardak, yaklaşık 23 yaşında.

Ben henüz ilkokula başlamamışken, mahalleden geçen bir çerçi toplamış kadınları başına. Annem de yanlarında elbette...

Aile Şerefi adlı filmde kırılmayan bardakla ilgili bir sahne vardır, bilmem hatırlar mısınız? Bizimkisi de aynı mesele. Çerçi, kırılmayan bardakları odluğunu iddia etmiş ama mahalleli kadınlar ikna olmamış.

Çerçi almış eline bardağı, vurmuş o zamanlar toprak olan yola. Bardak paramparça olmuş :) Elbette, vazgeçmeyip bir daha denemiş. 3. denemede kırılmadığını ispat eden bardak, işte fotoğrafta gördüğünüz bardaktır :)

Eve girmesiyle, bardağın namı aldı başını yürüdü. Ben el koydum elbette. "Teknoloji harikası" bu bardağı bazen dakikalarca güneşe doğru tutup inceliyordum. Camın ham maddesinin kum olduğunu henüz bilmiyordum elbette, o günlerce bu bilgiyi kaldıramayabilirdi bünyem.

Önlük giyerek okullu olduğum ilk günlerde bu bardakta çay içtim. Dayımın fotoğraf stüdyosu olan Foto Eren'de çırak olduğumda, bu bardak stüdyoya girdi. Fotoğrafçıdaki kahvaltılarda ve öğleden sonra çaylarında bu bardakta çay içtim. Ardından, dayım dükkanı kapatınca, bir süre dayımlarda misafir olarak kaldı. Yıllar geçti, yatılı okulda okuduğumda yine bu bardak vardı yanımda.

Evlenince elbette çeyizimde kırılmayan bardağım vardı :)

Üzerinde yılların izi var. Kim bilir hangi deterjanlarla hunharca çitilendi. Rengi açılsın diye hangi çamaşır suları ile zehirlendi. Minik bir çatlak haricinde, kim bilir hangi darbelere dayandı. Çerçinin kırılmayan ilk bardağı, 23 yıldır benimle birlikte. İnşallah daha uzun yıllar çayıma tat katacak.

İyi de kardeşim, niye okuttun bize bu kadar şeyi derseniz; İyilik Ajandası bugün bize, hayatımıza bir süredir dahil olan plastik bardak ve tabakların ne kadar zararlı olduğunu hatırlatıyordu.

Düşünsenize, bir kahve için sanat harikası fincanlar hazırlayan, misafire çayı ince belli bardaklarda sunan atalarımızdan sonra; milyon liralık yatırımların açılışlarında bile plastik bardaklarda meyve suyu, kağıt bardaklarda çay ikram eden bir nesil olduk.

İnsana değer vermiyoruz. Sağlığımıza ise hiç...

Çorum'da bir eczanede su sebilinden su içmek istediğimizde, hiç plastik bardak bulamamıştık. "Bardağınız var mı?" diye sorduğumuzda, içeriden bir tepsi içerisinde tertemiz cam bardaklar getirilmişti. Bu eczane, müşterilerine suyu en güzel şekilde sunmasını biliyordu.

Demem o ki, hepinizin bir kırılmayan bardağı olmalı :)

Cihat. Albayrak

Son mesajlar