Kitaba takılıp düşmek

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Şu konuda bir yaşanmışlığı da aktarmak istiyorum yazarın konusuna binaen.
Sohbet ehli takvalı olmaya çalışan bir ablamız vardı. Belli bir arkadaş kitlesi tavsiyesiyle okuduğu kitaplar bu kişiyi Peygamber Efendimiz i inkâr etmeye kadar götürdü. Sonrası ise daha acı akli dengesi bozuldu.
Seçilen kitap bu anlamda çok önemli. Çünkü kitaplar insana yön verir. Onu yaşarsın okurken.
Okunan kitapların böyle bir etkisinin olduğuna inanmıyorum Yaban Gülüm. Kader çizgisinde ki imtihanı böyledir. Bu okunan şeylere dikkat etmesenizde olur manasında değil. Okuduğumuz şeylerin elbette bizde bir yansıması olacak.

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
beni okuyacak bir kitap tavsiyesi bekliyorum sizden Vav kardeş :)
Kardeşim her Insanin iç dünyası farklıdır onu tarif edecek onu anlayacak eserlerde farklıdır , Benim iç dünyam mesela çatismalidir, hicret ile tefekkur ile kiyam ile ,ondan aldığım eserin bana göz kırpacak yanlarına bakarım, bunlarda şöyle kitabın önsöz ve son kapak icerigi etgiler,Tavsiye kitap için insanın ne aradığı önemli, insan aradığı şeyde huzur bulacağı eserde süreklilik bekler ,Bende huzur u akici olan eserlerde ararım..

Tavsiye edebileceğim eserler ,
Risale ler Hasan el benna önsözü aynen soyledir:::

Ey Müslüman Kardeşler !

Sizler, ne bir hayır kurulışu, ne bir siyasi parti ve ne de sınırlı bazı amaçlar için kurulmuş bir heyetsiniz. Sizler, bu ümmetin kalbinde yer alan Kur'an'la insanları selamlayan yeni bir ruh, Allah'ın marifetiyle maddenin karanlık etkisini dağıtan bir nur ve Resululah'ın (s.a.v) davetini haykıran yüksek bir sedasınız. Gerçekte sizler kendinizi; insanların, taşımaktan çekindiği bu davanın yükünü tek başına taşıyan birileri şeklinde hissetmelisiniz.

Sizlere, 'İnsanları neye davet ediyorsunuz?' şeklinde bir soru yöneltildiğinde söyle cevap verin:

-Bizler, Hz. Muhammed'in (s.a.s) getirdiği islam'a davet ediyoruz. İktidar olmak İslam'ın bir gereğidir. Hürriyet ise, onun farzından birisidir.

İmam Hasan el-Benna (rh.a)

Resullahin Hareket metodu ;;
Abdurrahman el muhacir .

Bu din nasıl Allah?tan ise bu dini hayat pratiğine hakim kılmak için takib edilmesi gereken yol da Allahtandır.

Fethi yelken
Özellikle islama davet eserleri okunmaya değer..

Kısacası kardeşim her insan kendi iç dunyasini yansıtmaya çalışan eserlerle hasbihal etmek ister.

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Vav Kitabı alırken seni okuyacağını nasıl anlıyorsun.

Cümlelerin "İlmin ekmeğe katılan tuz kadar olsun." sözünü hatırlattı. Öğrendiğini yaşamak sonra yenisini öğrenmek. İnş uygulayabilenlerden Kuran ı hakkıyla okuyabilenlerden oluruz :)
Dua kardeşim Kitabın beni nasıl okuyacağını kısa bir hadise ile anlatmaya çalışayım...

Hristiyan bir genç sorgulamaya başlar ıncili ve kafasına yatmayan çok şeye rast gelir ve başka dinleri araştırmaya başlar, sonra arkadaşlarının tavsiyesi üzerine hinduzimi tevrat dinlerini araştırır onlarda aklı sarmaz, biri ona Işte İslam dan bahseder oda güler insanlarin kafasını kesen din mi hayır der yanaşmaz,sabahı yol üzerinde bir camiye gider ,ayakkabı ile içeri girer ibadet edenleri görür ve biri yaklaşır buyrun der ,yaklaşan müslüman bunun hristiyan olduğunu camiye ayakkabı ile girmesinden anlar ,ona güzel bir şekilde sohbet eder ve kuran hediye eder..

Bu genç eve gelir okumaya başlar kalbi yumuşamaya gönlü alevlenmeye başlar lakin bir mucize bekler bu dine girmek için ama hiçbirşey olmaz yaprak kipildasa bile kipirdadi diye iman edecek ama birşey olmaz ,Tam kuran için aradigim din degil diye düşünürken, gözü bir Ayeti kerime takilir;

Sana indirdiğimiz bu Kur'an, o mucize istiyenlere karşı okunub dururken, (hâlâ mucize olarak) kendilerine kâfi gelmedi mi? Şübhesiz ki Kur'an'da, iman edecek bir millet için büyük bir rahmet ve bir öğüd var.

Evet bu Ayet gözüne ilisir ,Işte kitabın insanı okuması böyledir kardeşim...

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Tarzımız uyarmı bilmiyorum. Ben tasavvufi eserleri okumayı seviyorum. Sadeleşmemiş olanları tercih ediyorum. Kısa bir zaman önce Yeni yazarlardan Kemal Sayar la tanıştım. Kitaplarını tavsiye edebilirim.
Eyvallah teşekkür ederim Sayın nokta

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Bu konuda @Karaton un yaklaşımını merak ediyorum KaHvE
Patron garantici olmak o kadarda kötü değil :) Zaman kaybetmiyorsun
@Tuğba dediğin gibi,tüm kitaplar bir kitabı anlamak için okunur.
bu doğru bir tespit.ilginç olan anlamamız gereken kitabı okumak yerine,onu anlatan kitapları okumayı tercih ediyor olmamız?

tuğba benim yaklaşımım çapraz sorgulama.
okuma noktasında hiçbir kriterim yok yazılmış mı okumak lazım.
mesela @NoktA kavimlerin helakı ile ilgili bir konuda adnan oktar ın kitabını okuduğunu söyledi.ben şahsen adamı tv de görsem tv yi pencereden aşağı atarım.ama ortada öyle yararlanılabilecek bir kitabı varsa onu da okurum yani.ki evrimle ilgili bir çok kitabınıda okumuşumdur.
şimdi bugün okuduğun garanti gördüğün bir yazarın yarın aynı durumda olmayacağının da bir garantisi yok demektir.
bence en garanti yaklaşım bir kitabı anlamak için yaptığımız okumaları dönüp o kitaba teyit ettirmektir.
teyit ediyorsa doğrudur etmiyorsa yanlış bi yorumdur.
bence böyle okuyun,yada benim gibi hiç okumayın:))

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
[MENTION=12]Tuğba[/MENTION] dediğin gibi,tüm kitaplar bir kitabı anlamak için okunur.
bu doğru bir tespit.ilginç olan şu ki anlamamız gereken kitabı okumak yerine,onu anlatan kitapları okumayı tercih ediyor olmamız?

tuğba benim yaklaşımım çapraz sorgulama.
okuma noktasında hiçbir kriterim yok yazılmış mı okumak lazım.
mesela @NoktA kavimlerin helakı ile ilgili bir konuda adnan oktar ın kitabını okuduğunu söyledi.ben şahsen adamı tv de görsem tv yi pencereden aşağı atarım.ama ortada öyle yararlanılabilecek bir kitabı varsa onu da okurum yani.ki evrimle ilgili bir çok kitabınıda okumuşumdur.
şimdi bugün okuduğun garanti gördüğün bir yazarın yarın aynı durumda olmayacağının da bir garantisi yok demektir.
bence en garanti yaklaşım bir kitabı anlamak için yaptığımız okumaları dönüp o kitaba teyit ettirmektir.
teyit ediyorsa doğrudur etmiyorsa yanlış bi yorumdur.
bence böyle okuyun,yada benim gibi hiç okumayın:))
Hacim yok hiç okumayin falan deme :)))

Okumak Aynaya bakmak gibidir , kirici rencide etmeden hatalarını kusurları ni beyan eder ,ilk emir oku!!!! Olmasının nedenini iyi sorgulamak lazım.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Hacim yok hiç okumayin falan deme :)))

Okumak Aynaya bakmak gibidir , kirici rencide etmeden hatalarını kusurları ni beyan eder ,ilk emir oku!!!! Olmasının nedenini iyi sorgulamak lazım.
ilk emir oku!bunu sorgulamak lazım vav kardeş haklısın.ve okuduklarımızı da oku emrinin sahibine teyit ettirmek lazım.anlatmak istediğim bu.yoksa bunlar beni zaten dinlemez:)dinliyorsalar anlaki onlarında içinde okumak yokmuş:)
tuğba zaten benim dediğimin tersini yapar,o okuyacak demektir.nokta ne yapar onu kestiremiyorum:)

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Evet ilk emir 'oku'.
Acaba Allah cc okuma yazma bilmeyen birini peygamber atayıp ona ilk olarak neden oku dedi.Neyi okuyacaktı bunu anlamak gerek.Demekki alfabeye bağlı kalmadanda okunabiliyor.Evren okunur bunun için alfabeye gerek yok.
Konu dağılacak belki ama [MENTION=1]Karaton[/MENTION] "ilginç olan anlamamız gereken kitabı okumak yerine,onu anlatan kitapları okumayı tercih ediyor olmamız?" demişsin.Şimdi Allah haşa bize kuranı arapça gönderip 'hadi bakalım kullarım uğraşsın dursun bu kitabı çözmek için' dememiştir heralde.
Arapçadan başka dillerin türeyeceği gerçeğinide gözardı etmemiştir.Biz kuranı anlamak için tabiki mealine tefsirine bakacaz.Tabiki kuranı anlamak için fıkıh akaid tefsir siyer okucaz.Bunu yaparkende ilk emri gözardı etmicez .İnsan akıllı bir varlık pekala okuma yazma bilmedende allahı arayabilir bulabilir.Bu demek oluyorki ümmi olan insan kuranı anlıyorsa okumayı bilen haydi haydi anlar.
Bizim kafamızı karıştıran (türkçe babında yazıyorum) meallerin farklılığı. Yüzlerce meal var o meal yazanın zihninde geliştirdiği kuranı anlatıyor.Örneğin [MENTION=31]Hayalet[/MENTION] kardeşin @sükut-u ezber e önerdiği meal.Youtube da mustafa öztürk ü yalanlayan mealini doğru bulmayan diğer insan yada hoca diyelim bir sürü videosu var.Aynı şekilde o bununkini beğenmiyor bu bununkini.
Bana göre hergün okuduğumuz fatiha suresinde geçen "ıhdınassıratalmustakim" ayetine sarılıp Allaha sığınıp bu kavgalardan uzak meali okuyarak kendimize pay çıkarmalı yol çizmeliyiz.İllaki bi meal okunacak illaki bi tefsire bakılacak doğru olduğuna inandığımız güvendiğimizi seçelim.Yani bu birbirini yalanlsma mevzusunun sonu tehlikeli.Yaban gülüm ün anlattığı gibi imanı zedeler.
Adnan oktarın Harun Yahya ismiyle yazdığı insana dair evrene dair birçok kitabını bende okumuştum.He bugün adnan oktar yazsa okumam ama o adamda bir projenin parçası oldu artık.Doğru insan bu beşer şaşar .Ama bizede akıl vermiş Allah sonra oku demiş.
He sen oku dersin ben okumam o ayrı :D

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Evet ilk emir 'oku'.
Acaba Allah cc okuma yazma bilmeyen birini peygamber atayıp ona ilk olarak neden oku dedi.Neyi okuyacaktı bunu anlamak gerek.Demekki alfabeye bağlı kalmadanda okunabiliyor.Evren okunur bunun için alfabeye gerek yok.
Konu dağılacak belki ama [MENTION=1]Karaton[/MENTION] "ilginç olan anlamamız gereken kitabı okumak yerine,onu anlatan kitapları okumayı tercih ediyor olmamız?" demişsin.Şimdi Allah haşa bize kuranı arapça gönderip 'hadi bakalım kullarım uğraşsın dursun bu kitabı çözmek için' dememiştir heralde.
Arapçadan başka dillerin türeyeceği gerçeğinide gözardı etmemiştir.Biz kuranı anlamak için tabiki mealine tefsirine bakacaz.Tabiki kuranı anlamak için fıkıh akaid tefsir siyer okucaz.Bunu yaparkende ilk emri gözardı etmicez .İnsan akıllı bir varlık pekala okuma yazma bilmedende allahı arayabilir bulabilir.Bu demek oluyorki ümmi olan insan kuranı anlıyorsa okumayı bilen haydi haydi anlar.
Bizim kafamızı karıştıran (türkçe babında yazıyorum) meallerin farklılığı. Yüzlerce meal var o meal yazanın zihninde geliştirdiği kuranı anlatıyor.Örneğin [MENTION=31]Hayalet[/MENTION] kardeşin @sükut-u ezber e önerdiği meal.Youtube da mustafa öztürk ü yalanlayan mealini doğru bulmayan diğer insan yada hoca diyelim bir sürü videosu var.Aynı şekilde o bununkini beğenmiyor bu bununkini.
Bana göre hergün okuduğumuz fatiha suresinde geçen "ıhdınassıratalmustakim" ayetine sarılıp Allaha sığınıp bu kavgalardan uzak meali okuyarak kendimize pay çıkarmalı yol çizmeliyiz.İllaki bi meal okunacak illaki bi tefsire bakılacak doğru olduğuna inandığımız güvendiğimizi seçelim.Yani bu birbirini yalanlsma mevzusunun sonu tehlikeli.Yaban gülüm ün anlattığı gibi imanı zedeler.
Adnan oktarın Harun Yahya ismiyle yazdığı insana dair evrene dair birçok kitabını bende okumuştum.He bugün adnan oktar yazsa okumam ama o adamda bir projenin parçası oldu artık.Doğru insan bu beşer şaşar .Ama bizede akıl vermiş Allah sonra oku demiş.
He sen oku dersin ben okumam o ayrı :D
Dediğiniz gibi müslümanlar vahyi anlamak için vahye başvurmak yerine vahyi anlamak için vahy dışında herşeye koşar. Bu müslümanlarda aslında çarpık bir metodoloji hatta ifsada dönüşen bir hal. Bunu herşeyde böyle yaparız. Mesela öztürkü anlamak için neden öztürkü okuyup kendimiz eleştirmek uerine onu başkalarından okuruz?

Sevgili kardeşim tuğba ; Öztürkün meali yorum merkezlidir. Bir dili başka bir dile motomot çevirmek başlıbaşına problemdir. Maksadı şeriayı vurgulamak gerek. Bu ayet ne diyor. Ayetin sahibi ne diyor? Çeviri bu minhvalde yapılır. Bu anlamda Öztürkün Meal eleştirilerini okumanızı tavsiye ederim. Öztürkle aram iyidir. Ama farklı düşünen iki uç kişileriz. Farklılıklarımız adaletli olmama mani değildir. Tarihselci olması onu red edeceğim anlamınada gelmez. Türkiyede malesef bu tür bit kafa vahue en makul yaklaşan kişi... Vahy ele alışı ve yorumlayışı kendi.içinde asla çelişki barındırmıyor. Bu anlamda Ahmet tekinide severim....

Yani.sevgili kardeşim bugün herkes birbirini karalamakta oysa bizlerin onları kendi.dillerinden okumamız keşfetmemiz.gerek.

Vahy de de bu böyledir. Vahyin kendisini okuyacaz. 40 meal dizin. Aşağı yukarı hepsi.aynı şeyi söyler, ama bizim hangisinin uslup ve tercüme dilini daha iyi anladığımız önemlidir. Tahlil ve teykik sonraki iştir. Hele önce vahy ile muhattab olalım. Önve bir bakalım rab ne diyor?

Tevhid - Adalet - Özgürlük

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Dediğiniz gibi müslümanlar vahyi anlamak için vahye başvurmak yerine vahyi anlamak için vahy dışında herşeye koşar. Bu müslümanlarda aslında çarpık bir metodoloji hatta ifsada dönüşen bir hal. Bunu herşeyde böyle yaparız. Mesela öztürkü anlamak için neden öztürkü okuyup kendimiz eleştirmek uerine onu başkalarından okuruz?

Sevgili kardeşim tuğba ; Öztürkün meali yorum merkezlidir. Bir dili başka bir dile motomot çevirmek başlıbaşına problemdir. Maksadı şeriayı vurgulamak gerek. Bu ayet ne diyor. Ayetin sahibi ne diyor? Çeviri bu minhvalde yapılır. Bu anlamda Öztürkün Meal eleştirilerini okumanızı tavsiye ederim. Öztürkle aram iyidir. Ama farklı düşünen iki uç kişileriz. Farklılıklarımız adaletli olmama mani değildir. Tarihselci olması onu red edeceğim anlamınada gelmez. Türkiyede malesef bu tür bit kafa vahue en makul yaklaşan kişi... Vahy ele alışı ve yorumlayışı kendi.içinde asla çelişki barındırmıyor. Bu anlamda Ahmet tekinide severim....

Yani.sevgili kardeşim bugün herkes birbirini karalamakta oysa bizlerin onları kendi.dillerinden okumamız keşfetmemiz.gerek.

Vahy de de bu böyledir. Vahyin kendisini okuyacaz. 40 meal dizin. Aşağı yukarı hepsi.aynı şeyi söyler, ama bizim hangisinin uslup ve tercüme dilini daha iyi anladığımız önemlidir. Tahlil ve teykik sonraki iştir. Hele önce vahy ile muhattab olalım. Önve bir bakalım rab ne diyor?

Tevhid - Adalet - Özgürlük
Evet haklısınız meal karmaşası var,arapça hiçbir dile aynısı gibi tercüme edilmiyor ne yazıkki bugün bir sektör haline bir ticaret mevzusuna uzandı bu konu.Bizimde kaybettiğimiz nokta bu merkeze odaklanamıyoruz bu kavgalar yüzünden.
Bu hoca bunu demiş ama bakalım başka hoca bunun dediğine ne demişi tartışıyoruz."Allah ne diyor " ikinci planda hep..

Son mesajlar