Kur'an kaç yılda indirildi

sükutu-ezber

Öyle işte...
Yönetici
Co-Admin
11 Şub 2017
9,449
25,055
Kur'an-ı Kerim Kaç Yılda İndirildi

Kur'an-ı Kerim Kaç Yılda İndirildi
Tamamı vahiylerden oluşan Kur’an-ı Kerim’in ayet ve sureler halinde parça, parça indirilmesi 23 yıllık bir zamanı kapsar. “Biz Kur’an’ı insanlara dura dura okuyasın diye ayet ayet ayırdık ve onu peyderpey indirdik”(İsra suresi, 106. ayet)23 yıl süren Kur’an’ın indirilme sürecinin yaklaşık olarak 12 yılı Mekke dönemi 11 yılı da Medine döneminde gerçekleşmiştir. Mekke döneminde nazil olan ayetler daha çok başta tevhit olmak üzere inanç esasları, ölüm, hayat, cennet, cehennem ve kıyamet gibi konuları ele alır. Medine döneminde ise ibadetler, insanlar arası ilişkiler, toplumsal düzenlemeler ve ahlakî kurallarla ilgili konular ele alınır.

Kur’an’ın parça parça indirilmesi, ezberlenmesini, yazılmasını, emir ve yasaklarının kavranıp yaşanmasını kolaylaştırmıştır.

Kur’an-ı Kerim önceleri deri parçaları, papirüs, düz ve geniş kemikler üzerine yazılmıştır. O dönemde Kur’an-› Kerimi yazan kimseler vahiy katibi olarak isimlendirilmiştir.

Hz. Peygamber Kur’an’ın yazılmasıyla bizzat ilgilenmiş hangi ayetin hangi sureye konması gerektiğini söylemiştir
 

Tuğba

Nam-diğer Hamuş
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
705
718
Allah razı olsun sükutu ezber, bilmek lazım bunları..
 

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
2,687
7,724
Kocaeli
www.sevgiplatformu.info
Allah razı olsun abla.

Kur'an ın 23 yılda indirilmiş olmasının bir hikmeti de yaşamın içine indirilmiş olmasıdır.kuran maddi,manevi ve ahlaki bir çok düzenleme getirdiği gibi gündelik yaşantımızda karşılabileceğimiz olaylara karşı da bazı formüller sunmaktadır bizilere.
 

sükutu-ezber

Öyle işte...
Yönetici
Co-Admin
11 Şub 2017
9,449
25,055
amin amin amin hepimizden inşallah kardeşim,,,

Rabbimiz kullarını bildiği için her ayetin inmesinde bir hikmet vardır yavaş yavaş yasaklar geldi birden olması , Rabbimiz 23 yıla yaymış bunu ,,iyice kavrayıp nedenleri iyi görmek bilmek lazım,,,
buda Kur'an'ın nüzul sebepleri inme aralıkları hangi ayet ne zaman inmiş ne bir Müslüman olarak bilmek lazım aslında,,,