Kurban bayramına on gun kala traş olmanın hükmü

Eylül Başak

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Her bilgi birikim sahibi olan hoca yada alim mi oluyor..mesela okula gidiyorsun inkilap tarihi okuyorsun sonra sıkı bir kemalist oluyorsun..
O zaman şöyle diyormuyuz adam okumuş öyle diyorsa öyledir.
Ama okuduğun tarih doğrumu aldığın bilgi edindiğin tahsil doğrumu yalan mı araştırmayacakmıyız
Herşey iyi güzel hoşta sen araştırdığın kaynakların doğru olduğuna nasıl bu kadar emin olabiliyorsun. Peygamber efendimizin bile hatadan hali olmadığını söyleyen sen nasıl oluyor da yeni yeni çıkıp bir kaç kitap okuyup kendini müfessir sanan zatlara bu kadar itibar ediyorsun. Ben gerçekten bu konuda aydınlanmak istiyorum. Yoksa burdaki fikir ayrılıklarının sonu yok.

Eylül Başak

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Kurban kesmek sünnettir iddiasında kim bulunuyor ki sayın Okuyan hoca buna açıklık getiriyor. Ayetle sabit olan bir şey nasıl sünnet olabilir?
Sayın Mustafa İslamoğlu ve onun aveneleri cemaatlere, tarikatlere karşı olduklarını tek kaynak ve rehberin Kuran olduğu iddiasıyla yola çıkıp cemaatsizler cemaati oluşturdular.. On cümlenin dokuzu doğruysa araya bir tane yanlış eklediler ama kimse bunu fark etmedi bile. Bugün ki sonuç ortada. Hadisten, sünnetten mezhepten arınmış yeni bir din anlayışı.
Mantığına yatan varsa buyursun kabul etsin ve yolu açık olsun.
Yüce Allah Kuran'da bir çok defa "Hiç akıl etmezler mi" diye bize hitap etmekte. Demek ki yeteri kadar akledemiyoruz ki tekrarata ihtiyaç duyulmuş....

Tatlı Cadı

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Geri vites yapmam ben inandığım şeyi illaki savunurum ? ama oda kızınca tırsıyorum ne yapayım bir ürperti geliyor ?
ben olsam korkmam sonunda en fazla banlanırsın yeni nickle yine gelirsin ?
@Karaton Senden bi ben mi tırsmıyorum ? evin yaramaz çocugu ben ?
Maddi durumu el veren keser el vermeyen kesmez başkada bisey demiyorum sünnetleri vardır belki bilmiyorum ama ona kadar ne sünnetler var yapmıyoruz ?

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
Web sitesi
www.sevgiplatformu.info
Herşey iyi güzel hoşta sen araştırdığın kaynakların doğru olduğuna nasıl bu kadar emin olabiliyorsun. Peygamber efendimizin bile hatadan hali olmadığını söyleyen sen nasıl oluyor da yeni yeni çıkıp bir kaç kitap okuyup kendini müfessir sanan zatlara bu kadar itibar ediyorsun. Ben gerçekten bu konuda aydınlanmak istiyorum. Yoksa burdaki fikir ayrılıklarının sonu yok.
Yeni heni çıkanların söylediği şeyler yenideğil ki.. Tarih boyunca söylenmiş şeyler bunlarda.. Ama devletlerin resmi mezhepleri olduğu için ve eski zamanlarda iletişimin ve eğitimin de bu kadar yaygın olmadığı için çok dillendşrşlememiş düşünceler..
Örneğin milli şair M.Akif ersoy un Said nursi hakkında söyledikleri Mustafa İslamoğlunun söylediklerinden çok daha ileridir.
İmam ı azam ın hadislere bakışı el alim ve müteallim kitabında durmaktadır..
Yani yeni söylenen bişey yok sadece okumayan bizler varız..

He bunlar hatadan münezzeh mi elbette değil ben münezzehmiyim değilim.
Ama sizlerde değilsiniz alimlerde değil ulemada değil evliyada değil.
O halde bize düşen kişilerin peşine takılıp ne derlerse odur demek değil her fikre her düşünceye açık olmak her fikrin doğru yanından faydalanmak.
İslamoğlu cemaatsiz cemaat oldu doğru onun öğrencileride müritleşti doğru..
E bunu eleştiriyorum ben zaten onlarda kuran diye diye kula kul oldular diğer tarikatlerden hiçbir farkları yok şuan. Kişilerin üzerinde durmaya gerekte yok fikirlere bakalım kurana bakalım kurana en uygun nedir onu bulmaya çalışalım.