Kurban bayramına on gun kala traş olmanın hükmü

Eylül Başak

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Kültür konusunda yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Ben toplum kültüründen örf ve adetlerden bahsetmiyorum. Dinin bize sunduğu bütün kültürlerin üstündeki kültürden bahsediyorum.

Diğer meseleye gelince; yoruma açık konularda yorum yapmışlar. İster uygula ister uygulama. Seni dinden çıkarmıyor. İmanın altı rüknüne halel getirmiyor. Yeme içme konusunda mezhepler arasında ihtilaf varsa sen takva boyutuna geç ve hiç yeme ölmezsin. İlla ki yiyicem diyorsan bu yüzden cehenneme gitmezsin. Mezhepler tercihi sana bırakmış.

Eylül Başak

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Kuran-ı Kerim'de bütün bilgiler en ince ayrıntısına kadar açıklanmış olsaydı ciltler dolusu kitap olurdu ve kimse onu okuyamazdı.
Düşünsenize Allah Kuran'da yüzlerce, binlerce çeşit hayvanın adını zikrediyor ve bunlarla ilgili kesin hükmü bildiriyor.
Sırf deniz ürünleri kim bilir kaç cilt olurdu.
“Biz Kur’an’ı sana her şeyin apaçık bir beyanı olarak indirdik.”Nahl 89
“Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin’de vardır.” En'am 59
Kuran-ı Kerim'de evet herşey mevcut ama ehemmiyetine binaen ya apaçık bir şekilde beyan edilmiş ya işareten ya remzen.
Mezhep imamları apaçık olmayan konularda diğer ayetler ile mukayese ederek, orda hükmü yoksa hadis ve sünnet ışığında yorum getirmişler. Hepsi bu...
Kimse senin düşündüğün gibi hunharca yorum getirmemiş

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
Web sitesi
www.sevgiplatformu.info
Mezhepler tercihi bana bırakmamış hüküm koymuş haram demiş..
Allah içki haram deyince bize mi bırakıyor hayır hüküm koyuyor.. Mezheplerde de böyle kçharam diye hüküm koyuluyor mezheplere uymazsan da dinsizmiş gözüyle bakılıyor
Oda garip Bi durumdur yani dinsizim demek mezhepsizim demekten daha kolay yani
Mezhepleri nasıl din edindirmişseler bize artık.
Sonuç senin dediğin doğru yemezsem ölmem yersem de cehennemi boylamam
Allahın haram demediği birşeyi kimse de haram kılmaz.
Ki o Allah peygamberine ey Allahın rasülu hanımlarının gönlünü hoş tutmak için Allahın sana helal kıldığını kendine haram mı kılıyorsun diyor.. Herşey açık ya Kuranda açık izahta açık.

Eylül Başak

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Tercihi sana bırakıyor. Helal diyen mezhep ile haram diyen mezhep arasındaki tercih hakkı senin. Ve bu tercih senin ahiretine zarar vermiyor.Eğer Allah'ın helal dediğine haram, haram dediğine de helal diyen bir mezhep varsa yerden göğe kadar haklısın derim. Kesin hükümlerde mezhepler arasında fikir ayrılığı yok.

Son düzenleme:

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
Web sitesi
www.sevgiplatformu.info
Kuran-ı Kerim'de bütün bilgiler en ince ayrıntısına kadar açıklanmış olsaydı ciltler dolusu kitap olurdu ve kimse onu okuyamazdı.
Düşünsenize Allah Kuran'da yüzlerce, binlerce çeşit hayvanın adını zikrediyor ve bunlarla ilgili kesin hükmü bildiriyor.
Sırf deniz ürünleri kim bilir kaç cilt olurdu.
“Biz Kur’an’ı sana her şeyin apaçık bir beyanı olarak indirdik.”Nahl 89
“Yaş ve kuru her şey Kitab-ı Mübin’de vardır.” En'am 59
Kuran-ı Kerim'de evet herşey mevcut ama ehemmiyetine binaen ya apaçık bir şekilde beyan edilmiş ya işareten ya remzen.
Mezhep imamları apaçık olmayan konularda diğer ayetler ile mukayese ederek, orda hükmü yoksa hadis ve sünnet ışığında yorum getirmişler. Hepsi bu...
Kimse senin düşündüğün gibi hunharca yorum getirmemiş
Domuz eti örneğini vermiştim yukarıda ne demek istediğimi ifade edemedim sanırım.
Allah helal hayvanları değil haram olanları sayıyor neden çünkü az ama 4 şey helal diğerleri haram olsaydı o 4 helal olanı sayardı...

Diğer ayetler üzerinden yorum yapılmıyor
Helal ve haram yiyecekler ile ilgili ayetleri bir tarama yaparsan 7 8 ayette çok net ifadelerin olduğunu görebilirsin