• #EvdeKal TÜRKİYE

Meşhur soru ve altin cevap

NoktA

Well-known member
Sp Kullanıcı
MEŞHUR SORU VE ALTIN CEVAP

Meşhur soru şu:

Çocuğuma namazı, Kur'an'ı, dini nasıl sevdiririm?

Altın kural şudur: "Sevdirmek istediğin şeyi önce kendin sev. Nefret ettirmek istediğin şeyden önce kendin nefret et."

Çocuklar, ailede duyduklarından, gördüklerinden etkilenirler. Söze değil uygulamaya bakarlar.

1. Kur'an okumayı sevdirmek istiyorsan Kur'an'ı ve Kur'an okumayı sev. Sen Kur'an'la haşır-neşir değilsen çocuğundan bunu beklemek kuru bir temennidir.

2. Çocuğuna namazı sevdirmek istiyorsan namazı, camiyi sev. Sen bunlarla haşır-neşir değilsen çocuğundan da bunu bekleme.

3. Çocuğuna kitap okumayı sevdirmek istiyorsan kitabı, kitap okumayı sev.

4. Çocuğunu sigaradan, içkiden, kumardan, yalandan, dedikodudan, kıskançlıktan, kibirden uzak tutmak istiyorsan kendin bunlardan uzak dur.

5. Çocuğunun kötü kimselerle arkadaşlık etmesini istemiyorsan kendin kötü arkadaşlar edinme. Çocuğunun iyi arkadaşları olmasını istiyorsan kendin iyi arkadaşlar edin.

Seni en iyi sen bilebilirsin. Şimdi şu soruya cevap bulmak lazım:

Sen, senin gibi çocuğun olmasını ister miydin?

(Rabbimiz bizleri çocuklarımıza hal ve davranışlarımızla örnek, çocuklarımızı bizlere göz aydınlığı kılsın.)

(Soner Duman /13.Rebîülâhir.1439/Pazar)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10215284244798289&id=1199869809

Sitare

Fesleğen
Sp Kullanıcı
Benim çocuğum benim bir adım onumde olmalı ki çok şükür öyle..
Yalnız benim gözlemlediğim bir sey var,şayet anne baba sigara içiyor ise çocuklar tam tersi oluyor ya da içmiyor ve çocuğa içme diye telkin ediyorsa da

Siyah inci

Well-known member
Sp Kullanıcı
Korkutmak yerine sevdirseydik önce çocuklar büyüyüp deist ateist sapıtist olmazdı

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
5. Çocuğunun kötü kimselerle arkadaşlık etmesini istemiyorsan kendin kötü arkadaşlar edinme. Çocuğunun iyi arkadaşları olmasını istiyorsan kendin iyi arkadaşlar edin.
Hanemde uyguladığım çok basit hayat akışı ve düzeni artı edebi sağlayan yegane husus yukarıda alıntıladığım alelade gibi görünsede çok hassas ve etkili ..

Kendim arkadaş çevremi itina ile ehli imanlı ,oturmasını kalkmasını üsturuplu yapabilen,ağzından çıkacak lafı tartıp telaffus edebilen kişilerden seçtim ve bu kişiler bir elin sayısını geçmeyecek kadar minimum kişiler dolayısıyla bu muhteremlerle kurduğum dostluk ve arkadaşlık içerisinde sultanımda bulunuyor ve böylesi ahlâki değerlere sahip bireylerin evlatları da şahısları gibi olduğunu düşünürsek yaşarken doğal yoldan dini vecibelerimizle birlikte hayat akışını da bir nebze kontrol altına alabilmek pek mümkün .

ALLAH'ım her birimize edebli,ilimli,ahlâki değerlerini gözeten bilinçli nesil yetiştirmek naip etsin ..