Özgün Konu Mutezile ve Şefaat .

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Üzgünüm ama mutezilenin şefaat yorumu oldukça kuran merkezli bir yorum..bizim şefaat olayimiz ise peygamberimize atfedilen bir söz üzerine inşa edilmis durumda...ki o söz benim şefaatim ummetimden buyuk gunah isleyenleredir..

Videodaki abide: sefaat dua etmektir diye baslayarak mezhep taasubu ile konuyu buyuk gunah işleyip cehennemlik olanlarin şefaat ile cehennemden cikmalarina getirmektedir ki bu kurana gore asla mumkun olamayacak bişeydir..çünkü şefaat edilebilecek kimseler allahin razi oldugu kimseler olmasi gerekir...allahin razi olmadigindan peygamberimiz razi olabilirmi?
Yada allahin cehenneme attigini baska bir guc ordan cikarabilir mi..bu çok çarpik bir anlayış

Konuyu yine kuran merkezli ele alan mehmet hocanin bir videosunu ekleyeyim bende..

Son düzenleme:

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
“ Büyük günahları işleyen kafir olur “ görüşü’nün neresi Kuran merkezli ?
Mutezile’nin bu görüşüne göre yer yüzünde müslüman kalırmı?
Oysa ki günah işleyen kafir olmaz, fasık olur.
Günaha inkardan dolayı girmiyor ki kafir olsun. Nefsine yenilerek günaha girene kafir demenin tek harfi dahi kuran’i deyildir.
Hem
“ Rabbena zelemna enfusena, feğfirlena zümübena ..” ( ya rabbim günah işleyerek nefsimize zülm ettik ) ayetini nereye oturtacağız ? Mutezile’nin görüşüne göre sen ben dahil forumda müslüman göremezsin. Herkes ( haşa ) kafir.
Yok kardeşim yok. Mutezile’nin deyil, bizim görüşümüz Kurani ve imani.

Ehli sünnetin Şefaat konusundaki görüşünün temelini Bahsini ettiğiniz hadis oluşturmuyor.
O hadis şefaat görüşümüzü aydınlatan, ilgili ayetleri gösteren sadece bir kandil.

Sanırım Sinan hocanın çalışmasını tam izlemediniz. Onun için bazı düşünceleriniz karanlıkta gibi. Şayet tamamını izlemediyseniz vaktiniz de varsa teenni ile tekrar izlemenizi öneririm.

Mehmet okuyan ve bazı kişiler ehli sünnet görüşünde olanlarca düşünceleri güvensizlikle tescilli. Bizce muteber olan birisinin görüşünü sunarsanız dinler istifade edebiliriz.

Bazı kişiler demişken Yine
Kıymetli Sinan hocanın Şefaat ile ilgili çalışmasının ilk videosunu buraya ekleme gereği duydum.

İstifade ve istifazemizin bol olması temennisi ile. ☕

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Şefaat haktir diyerek bizleri kuranda 31 ayette geçen şefaati inkar ediyormusuz gibi lanse etmek sanirim yapanlarin fikri acizliğidir..

Ben mutezilenin buyuk gunah isleyen kafirdir gorusu kuran merkezli demedim..şefaatin cennette giden müslümanlarin derecelerinin yukseltilmesi gorusu kuran merkezlidir dedim..

Buyuk gunah isleyen kafir olur gorusu mutezilenin yanlisidir.

Allahin huzurunda bir takim kimselerin birilerinden cezayi kaldiracagi yani şefaat edecegi anlayisi ise ehli sünnetin yanlisidir..

Çunku allahu teala hesap gunun tek sahibidir..başka turlu olmasi tevhid inancini dibinden yok etmek olur..

baskalarinin araci ve şefaatci olabilecegine inanan bir zeihinde,allah ı birlemek dini allah a has kilmak yeserecebilecek bir inanc olamayacaktir..
Zaten olamadigi içinde,bu dusuncede olan kisiler surekli efendilerinden ustadlarindan yada bir rutbe atfettigi zatlardan şefaat dilenmektedir..

Oysa allah şoyle buyurmaktadir..Allah kuluna kafi değilmi?
Bize kafi..

Bir diğer ayette..Allahin merhametinden umudunu kesenden daha zalim kim olabilir?

Ey ehli sünnet mensuplari..siz hangi ara allahtan umudunuzu kestinizde onun huzurunda, yarrittiklarindan medet umar hale geldiniz...

Bir diğer ayette:siz buyuk gunahlardan kacinirsaniz kucuk gunahlarinizi biz bagislariz..

Simdi allah boyle diyecek paygamberimiz cikip benim sefaatim buyuk gunah isleyenleredir diyecek böyle bir din anlayisi olabilirmi....kurban oldugum ali şeriati bunun adini tam olarak bir kitabinin isminde koymustur..dine karsi din..
Yani allahin indirdiği dine karsilik insanlarin uydurduğu din..durum tam olarak budur..

Sonuc: bu şekilde sefaat ve araci inanci,tam olarak mekkeli müşriklerin inancidir..

Yunus 18.ayet: müsriklerin nasil inandigini anlamak bakimindan paylasiyorum..

Onlar, Allah'ın yanı sıra bir de kendilerine, ne bir zarar ne bir yarar sağlamayan şeylere kulluk ediyorlar ve "Bunlar, Allah'ın katında bizim şefaatçilerimizdir." diyorlar. De ki: "Allah'a, göklerde ve yerde kendisinin bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?" Allah, onların ortak koştuklarından Münezzeh'tir ve Çok Yüce'dir.

birde kitap tavsiyesi..Allah a öğretilen din..Emre Dorman

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Alperen61

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
Şefaat haktir diyerek bizleri kuranda 31 ayette geçen şefaati inkar ediyormusuz gibi lanse etmek sanirim yapanlarin fikri acizliğidir..

Ben mutezilenin buyuk gunah isleyen kafirdir gorusu kuran merkezli demedim..şefaatin cennette giden müslümanlarin derecelerinin yukseltilmesi gorusu kuran merkezlidir dedim..
Yazınızın ilk iki parağrafı düşünce düzleminizi özetler nitelikte. Onun için meramımızı ifa’de etmek için bu kadarını alıntıladım.

Evvela
Ehli sünnet düşüncesinde fikir furyası kıyamete kadar artarak devam edecektir. Efkarın menbaını ayet ve hadisler oluşturduğu için fikir acizliğine düşme gibi bir durumu yoktur.

İkinci olarak
Eklediğim videoları izleme imkanı bulursanız
Bizlerin şefaat konusundaki düşüncemizi daha iyi analiz edersiniz diye düşünüyorum.

Uzun yazarak okunmamaya sebep olmamak için , bir soru ile kısa tutuyorum düşüncemi.
Yanlış anlaşılmasın lütfen. Sual sormakla ilim ve irfanınızı ölçmek düşüncesinden beriyim. Zira bunu hadsizlik bilirim.
Gayem
Şefaat konusunda ki bizce yanlış düşüncenizin sebebini öğrenmek.

Dersiniz ki ;
Şefaat vardır. Ama bu şefaat cennete gidenlerin cennetini iki kat güzelleştirmek için vardır.
Biz de size şöyle soruyoruz;
Ayette mealen deniliyor ki
“Şefaatin fayda vermediği gündem korkun “
diye tehdit var ayette.
Cennete gitmiş birisi için bu tehdit yersiz deyil mi ?
Ben cennete gideyim de varsın cennetim iki kat güzelleşmesin. Cennet Cennettir zaten.
Düşüncesi hakim olmaz mı ?

Eklediğim videoları TEENNİ ile Tekrar izlemenizi, tevhid’de sıkıntı olarak gördüğünüz noktaları gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum siz kardeşime

Ehli sünnetin düşüncesinde
Şirke ve şerike, put’a ve putçuluğa yer yoktur.

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,974
31,564
44
BOLU
Tavsiye ettiği kişi Emre Dorman.
Bilimum ehli sünnet inancını yaralamaya çalışanların toplandığı bir program sunuyordu bir ara devam edermi bilmiyorum.Felsefeci Caner Taslaman ile fetva basıyorlardı orada.Hoş ikisi de Felsefe ve Din üzerine çalışıyorlar.
Yanlışa karşı referans diye sunduğun kişi zaten sakat bir isim.
Yanılgı şudur bura da Allahtan başkasından bir şey istenmeyeceğini herkes bilir az buçuk iman hakkında bilgisi olan herkes bilir yani.Ama nedense bu güruh sanki insanlar Allah'ı bırakmış aracılardan medet umuyor diye algı oluşturuyorlar.Elbette herşeyin sahibi olan Allahtır ve onun dediğinden başkasının olması mümkün değildir. Kimse ben şefaat dileneyim Allah şefaat dolayısı ile beni cehennemden ırak tutar diye bir düşünce içinde değil.Evvela bu bakış açısını değiştirmek lazım.Bu mealciler aynı Kemalistler gibi kendileri gibi düşünmeyenleri kategorize etmeye bayılıyorlar.Kemalistlerden bir farkları yok onlarla saldırdıkları hedef aynı olduğu için birbirlerine ettikleri bir kelam da yok.
Şefaat vardır veya yoktur düzleminde böyle tartışmalar her daim var olacak ta.

Son mesajlar