Ortam temizleyen bitkiler nelerdir?

Turan

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
2,227
Tepkime puanı
197
ORTAM TEMİZLEYEN BİTKİLER NELERDİR?
Şimdiye kadar bitkilerin sadece karbondioksit absorblayıp oksijen verdikleri biliniyordu. Artık bitkilerin zararlı birçok maddeyi elimine edebildiği ortaya çıktı.
KUDRET LİVAOĞLU / DOĞAL GÜZELLİK
Bitkilerin absorbladığı zararlı kimyasalların başında; benzen, formaldehit ve TCE gibi maddeler geliyor. İç ortamlarda, duvar boyaları, halılar, yer döşemeleri, mobilya cilaları ve temizlik maddeleri gibi pekçok alandan ortama gelen zararlı maddeler dolayısıyla, hava kalitesi düşmektedir. Bu nedenle EPA(çevre koruma ajansı)'nın yaptığı araştırmada iç ortamın dış ortama göre daha kirli olduğu görülmüştür. Bu kirliliğin genel olarak hasta bina sendromuna neden olduğu ve bu zararlı kimyasalların kısa ve uzun dönemde olumsuz etkilerinin olacağı açıklandı. Kısa dönemdeki etkiler; göz, burun ve boğazda yanma, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlık gibi belirtiler, uzun dönemdeki etkiler; alerji, astım, kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi rahatsızlıklardır. İlk yapılması gereken iç ortamların düzenli olarak havalandırılmasıdır.
Bitkilerden Faydalanın!
İkinci olarak, evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkilerden sağlık amaçlı olarak da yararlanmayı bilmek söylenebilir. Bitkiler 24 saatte % 87 oranında kirlilikleri yok edebiliyor.
Etkin sonuç için bitkilerin boyunun en azından 15 cm kadar olması gerekiyor. Bazı bitkilerin bazı kimyasallar üzerinde daha etkili olduğu sonucuna varılmış. Örneğin; kurdele çiçeği ve patos sarmaşığı formaldehit, barış çiçeği TCE, İngiliz sarmaşığı sigara dumanı ve paşa kılıcının temiz koku açısından daha etkili olduğu görülmüş. Bu bitkileri kombine halinde kullanmak daha verimli sonuç alma açısından faydalı olacaktır. Bu bitkiler ayrıca nem dengesini sağlamada ve toprakta bazı kirlilikleri elimine etmede yardımcı olur. Toprak seçimi de önemlidir. Zararlı madde içermeyen, mikroorganizmaların gelişmesine fırsat vermeyen kaliteli toprak seçilmelidir.
Yararlı Bitkiler
NASA iki yıl boyunca doksan bitki üzerinde araştırma yaparak bunlardan 15'inin bu zararlı kimyasalları emdiğini kanıtladı. Bu bitkiler; Aloe vera , Bambu , Areka , Kauçuk , Benjamin , Deve tabanı çeşitleri ,Dracaena çeşitleri , Barış çiçeği , Paşa kılıcı , İngiliz sarmaşığı , Potos sarmaşığı , Salon eğreltisi , Kurdele çiçeği'dir.


 

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
Katılım
9 Mar 2017
Mesajlar
1,577
Tepkime puanı
322
Bir an önce kılıç çiçeği ekmeliyim :)
 
İ

İsrâ

Kılıç çiçeği bir ara acayip hastalık olmuştu bende. Evinde gördüğüm herkesten istiyordum bizde de olması için.
Faydasını da şimdi öğreniyoruz.
 
Üst