Osmanlı neden bu kadar sağlıklı idi

Turan

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,209
301
İnsanlara senelerdir sağlıklı olmanın ve uzun yaşamanın tıpla alakası olmadığını, bunun yolunun adam gibi beslenme ve adam gibi bir hayat tarzından geçtiğini anlatıyorum.

Jean de Thevenot' un bundan 350 sene kadar önce modern tıbbın esamesinin okunmadığı 1665' de yayınlanan Seyahatnamesi' nde anlattıklarını bu görüşümün haklılığı için bir delil olarak ilaç, aşı, gıda takviyesi, doktor, hastane, çekap ve tarama meraklılarının dikkatine sunuyorum.

Thevenot, Seyahatnamesinin bir bölümünde, Türklerin uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarının nedenini sade beslenmelerine, temizliklerine ve spor yapmalarına bağlı olduğunu aşağıdaki sözlerle anlatır.

***

Türklerin "uzun ömürlü" olmalarının iki sebebi var ki, birincisi yemek içmek' de ölçülü davranmaları ve ikincisi de çok sık yıkanmalarıdır. Bu suretledir ki Türkler, sıhhatli kalmakta ve sıhhat sayesinde uzun ömürlü olmaktadır.

Mesela Thevenot' ya göre :"Türkler, uzun ömürlü' dür ve az hasta olurlar... Bizim(= Avrupalıların), maruz kaldığımız... tehlikeli hastalıktan onlar bilmezler.

Onların bu şekilde sıhhatli olmaları, sık sık gittikleri hamamlardan ve yeme içme konusunda "ölçülü" olmalarından olduğunu tahmin ediyorum.

Çünkü onlar "ölçülü" yerler; Hristiyanların yaptığı gibi çeşitli şeyler yemezler...

Hiç doktorları yoktur; belki bu da onların sıhhatli ve uzun ömürlü olmalarının sebeplerinden biridir...

Onlar balı her zaman ilaç olarak kullanırlar... "

***

Jean de Thevenot kimdir?

1656 yılında İstanbul'a gelmiş, oradan Ege, Kudüs, Mısır, Arabistan ve Bağdat'a geçerek, buralarda yaşayan halkın adetlerini, dinlerini ve dillerini incelemiştir.

Seyahatnamesi 1665 yılında Fransa kralının izniyle Paris'te basılmıştır. Seyahatnamenin İngilizcesi 1687 yılında ''The Travels of Monsieur de Thevenot Into the Levant'' ismiyle Londra'da yayımlanmıştır.

Kaynak: Prof. Dr. Nihat Keklik TÜRKLERDE AHLAK. ve DÜNYA GÖRÜŞÜ. li1 ÖTÜKEN - PDF
 
  • Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

Tuğba

Nam-diğer Hamuş
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
705
718
Hocam iddia ediyorum artık soğuk savaşlar su petrol yada zengin yeraltı kaynakları bahanesiyle değil tamamen ilaç şirketleri arasında insanoğlu kullanılarak yapılıyor.
Osmanlının kimyevi madde kullanmadan iyileştipi kesin ama batı özentimiz -uygarlık- medeniyet zırvaları burdada bizi yaktı.
İlaç bağımlısıyız bu bağımlılığa yediğimiz içtiğimiz herşeyle oynayarak adım attık.Adını sanını duymadığımız hastalıklara yakalandık.Sonrası milyarlar tutan ilaçlara mahkum edildik.Ahh ahh bukonu benim kanayan yaram :(
 
  • Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,677
6,895
Eskiyi bilemem ama bu zamanda Türkler 'in yemek yemede ölçülü ve sık yıkanıyor iddiasına inanmak çok zor.