Osmanlı'da sofra adabı

• Konbuyu başlatan Sükut
  • Başlangıç tarihi
S

Sükut

“Osmanlı âile düzeninde sofra âdâbına çok dikkat edilirdi. Âilenin bir sofra düzeni vardı. Aynı zamanda bütün âile fertlerinin sofrada aynı anda bulunması şarttı. Bugünkü gibi aklına gelen tabağı alıp televizyon karşısına geçip yiyemezdi. Herkesin sofrada bulunması şarttı. Yemeğe önce evin büyüğü başlardı. Yemekten önce mutlaka «besmele» çekilirdi. Bu sofralarda, yemekte fazla konuşulmazdı. Yüksek sesle gülünmez, yemeği beğenmeyen, sevmeyen biri varsa, bunu açıklamazdı. Sofrada su içmek isteyen olursa, gençlerden biri bardağına suyu koyar. O kimse suyunu bitirinceye kadar sofradakiler bekler, su içenin yemek hakkı böylece korunurdu. Herkes önünden yer, ekmek ve su bırakmazdı. Çünkü bu da bir yerde israfa gidiştir.” Dünden Bugüne Edep Geleneğimiz.

Haluk Senâ Arı

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,887
7,816
Ne güzel incelikler.
Biz bu adabı devam ettirmeye çalışıyoruz. Yemek yemiyorum, Karnım tok, dersim var gibi mazeretleri geçerli saymıyorum. Herkes sofrada olacak minik kızım dahil :)
Sokakta oynuyor olsa dahi o sofraya gelinecek :)

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
Osmanlı devri çok nazik düşünceli çok güzel şeyler vardı günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş güzel gelenekler,,,
günümüz de dağınıklık var herkes kendine has yaşamak istiyor,,
olsaydı o devirde ki gibi bu devir ne güzel olurdu,,
mübarek ramazan topluyor çoğu insanımızı,,

teşekkürler Sükut kardeşim paylaşım için,,,

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Sükut' Alıntı:
Bu sofralarda, yemekte fazla konuşulmazdı.
Sofrada konuşulmasını severim. Daha önce sofrada konuşmanın sünnet olduğunu okumuştum. Tüm aile bir aradayken konuşulsa güzel olmazmı :)

Allah razı olsun Sükut

Son mesajlar