• #EvdeKal TÜRKİYE


Ramazanda İzleyebileceğiniz 16 Film, Belgesel ve Dizi

Mutlu

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
278
Tepkime puanı
1
[h=1]Ramazanda İzleyebileceğiniz 16 Film, Belgesel ve Dizi[/h]

[FONT=&quot]Öncelikle herkese hayırlı ve bereketli Ramazanlar. Ramazan ayı demek, Kur’an ayı demektir. Bu ayda ibadetler artar, hatimler ve mukabeleler çoğalır, insanlar Allah’a daha fazla yakınlaşmaya çalışır. Vaktimizi Allah(c.c)’ın istediği şekilde geçirmeye gayret ederiz. Tüm bunları yaparken, dünyadan da payımızı almamız yaratılış gayemize aykırı değildir. Bu ay içerisinde hayatımıza renk katacak ya da zihnimizi aydınlatacak faaliyetler de yapmamızda hiçbir sakınca yoktur. Ziyaretler, gezmeler, yeni arkadaşlıklar, yeni uğraşlar, kitaplar, filmler vs. bize bir şeyler katacak olan ya da müspet olan her türlü eylemi, ölçüyü kaçırmamak kaydıyla yapabiliriz.

[/FONT]

[FONT=&quot]Biz de bu yazımızda sizlere izlenmesinde bir sakınca olmayan 17 film, dizi ve belgeseli derleyerek bir liste halinde sunmaya çalıştık. Filmlerde kesinlikle müstehcenlik veya İslam’a aykırı bir durum yoktur. Ailecek oturup gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

[/FONT]

[FONT=&quot][h=4]1. Hz Ömer[/h][h=4][/h][h=4][/h]Halifeliği ile İslam tarihinin çok önemli bir dönemine damga vurmuş, adalet ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirmiş, adalet timsali bir halifenin yaşamını anlatan muhteşem bir prodüksiyon… Hz. Ömer dizisi, yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan, Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu. Bu dizinin efektleri Hollywood’da birçok başarılı çalışmaya imza atan BUF tarafından hazırlandı. BUF; daha önce, Avatar, Matrix, Spiderman gibi filmlerin özel efektlerini gerçekleştirmişti.


Tür:Aile , Biyografi , Dram , Tarih[h=4]2. Kertenkele[/h][h=4][/h][h=4][/h]İşlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza), onu ve diğer mahkumaları “adam” etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.Bir komedi filmi olmasına rağmen sizi bir çok yerde kritik sorularla başbaşa bırakıyor: bir hırsızla bir mollayı ayıran çizgi iyi ve kötüyü, dönemin İran’ını, değişen yargıları size sorgulatıyor. Allah’ın iyi insanların tekelinde olmadığını gözümüze sokarken, mollaların İran toplumunda değişen yerinin de altını çiziyor.


Tür:Aile , Komedi, Dram[h=4]3. Serçelerin Şarkısı[/h][h=4][/h][h=4][/h]Film Şehir dışında bir devekuşu çiftliğinde çalışan Amir ve ailesinin etrafında dönüyor.Amir, sorumlusu olduğu çiftlikten kaçan bir kuş sebebiyle işsiz kalır ve işitme engelli kızının işitme cihazını tamir için şehre gider. Hiç beklemediği bir iş kapısı açan şehir , karmaşası ve çeşit çeşit insanlarıyla dürüst ve cömert ve yumuşakbaşlı dünyasını ne kadar etkileyecektir.


Tür : Komedi, Dram, Aile[h=4]4. Cennetin Rengi[/h][h=4][/h][h=4][/h]Küçük Muhammed (Mohsen Ramezani),Tahran ‘daki bir körler okulunda yatılı olarak eğitim görmektedir.Kör olarak doğmuştur ve çevresindeki dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışmaktadır.Okulu yazın tatile girdiğinde babası onu almak ve köyüne götürmek üzere okula gelir.Muhammed’in annesi ölmüştür ve babası yeni bir evlilik planlamaktadır.Özürlü bir çocuğun evlilik planlarını bozacağından endişelenen baba sürekli olarak ondan kurtulmak için çareler arar.Köyde ise Muhammed’i yazı birlikte geçirecekleri sevecen iki kız kardeş ve yaşlı ninesi beklemektedir.


Tür : Dram[h=4]5. Cennetin Çocukları[/h][h=4][/h][h=4][/h]Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.
Tür : Aile, Dram
[h=4]6. Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı[/h][h=4][/h][h=4][/h]Edebiyat ve şiirimsi filmler sevenler için Tunuslu yönetmen Khemir’in çöl üçlemesindeki bu ikinci film, aşkın 60 ismini arayan, Semerkand prensesinin hayali ile büyülenmiş hattat çırağı Hasan’ın içine düştüğü masalı anlatıyor. Hasan bir gün aşka içkin sırlar taşıdığına inandığı mistik bir kitap sayfası bulur. Yanına aldığı genç oğlan ve onun maymunuyla birlikte kitabın geri kalan sayfalarını bulmak üzere yola çıkar. İbn Hazm’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, “her rüya kendi yanıtını taşır” diyerek masal ile şiir arasında gidip gelirken izleyiciyi Doğu’nun güzel fotoğrafların içerisinde kaybolmaya çağırıyor. Kadim zamanlara ait kitapçılar çarşısı, kör kandilin ışığında kefen diken terzi, çölün eşsizliği; Güvercinin Kayıp Gerdanlığı’nda.
Tür:Dram , Romantik[h=4]7. Çöl İşaretçileri[/h][h=4][/h][h=4][/h]Tunus sinemasını dünyaya tanıtan yönetmen Nacer Khemir’in bu ilk filmi bir arayışın öyküsünü anlatıyor. Eski bir otobüs uçsuz bucaksız bir gökyüzünün altında, neredeyse görünmez hale gelmiş bir yolda savrulmaktadır. Yolcular arasında, bu garip çölün en ücra kasabasına tayin edilmiş genç bir öğretmen bulunmaktadır. Çöl sessizliğinin ortasında birden bir şarkının derinden ve monoton yankısı çınlar. Bu kumdan gelen çağrıyı andıran bir Endülüs şarkısıdır. Ardından bir rüyadaymışcasına, tuzdan yapılmış heykellere benzeyen figürler ortaya çıkar. Bunlar çöl gezginleridir.[h=4]8. Hakkını İsteyen Kadın[/h][h=4][/h][h=4][/h]Bir zamanlar mutlu bir hayata sahip olan kadın geçmişten gelen bir adam yüzünden herşeyi geride bırakır ve artık hayatının tek bir amacı vardır ve oda hakkını almaktır.


Tür : Gizem, Dram[h=4]9. Yeryüzündeki Son Bekar[/h][h=4][/h][h=4][/h]Evlenmek isteyen arkadaşlara özel


Tam 43 defa kız istemeye giden Veli, bir türlü evlenemez. Ama bir gün, PDR bölümünde görevli bir Profesörden bu sorun hakkında yardım ister. O da Veli’nin neden sürekli reddedildiğini öğrenmeleri için kız öğrencilerini araştırmayla görevlendirir.
Tür : Komedi[h=4]10. Satıcı[/h][h=4][/h][h=4][/h]Yaşadıkları evin ciddi bir yıkılma tehlikesi arzetmesinin ardından tiyatrocu Emad ve Rana, yeni bir ev aramaya başlar. O sıralarda Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü oyununda başrol oynayan çift, sonunda tiyatrodaki bir başka oyuncunun önerdiği eve kiracı olarak yerleşmeyi kabul eder. Ev son derece güzeldir, ancak evin bir önceki kiracısının özel hayatıyla ilgili birçok dedikodu bulunmaktadır. Yerleşmelerinden kısa bir sonra, bir gece Rana yalnızken kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırıya uğrar. Rana olayı polise götürmek istemez, bunun üzerine Emad suçluyu kendi yöntemleriyle bulmaya karar verir. Bütün bu olaylar, aralarındaki ilişkiyi kötüleştirecektir.


Tür : Gizem, Dram[h=4]11. Her Çocuk Özeldir[/h][h=4][/h][h=4][/h]Her çocuk sahibi ve eğitimciye tavsiye edebileceğim bir film. Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film.
Tür : Aile, Komedi, Dram


Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.

[h=4]12. Elveda Endülüs[/h][h=4][/h][h=4][/h]Allah ona rahmet eylesin Akif Emre’nin başarılı belgesellerinden Elveda Endülüs’te bir fethin ardından gerçekleşen değişim ve ardından gelenlerin bıraktığı yıkımın ardından zorla hristiyanlaştırılan Morisko’ların hikayesi ele alınıyor


Tür : Belgesel[h=4]13. Şaşkın Köpekler[/h][h=4][/h][h=4][/h]Afganistan’daki savaşın ardından annesi ve babası cezaevinde olan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Her savaşta asıl zararı gören çocukları çok daha iyi anlayacağız.[h=4]14. Muna[/h][h=4][/h][h=4][/h]6 yaşındaki Muna , Gazze’de ailesiyle yaşayan bir kız çocuğudur. Bir gece evi İsrail Ordusu’na bağlı askerler tarafından basıldığında annesinin yönlendirmesiyle mutfak dolabına saklanır. Ancak dolaptan çıktıktan sonra ailesinin ortadan kaybolduğunu fark eder. Gazze sokaklarında ailesini arayan küçük kızın yolu, Türkiye’den Yeryüzü Doktorları organizasyonu aracılığıyla bölgeye gelen Ela ile kesişir. Genç doktor, Muna’nın ailesini bulabilmesi için elinden ne geliyorsa yapacaktır.
Bu film türk yapımıdır.
Tür:Dram , Gerilim , Savaş[h=4]15. Umudunu Kaybetme[/h][h=4][/h][h=4][/h]Bu filmi kişisel gelişim için faydalı olacağını düşündüğüm için ekledim. The Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme’de, Chris Gardner iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın annesi maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.


Tür:Aile , Biyografi , Dram


Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.[h=4]16. Guantanamo Yolu[/h][h=4][/h][h=4][/h]Film, 10 Eylül 2001’de İngiltere’deki evlerinden ayrılan Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı üç Müslüman genç Ruhel, Şefik ve Asıf’ın öyküsünü aktarıyor. Yolculuklarının tek amacı, annesinin seçtiği kızla evlenecek olan Asıf’ın düğününe katılmak.Pakistan’da namaz kıldıkları camideki vaazdan etkilenip insanî yardımda bulunmak üzere Afganistan’a geçerler. Fakat yolculuk bekledikleri gibi gelişmez. Amerikan bombaları bölgeye düşmeye başlamıştır. İçme suyu yüzünden teker teker hastalanırlar. Bölge halkının konuştuğu dillere de yabancıdırlar. İletişim problemi yüzünden kendilerini Kuzey İttifakı tarafından çevrelenmiş bir Taliban kalesinde bulurlar.Geri dönmeye çalışan gençlerin konvoyu Amerikan uçakları tarafından bombalanır. Yolcuların çoğu ölür ya da sakatlanır. Üç arkadaş, Kuzey İttifakı tarafından tutuklandıktan sonra Amerikan birlikleri tarafından Guantanamo’ya nakledilirler. Olayların bir diğer kahramanı olan arkadaşları Münir ise Afganistan’da kaybolur.İki yıldan fazla süren mahkumiyetleri boyunca her üçü de Amerikan ve İngiliz gizli servisi tarafından sorgulanır; haklarında hiçbir kanıt bulunmadığı halde sayısız işkence ve suçlamaya maruz kalırlar.


Tür:Belgesel , Dram


Not : Filmi normal şekilde bir siteden izlendiğinde müstehcen sahneler olabiliyor. Ailenizle ve gönül rahatlığı ile izleyebilmek için İzlemek İçin Tıklayınız.


suffagah.com


[/FONT]
 
Üst