Sevmek bir ömür, kitap okumak ‘bir dakika’: Türkiye’de günde bir dakika kitap okunuyo

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Sevmek bir ömür, kitap okumak ‘bir dakika’: Türkiye’de günde bir dakika kitap okunuyor

CNN Türk’te yer alan habere göre Türkiye İstatistik Kurumları (TÜİK) verilerinde Türkiye yayın sektörleri arasında 11’inci sırada yer alırken, basılı kitap sayısının arttığı belirtildi. 2008’de 32 bin kitabın basıldığı Türkiye’de bu sayı 2014’te 50 bini aştı.

Televizyona altı saat, kitaba bir dakika

Ancak buna rağmen kitap okuma oranlarına bakıldığında, yurttaşlar günde sadece bir dakika kitap okuyor. Televizyon izleme süresi ise ortalama altı saatken, internette üç saat vakit geçiriliyor. Kitap, ihtiyaç listesinde de 235’inci sırada yer alıyor.

En çok aşk kitapları okunuyor

Türkiye, kitap okuma oranına dayalı ülke sıralamasında da binde bir oranla dünya genelinde 86’ıncı sırada yer alıyor. En fazla kitap okuyan ülkeler ise yüzde 21’er oranla Fransa ve Britanya.

Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si de kişisel gelişim kitapları okuyor.

Öte yandan dünyada kişi başına düşen kitap harcaması 1.3 dolarken, Türkiye’de bu rakam 25 cent.

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Cevap: Sevmek bir ömür, kitap okumak ‘bir dakika’: Türkiye’de günde bir dakika kitap

Türkiye’de 2016 yılında yaklaşık 667 milyon kitap basılırken, kişi başına düşen kitap sayısı 8.4 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016’da 666 milyon 865 bin 579 kitap basıldı. Bunlardan 404 milyon 129 bin 293 tanesi için de bandrol satın alındı.

Ancak bunların 262 milyon 736 bin 286’sını milli eğitim bakanlığının ilk ve orta öğretim öğrencilerine dağıttığı ders kitapları oluşturuyor.

Veriler kitap okunma oranlarına dair herhangi bir bilgi sunmuyor.

Mevcut rakamlara göre kişi başına düşen kitap sayısı 8.4 olurken, aynı rakam 2015 yılında sekizdi. Yine geçen sene basılan kitap sayısı da 620 milyon 751 bin 618’di.

Bir önceki yıla göre 2016’da üretilen kitap sayısında yüzde 7.4’lük artış olduğu kaydedilirken, Türkiye dünyanın en büyük 11’inci yayıncılık sektörü konumunda.

Zümrüt

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
1,175
3,301
Cevap: Sevmek bir ömür, kitap okumak ‘bir dakika’: Türkiye’de günde bir dakika kitap

Kitap okuyan bir millet değiliz malesef..

Televizyona gelince,haftada bir kere oturur bakarım :)
Onu haricinde televizyonu hiç sevmiyorum,vaktimde olmuyor zaten..

Konu için teşekkür ediyorum..

İ

İsrâ

Açıkçası bende kitap okumuyorum.
Tvde seyretmem.
Ben nasıl vakit geciriyormusumki:)

Zübeyde

Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
793
229

[MENTION=22]İsrâ[/MENTION] çok yaşa aminn :)

sevsek işte uyurken, zaman bulunca insana iyi gelen yanı var her türlü faydalı ya:)

İ

İsrâ

[MENTION=22]İsrâ[/MENTION] çok yaşa aminn :)

sevsek işte uyurken, zaman bulunca insana iyi gelen yanı var her türlü faydalı ya:)
Oglusuma hikaye kitabı okuyorum :)

elem

Biiznillâh
Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
514
158

Bence yanlış bi istatistik.

Aslında kitap okuyan bi milletiz. :)

Okuma oranları kitap satım-basım sayısıyla belirleniyor.

Biz ise değiş tokuş yaparak okuyoruz bunun için herkes gidip aynı kitabı almıyor.

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360

Bence yanlış bi istatistik.

Aslında kitap okuyan bi milletiz. :)

Okuma oranları kitap satım-basım sayısıyla belirleniyor.

Biz ise değiş tokuş yaparak okuyoruz bunun için herkes gidip aynı kitabı almıyor.
Evet web okuyuculuğu, aynı gazeteyi okuyan kahve müşterileri, vb. İstatistiklerini de hesaba katabililiriz:)

Son mesajlar