Sokağa kademeLi çıkış için düşünüLen tarih beLLi oLdu

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
8 Mar 2017
2,246
535


Bakan Kocanın corona vakalarının plato yapması ve düşüşe geçmesiyle ilgili çizdiği takvimin ardından planlamalar başladı. Buna göre eğer bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramından sonra kademeli olarak normalleşme gündeme gelecek. Haziran başında her il için farklı uygulamaya gidilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamalarla umutları yeşertti. Vatandaşların corona virüs tedbirlere sıkı sıkıya uyduğu takdirde 7 hafta sonra düşüşlerin yaşanacağına dikkat çeken Kocanın çizdiği bu takvimle ilgili de planlama yapıldığı öğrenildi.

Bakan Kocanın corona vakalarının plato yapması ve düşüşe geçmesiyle ilgili çizdiği takvimin ardından planlamalar başladı. Buna göre eğer bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramından sonra kademeli olarak normalleşme gündeme gelecek. Haziran başında her il için farklı uygulamaya gidilecek.Vatandaşların tedbirlere sıkı sıkıya uyduğu takdirde 7 hafta sonra düşüşlerin yaşanacağına dikkat çeken Kocanın çizdiği bu takvimle ilgili de planlama yapıldığı öğrenildi. Ancak önümüzdeki iki hafta çıkacak verilerin çok önemli olduğu, yeni mücadele takviminin buna göre oluşacağı belirtiliyor.
İki hafta kritik

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre toplantılarda, önümüzdeki iki haftalık ve bir aylık süreçlere ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Alınan kararların uygulaması konusunda sıkıntının sürdüğü, sosyal mesafe ve sokağa çıkmama konusunda ihlaller yaşandığı ifade edildi.Toplantılarda, önümüzdeki bir haftanın kritik olduğu, iki haftalık verilerin de sonraki süreçle ilgili planlamaları belirleyeceği kaydedildi. Buna göre, her ilin pik noktasının farklı tarihlerde gerçekleşmesi bekleniyor.Sokağa çıkma yasağının hafta sonu ile sınırlı kalması veya daha da genişletilmesine bu verilerin çıkmasından sonra karar verilecek.

Her ile farklı uygulama

İstanbulda plato noktasına yaklaşıldığı, Ankara ve İzmirin henüz bu noktadan uzak olduğu belirlendi. Ankarada ise kontrollü yaşamın diğer iki kente göre daha başarılı olduğu belirtildi.Gelişmelere göre Bilim Kurulunun yeni önerileri gündeme getireceği ifade edildi. Bakan Kocanın dile getirdiği mayıs ayı takvimine göre, Ramazan Bayramından sonra kademeli olarak esnemenin gündeme getirilebileceği belirtiliyor.Haziran ayı başında her il için farklı uygulamaya gidilebileceği ifade ediliyor.