Suriye'li mülteciler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Malumunuz yanıbaşımızda yıllardır süren bi savaş var.
Ülkemizde yıllar önce Irak lı kardeşlerimize kucak açtığı gibi bugünde Suriye'li kardeşlerimize kucak açtı.
Parklarda bahçelerde trafikte kısacası heryerde bu mülteci kardeşlere rastlamak mümkün.
Aynı zamanda tepkilerde çoğaldı.
"Neden Türk askeri Suriye'de savaşıyor onlar burda yan gelip yatarken" gibi.
Bu örnekler çoğaltılabilir.

Sizin bulunduğunuz kentte durum ne?
Rahatsız olduğunuz noktalar ne?
Suriye'li Mülteciler hakkında ne düşünüyorsunuz?​

İ

İsrâ

Yan gelip yatanida var. Ekmegi için çalışanı da dilenenide görüyoruz. Allah yardımcıları olsun.

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Allah yardımcıları olsun
Ülkelerini terk etmek zorunda kalanlar için olumsuz düşüncelerimiz olamaz
Ülke olarak merhametimizin ispatı idi
Dünyanın en merhametli ülkesiyiz elhamdülillah

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Bu noktada,yan gelip yatanlara bakarak,olayı bunlar üzerinden değerlendirmek yanlış olur kanımca.
Onların yan gelip yatması ne kadar yanlışsa mülteci sorununu onlara indirgemekte o kadar yanlıştır.

Emir Şahin

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
1,102
4,416
doksan sene önce onlarda osmanlı vadandaşı idi.
bulgaristandan, basnadan, makeyenyodan, hatta yunanistan gelip yerleşip türk vadaşdaşı olanlar varken suyeli kardeşleirmiznde başımızn üstünde yeri var..

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Peki hükümetin mültecilere tanıdığı ayrıcalıklar?

Akıncı

yargıç
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
32
13
mülteci sorunu kangren olmuş bir sorun.
tabi bu olayı suriye ile sınırlamak ta mümkün değil.
çoğrafyamızın bir çok noktasında peyder pey aynı akıbete aynı zülme ve acıya kalan maruz kalan başka insanlar başka toplumlarda var.
islam dini dikkat ederseniz ve takdir edersinizki kesintisiz düşmanlığı zalime karşı sürdürür zulme karşı bir isyan bir başkaldırı içerir.
günümüz müslüman toplumları bu noktada ehlileştirilmiş evcilleştirilmiş hoş bir eda içerisinde bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla haraket etmekte.
bunun bir sonucu olarak ta çoğrafyamızın toprakları kan ile sulanmaktadır ki içler acısı bir durumdur.
hükümetin mülteci politikası belli beşalı eleştiriler getirilebilecek olsada temel de doğru bir politikadır insancıldır evrenseldir diye düşünüyorum.
saygılar sevgiler

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Savaş bir milletin başına gelen en kötü şey olsa gerek
Vatanı bırakıp neyi varsa küçük bir valize sigdirip gitmek de işin ayrı bir boyutu
Bir yanım sizliyor mülteci kardeşlerimizi helede çocukları görünce
12 -13 yaşlarında çocukları karın tokluguna çalıştıran sözde insanları düşününce dahada fazla yanıyor içim
Diğer yandan sağlam uzaktan bakınca babayiğit denecek tarzda erkekleri görünce bunlar neden vatan savunmasında değiller diye içimden geçiyor çoğu kez
Hükümetin doğru buldugum politikası elbette var ensar olmak gibi
Yanlışlar da var elbette
Rabbim Ensarinda muhacirinde yardımcısı olsun inşallah
Bebeklerin çocukların ölmedigi bir Müslüman coğrafyası ne zaman olur bilmiyorum

Zümrüt

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
1,175
3,301
doksan sene önce onlarda osmanlı vadandaşı idi.
bulgaristandan, basnadan, makeyenyodan, hatta yunanistan gelip yerleşip türk vadaşdaşı olanlar varken suyeli kardeşleirmiznde başımızn üstünde yeri var..
Kesinlikle öyle,Rabbim onların yardımcısı olsun...

Kolaymı evlerinden,ortamlarından,yurtlarından kopup sığınacak yer aramak.. :(

15 Temmuz da herşey aleyhimize sonuçlansaydı,Rabbim muhafaza buyursun,halimiz nice olurdu..Bu yüzden müslüman kendisi için düşündüğünü başkası içinde düşünmeli..

Başımızın üzerinde yerleri var.
Geçen konusu açıldı,kendi karnımızı zor doyuruyoruz diyorlar :(
Nasıl üzüldüm,dedim koskoca ülkede bu kadar nimet varken,nasıl olur bunu söylersin,bizim başıma gelse,insanlar sana bu şekilde muamele etse hoşuna gider mi...!

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Kesinlikle öyle,Rabbim onların yardımcısı olsun...

Kolaymı evlerinden,ortamlarından,yurtlarından kopup sığınacak yer aramak.. :(

15 Temmuz da herşey aleyhimize sonuçlansaydı,Rabbim muhafaza buyursun,halimiz nice olurdu..Bu yüzden müslüman kendisi için düşündüğünü başkası içinde düşünmeli..

Başımızın üzerinde yerleri var.
Geçen konusu açıldı,kendi karnımızı zor doyuruyoruz diyorlar :(
Nasıl üzüldüm,dedim koskoca ülkede bu kadar nimet varken,nasıl olur bunu söylersin,bizim başıma gelse,insanlar sana bu şekilde muamele etse hoşuna gider mi...!

İşte meselede burda sanırım.Empati yapamıyoruz.Kardeşlik ahlakı,islam ahlakı neyi gerektirir düşünmüyoruz.
Etraf özellikle Suriye'den gelen insanlara iğreti gözlerle bakan sözde müslüman dolu.
Maalesef. .

Son mesajlar