Tek Kişilik Ümmet

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
TEK KİŞİLİK ÜMMET

Tevhid akidesinin temel taşı olan tek ALLAH inancının misyonunun en güzel şekilde itaat abidesi olan Gerçek şu ki,İbrahim tek başına bir ümmetdir.Nahl süresi 120 Ayeti celilesinde övülen Hz.ibrahim ve onun teslimiyet buyrugu altında emredilen Rabbindeyse beni teslim olanlardan bulacan diyen La kılıçını hükmüne ve sükunetine bir boyun eyişin vakarlı durusu Hz İsmail...

Gönderilen peygamberlerin kavimlerinn tarihçesine baktıgımızda genel itibarı ile putperestlik ön saftdadır..
İnsanların fıtratındaki berraklık ileriki zamanlarda kirlenmeye maruz kalsa bile hep bir yaratıcının varlıgını aramışlardır..Lakin insanlarda yaratıcı olgusu günler geçtikten sonra bunlar yakın aracı görevi yaptıklarını sandıkları ve kendi elleryle yaptıkları bir taş parçası yada bir tahta oyugu onları şirk bataklığına sürüklemiştir...
Onurlu ve cefakar duruşu ile öne çıkan peygamberler Risaletlerinden öncede güven ve emin yollarda yürümüşler,Adaletden yana yol benimsemişlerdir.

Bu putperest kavimlere gönderilen peygamberlerin tek gayesi ve dawası tek ALLAH inançının ,yaşadıgı belde ve kavmine tebliğ edip duyurmaktır.. Bu metodun itaatkar ve Teslimiyet Altında Kavmine Karşı La Baltasını Kuşanmış olan hz İbrahim Bu yolda gelecek bütün belalara karşı ALLAH bana yeter o negüzel dostur düsturunu şiar edinmiş ve ALLAH c.c onuda Nisa 125 süresinde buyurdugu gibi ibrahim ne güzel dostur ayeti celilesi ile övmüştür..

Hz İbrahim Putperestlik sınavını en yakın ı olan put yapıcı olan babasıyla yapmış,ve babasının karşısında sarsılmaz duruşu ile bizlere bir yol gözterme konsuunda İmani bir yol,Rabbani bir teslimiyet göztermiştir...Hz İbrahim bu fonksiyonu ile Tevhid akidesine karşı La baltasını kuşanmış karşısında en yakın birey olsa bile davasında sebat gösterip taviz vermemiş ve davetini yapmakmaktanda geri durmamıştır..

Yapılan bütün baskı ve sindirmelere ragmen bu cefalı yolda Rabbine sığınmış,onun rızası ugruna hayatını HAcer annemizle birleştirmiş ve Rızayı ilahi yolunda hicret etmiştir.

Kuran-ı Kerimde bildirdiği gibi Kabenin insasının temel taşı teslimiyet ve itaatden kaynaklanmıştır..İyilik yaparak kendini ALLAHa teslim eden ve hanif olan ibrahimin dinine uyandan daha güzel dinli kimdir?ALLAH ibrahimi dost edinmiştir.(Nisa süresi 125.)

Feda edilen bu yolda en güzel olgularla hediyelendirilmiş ve ALLAH c.c Rahmetinin hz İsmaili dünyaya göndererek şefkat ve evlat merhametiyle imtihana tutulmuştur..Ewlat sevgisiyle imtihan edilen peygamber ogluyla iştisare etmiş ve oğlunun teslimiyetini en güzel şekilde görmüştür..Onun bu sarsılmaz Rabbine olan dostluk ve muhabbeti Rabbinden gelen emirle Ewlat sevgisini hiçe saymış Rabbinin emretdigi görevi biran olsun düşünmeden Duydum ve İtaat etdim buyrugu ile yerine getirmiştir.

Bu dörtülük bize ne güzel anlatıyor İbrahimi Özlemi:

Ey insanların atası bak putlar yine dolu dizgin,
Bizlere İsmaili teslimiyet gerek,
Ataputun kulları cogaldı,
Bizlere Baltayla Tevide çıkan İbrahimler gerek....

Günümüzde davetçinin azığı ve Müslümanın şiar edinmesi gereken bu örnek itaat ve teslimiyetin Modeli olan İbrahimi duruş,İsamili teslimiyet ALLAHtan gelen herşeye Boyun egme ve ALLAH istedi diyip rıza göztermektir...

İnsanın başına gelen bela ve musibetler insanı helak etme gözüyle değil,imtihan etmek ve insanın imanını ölçmektir.Çıkaracagımız en büyük ders ise elbetdeki karşılksız bir muhabbet ve itaatkarlıktır.

Her dönem ve asırda İbrahimi yol çizenlerin hayatlarını irdeliyip incelediğimizde,Bu yola baş koyanların keskin durusu ve sarsılmaz imanları görmekteyiz...

Bu Teslimiyet Gözterenlerin Hayat Kaynağı İbrahimi Duruş,MUHAMMEDi s.a.v muhabbetdir... Bu teslimeti gözterenler her asırda oldugu gibi asrımızdada vuku bulmuştur ve bu ibrahimi metodun La baltasi her döenmde de yiğitler tarafında hakkıyla taşınacak ve hakkıyla putları galebe edecektir..
İbrahimi metodla Tagutlara ve beşeri kanun koyucularına karşı mücadele verenler dilerinde hiç bir zaman bu söylem gitmeyecektir..

Putlarınızı La baltasıyla toz toprak edip göklere savuracaz.....

Acaba bizlerin İtaat ve Teslimiyet konusunda LA Baltasını Elimize Alabildikmi?
Hz İbrahim LA Baltasını kuşandıgında bütün samimiyetliği itaatkar ve boyun eğişi gösterdi.....

LA Baltasıyla yıkılması gerekenler.....!!!
1-) LA İle putlaştırdıgımız ,makamları,
2-) LA İle putlaştırdıgımız ,şan şöhreti,
3-) LA İle putlaştırdıgımız ,emparyalist düzen kuklası malları,
4-) LA İle putlaştırdıgımız ,Şehvetimizin putlarını yıkmaya ,
1-) LA İle putlaştırdıgımız , merakımız olan belkide bilincli,bilinçsiz tiryakisi oldugumuz zevklerimizi sporu..
Dawetçinin Azığı elbetdeki kendi nefsini galabe çalıp İbrahimi duruşla ve MUHAMMEDi muhabbetle ALLAHa Dost olma yolunda çaba ve gayet göztermektir..

VaV"
01.11.2010

Teslimiyet konusu altında 3 uncu olan Makale.

Selam ve Dua ile...

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
ibrahim
içimdeki putları devir elindeki baltayla...
güzel bir makale
yüreğine sağlık yeğenim

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Allah razı olsun eRkAm

Yazı 01.11.2010 da kaleme alinmis. 7 yıl geçmiş üzerinden. Bugün bir kere daha okuduğunda sunuda yazsaydım yada şöyle değiştirirdim dedigin yer varmı. Yazarların aradan geçen yıllarda söylemlerinde değişiklik olurmu merak ettiğim için sordum:)

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Allah razı olsun eRkAm

Yazı 01.11.2010 da kaleme alinmis. 7 yıl geçmiş üzerinden. Bugün bir kere daha okuduğunda sunuda yazsaydım yada şöyle değiştirirdim dedigin yer varmı. Yazarların aradan geçen yıllarda söylemlerinde değişiklik olurmu merak ettiğim için sordum:)
Sendende InşaAllah Abisi .
Bu yazıyı yazdığım o zaman hemen yayınlamıştım, o zamanki hissi duygularımla sicagi sicagi ,çünkü biliyorum bir defa bile okusam degistirirdim: )
Suan yine ahsen teyze yorum yaptığında tekrar okuduğumda hadis destekli de olabilirdi diye aklımdan geçirmedim değil lakin yine degistirmezdim :)

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Kalemine yüreğine sağlık değerli muhterem ..

Yüreklerimizi aydınlatan kalbini Rabbim nurlara gark eylesin İnşAllah...

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Sendende InşaAllah Abisi .
Bu yazıyı yazdığım o zaman hemen yayınlamıştım, o zamanki hissi duygularımla sicagi sicagi ,çünkü biliyorum bir defa bile okusam degistirirdim: )
Suan yine ahsen teyze yorum yaptığında tekrar okuduğumda hadis destekli de olabilirdi diye aklımdan geçirmedim değil lakin yine degistirmezdim :)
ahsen teyze de olmazsa ah ah hhhz

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K