Varsa para! Yoksa para!

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,732
16,667
Bursa
20220119_004824.jpg

Döner şişlerinde kilolarca et pişiyor. Bir yanda tavuk eti, bir yanda sığır eti ateşe baka baka kızarıyor... Etin iştah açıcı kokusu buram buram tüm çarşıya yayılıyor. İnsan acıkmamış olsa bile et kokusuyla acıkıyor. Parası olanlar, canı çekenler, acıkmış olanlar dönercinin önünde sıraya giriyor hemen.

Ancak biri var ki çok acıkmış, etin kokusuyla adeta başı dönüyor; ama parası yok. Tıpkı insanlar gibi sıraya girmiş. Ne var ki ona bir türlü sıra gelmiyor. En önde beklemesine karşılık, etin yalnızca kokusunu alabiliyor. Herkes yiyor. Karnını doyuruyor, nefsini köreltiyor...

Gelgelelim bizimkinin parası yok! Satılan yüzlerce kiloluk dönerden onun payına bir lokma bile düşmüyor! Et yağına bulanmış bir dilim ekmek bile geçmiyor eline! Dönercinin insani duygusu nasırlaşmış... Kendini doyurmaktan öte kaygısı olmayan insanların da umurunda değil!

Bir gün, yine böyle bir dönerci büfesinin önünde insanlarla birlikte sıraya girmiş köpek için döner almaya kalkıştığımda, bana çıkışmıştı adam: "Abi olmaz şimdi, alışır, her gün buraya gelir!"

İnsanlığını unutmuş varlıklar arasında hayvan olmak ne kadar zor!
Varsa para, yoksa para!

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
10,961
53,355
Konunun anafikri etkileyici ve güzel paylaşım için teşekkürler 😊

Sadece hayvanlar için geçerli degilbbu durum geçerli ,o yüzdendir evet bende diyorum varsa para yoksa para.😏

Ve ben diyorum ki hayvanları gördüğünuz gibi etrafınızdaki çocuklarında görün

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Hayvanlar bizim için mükellef olan canlılar değildir.
Lakin bizler onlar için de mükellef olan canlılarız.
Yani onların hakları noktasında da imtihana tabi tutulan varlıklarız.
Yarın Kıyamet Günü'nde bu sorgu da bizim önümüze gelecektir.
Artık yollarda falan yürürken, gözlerimi yumuyor, kulaklarımı tıkıyorum.
Keder, acı ve üzüntü dengesini ayarlayamıyorum ve ruhen perişan oluyorum.
Yani gücümün yettiğince yardımcı oluyorum,
Veteriner olarak da, doyurmak ve ilgilenmek olarak da.

Son mesajlar