Yaz kuran kursu eğitim teknikleri

Zeynep

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
1 Ağu 2017
Mesajlar
753
Tepkime puanı
23
YAZ KURSU EĞİTİM TEKNİKLERİ
Çocuklar için oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu biliriz. Özellikle şu yaz aylarında çocuklar için oyun daha da büyük önem taşıyor.Derslerde geri bildirim, konu tekrarı için sık sık çocuklarla oyun oynayabiliriz, araya rekabet de girince neyi nasıl öğrendiklerini kendileri bile anlamıyor bildiğim ve uyguladığım oyunları sizlerle paylaşmak istedim:

Mendil Kapmaca: Öğrenciler bilgi ve yaş seviyeleri de dikkate alınarak 2 gruba ayrılır. Eğitici mendili tutar ve her iki taraftan yine bilgi seviyelerini dikkate alarak 2 öğrencinin ismini ve hazır olmalarını söyler. Soruyu sorduğunda ismi söylenen 2 öğrenci doğru cevabı vermeye çalışır doğru cevabı verdiklerinde eğitici 'evet doğru' der ve bu mendili alıp kaçmaları için start'tır,doğru cevabı vermeden mendili almaya gelemezler, gerisini zaten biliyorsunuz, bu şekilde teker teker elenirler ve bi taraf kazanır.

Kulaktan Kulağa: Ben özellikle hadisi şerifleri öğretirken bu oyunu oynatmaya çalıştım. Yine 2 grup seçilir ve gerisi malum

Kavram Bulmaca: Tahtaya (ya da öğrenci sayısı azsa bir dosya kağıdına)10-15 tane kavram yazılır (teravih,umre,zekat gibi..)öğrenciler yine 2 gruba ayrılır. Eğitici kafasından seçtiği bir kavramın açıklamasını yapar ve bu hangisidir der
grup üyeleri ortak karar alarak seçtikleri kavramı daire içine alarak işaretlerler bilirlerse puan kazanırlar. Sırayla 2 gruba sorulur ve en çok puan alan kazanır.

"Ben Kimim" Oyunu: Peygamber kıssaları dersimi pekiştirmek için kullandım ben bu oyunu çok da hoşlarına gitti. Sahabe isimleri de kullanılabilir tabi, Peygamber isimleri teker teker ufak kağıtlara yazılır ve kağıtlar katlanarak bir kavanoz yada benzeri bir kutu içerisine koyulur öğrenciler yine 2 gruba ayrılır. İlk grupla başlanır, bir öğrenci gelir ve bi kağıt seçer ve kendisi görmeyecek şekilde grup arkadaşlarına doğru kağıdı açar ve "ben kimim" der.arkadaşları kağıtta yazılı ismi ipucu vererek kağıdı seçen öğrenciye anlatmaya çalışırlar 3 ipucu ve 3 tahmin hakları var. Bilen gruba puan verilir ve en çok puanı alan kazanır.

Kelime Türetmece: Dini terimler son harfe göre üretilir, 30 sn ya da 1 dk düşünme payı verilir kelime türetemeyen oyundan çıkar.
NamaZ___ZekaT___TeyemmüM___ gibi

Kıyam-Kıraat Oyunu: Bildiğimiz deve cüce oyununun islamic versiyonu öğrencilerin hepsi ayakta dururlar öğretici kıyam dediğinde dümdüz ayakta dururlar,kıraat dediğinde ellerini bağlarlar ruku dediğinde de eğilirler.Eğitici hızlıca söyler bunları hareketleri yapmakta geciken öğrenci oyundan çıkar.

Doğru-Yanlış Oyunu:
Sandalyeler öğrenciler oturduklarında birbirlerine sırtlarını dönecekleri şekilde (birbirlerini görüp etkilenmemeleri için)daire şeklinde yerleştirilir ve öğrenciler oturtulur.Eğitici bir cümle söyler (Hz.Muhammed Medine'de vefat etmiştir gibi....) söylenen cümledeki bilgi doğruysa oldukları gibi kalırlar eğer bilgi yanlışsa ayağa kalkarlar. Şaşıranlar oyundan çıkar, bir kaç tur oynattırılıp birinci seçilir.

Adam Asmaca: Bildiğimiz bir oyun yine. Sure isimlerini kullandım ben bu oyun için. yine 2 grup seçiyoruz adamı ölümden kurtaran puan kazanır

Ezber Yarışı: öğrenciler 2 gruba ayrılır(ezber durumları dikkate alınarak). Öğrenciler yanyana oturtulur ve İlk gruptan başlanır.Eğitici bir sure ya da duanın bir iki kelimesini söyler grubun başındaki öğrenci devam eder bir ayet ya da 3-4 kelime söyledikten sonra yanındaki devam eder,etmeye çalışır yani önceden belirlediğiniz bir süre içerisinde devam edemezse sureye oyundan çıkar. O grup son öğrenciye kadar surenin tamamını okuyamazsa puan alamaz. Bu şekilde devam edilir ve bi grup kazanır.

Sûre yapbozu: Bu yarışma kalabalık öğrenci grupları ile zor olur ama benim öğrencilerim çok seviyorlar bu oyunu.Eğitici önceden sureleri kağıtlara yazar ve ayet ayet ya da bi kaç cümlesini keser ve 2 gruba ayrılan öğrencilere dağıtır ve sûreleri doğru bi şekilde birleştirmeleri istenir.(bu oyunun hazırlık aşaması bayağı bi zahmetli oluyor surelerden ikişer tane hazırlamanız ve Grupları ezber seviyelerine göre ayarlamanız gerekiyor.)
Bu oyun sure-duaların arapçalarına aşinalık kazandırması bakımından da çok iyi oluyor.

bunun dışına çocuklar derste sıkıldıkları zaman yüksek sesle selavat veyahut tekbir getirip, 3- 4- dk dinlenme molası verilebilir.

(ALINTI)

 
Üst