• Allah, Talan edilen bahçeleri eski güzelliğine kavuşturmasıyla meşhurdur. LiyA🌺

Yenilenme Eylemi

Turan

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
2,210
Tepkime puanı
242
YENİLENME EYLEMİ

Partiler, bazı yerlerde, örneğin internet paylaşımlarından gördüğümüz gibi, “Filan Parti Hayır Diyor” ya da “Filan Parti Evet Diyor” pankartları elinde, yani HAYIR ya da EVET basılı kâğıtlarla, küçük gösteriler yapıyor..

Temel haklar alanında kalarak, hiçbir pankart, bayrak olmadan, hiçbir slogan atmadan, sadece eyleme anlam yükleyecek bir işaret taşıyarak, her gün aynı saatlerde, aynı yerlerde BULUNMAK da bir eylem...

Bu öneri eminim ki hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek. Çünkü örgütler, kendi kontrolleri dışında gelişecek milyonların hareketinden korkarlar.

“Bulunmak” sözcüğü burada bilinçli olarak seçilmiştir. Yani orada oturabilir, yürüyebilir, dolaşabilir, durabilir, sohbet edebilir, etrafa bakabilirsiniz. Bunların hiç biri gösteri ve yürüyüş alanına girmez hukuken. Tesadüfen de milyonlarca insan her gün, aynı yerlerde aynı saatlerde “bulunabilir”.

Evet, birbirimizi belli yerlerde ve zamanlarda bulunarak bulabiliriz. Her gün aynı saatlerde, aynı yerlerde bulunarak birbirimizi bulalım.

Milyonların, belli bir yerde, günün belli saatlerinde buluşup sessiz bir biçimde dağılması eyleminin “namazları camide cemaatle kılmak” olduğunu düşündürmüştür mutlaka..


Cemaatle namaz kılmak, DİRİLİŞ ya da YENİLENME amaçlı bir eyleme dönüşebilir..

Camiye namaza gitmek, cemaatle tanışmak, çay ocağında çay içmek, hergün cemaatle sohbet etmek, emperyalizmi konuşmak, medeniyet krizini konuşmak, İslam birliğini konuşmak, evimize davet etmek, cami buluşmalarını ev ziyaretleri boyutuna taşımak..

Cami cemaatini, gerçek cemaat haline getirmek gerekiyor. Toplum, camiden düzeltilebilir..

Camide namaz kılmak, “Böyle gelmiş ama böyle gitmez..” anlamına gelebilir..

Camide namaz kılmak, “Düşüncede, sanatta diriliş” anlamına gelebilir..

Camide namaz kılmak, “İslam medeniyetini inşaa ediyoruz” anlamına gelebilir..

Camide namaz kılmak, “Yeni insan, yeni toplum” anlamına gelebilir..
M. Yürekli
 
Üst