18 yaşında vekillik için ne düşünüyorsunuz?

ARK

Tecilli
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
6
0
İstanbul
(Bence) yanlıştır. Seçme yaşı 18 ise seçilme yaşı da 18 olmalıdır tarzında bir şeyler söyledi başbakan. Halbuki bu ikisi birbirinden farklı kavramlar ve ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Alanında lisans eğitimini tamamlamamış hiç kimseye mesela mühendislik işlerini teslim etmez devlet. Aynı şekilde eğitimini tamamlamamış bir doktor da hastanelerde görev yapamaz. Yasamada görev yapan milletvekilleri de kanun çalışmaları yapabilmeleri için çeşitli alanlarda en azından temel bilgi sahibi olmaları gerekir ki bu da ancak mecburi lisans veya minimum hayat tecrübesi (25 yaş) ile sağlanabilir. Seçme hakkı ise reşit olma ile başlar ve bir çok ülkede olduğu gibi bizde de bu sınır 18 yaşını doldurmadır.

Tek bir millet vekili bile mecliste kanun teklifi sunabilir. Aynı şekilde vekiller komisyonlarda da taslak kanun ve yönergeler üzerinde çalışır. Hal böyleyken göstermelik olarak tek bir 19-20 yaşındaki vekil bile bir çok düzensizliğe rahatlıkla yol açabilir (yönlendirmeler de olacaktır mutlaka o yaştaki bir çocuğa).

Neyse işte uzatmayayım ben bu şekilde yanlış olacağı inancındayım :)

mansuri

Sp Kullanıcı
28 Ocak 2017
141
40
Eskiden akıl baliğ yani reşit olma yaşı 12-14 yaşlarıydı şimdi sıpalar 30 yaşından önce akıl baliğ olamıyorlar.
Anlıyacağınız meclisi çelik çomak oynama yerine çevirecekler zahir.

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,927
Benimde düşüncem bu yasa her 18 yaşını dolduran vekil olsun diye değil gençlere "size güveniyorum" algısı oluşturmak için çıkarıldı.
Şimdi hangi parti seçilebilme ihtimali yüksek sıralara kaç 18 yaşında vekil adayı koyucak önümüzdeki seçimde ona bakmak lazım.

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,993
31,650
44
BOLU
Laf olsun madde sayısı dolsun kabilinden eklenmiş bir maddedir yoksa 18 yaşında vekil çok zor aday göstermeleri.

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,461
Işin ehli elbet önemlidir ve buna da tecrübe eklenirse Lakin bunu da ifade etme gereği duyuyorum gençler mecliste yer bulur mu yada sayıları çok olurmu bilemem ama yarım asırlık miladi olmuş yüzlerden daha iyi hizmet edeceklerine eminim.Dahasi yaşı 50 olupta gün yüzü görmüş milletvekilleri makam sahabi olanlar da var ne oldu ne hizmet yaptılar..

Usama bin zeyd 16 doldurmamış bir gençti savaşa ordu komutanı olarak verildi ve emrinde onlarca sahabe vardı..

Taze kana ihtiyaç var ama Adil olunursa adamciliktan çok aktif zeki olması önemli..

Alperen61

Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,993
31,650
44
BOLU
.Dahasi yaşı 50 olupta gün yüzü görmüş milletvekilleri makam sahabi olanlar da var ne oldu ne hizmet yaptılar..

Bu söylediğinize katılıyorum yani 50 yaşında olupta gereksiz yere Meclisi işgal eden insanlar var.
Ama günümüzde 18 yaş bence yeterli değildir.18 yaşındaki bir insanın fikir olarak tam oturmuş bir düşünceye sahip olacağını asla zannetmem.Kendimden bilirimki bırak 18 i ben 25 yaşımdaki fikirlerden bile uzağım şu anda.
Elbette kişisel olarak kendine çizdiği bir fikri vardır ama günümüzün karmaşık yapısı içerisinde kendisini her türlü mecrada ifade edebileceği doygunluğa ulaşamaz.O yaşlarda zaten sınav ve okul koşturmacası içerisinde olacaktır.Gerçi dede olmuş adamlar mecliste kravat takıp otururken ilim irfan deryasımı sanki elbette hayır o ayrı bir konudur.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bir konuyu ele aldığımızda bunu kendimiz üzerinden değilde daha etraflıca ele almamız gerekmektedir. Yukarda Vav arkadaşımız Usame bin zeyd komutasından bahsetmiş, bu sadece bunla sınırlı olmayıp osmanlıda daha küçük yaşlarda ülkenin eline teslim edildiği padişahlardan bahsedebiliriz. Yada bugün 50 küsür ülkede milletvekili seçilebilme yaşının 18 olmasıda ayrı bir gerçek olarak önümüzde durmakta...

Peki ülkenin çoğunluğunda bu yaş gurubunun kendini grliştirmemiş olması tüm bireylere mal edilebilirmi? Bence o makamın hakkını verebilecek, arı, temiz bulandırılmamış bir çok zihin var bu ülkede... Kişi kendini yetiştirmeye 3 yaşında neredeyse başlar... Hikmetli bir bakış kiminde 10 yaşı bulabilirken kimisinde 80 yaşında bile bulunmaz...

Kendini kanıtlamış, yetiştirmiş 18 yaş gurubu gençlerimiz desteklenmeli... Sanırsam bunların yönlendirilmesi ve kanalize edilmesi daha zor... Üretebilen bir gençlik için olumlu ve geç kalınmış bir çalışma olduğunu düşünüyorum...

Bilgi - İnanç - Eylem

H

Habibe

Laf olsun diye bir madde çıkarılıyorsa vay halimize lunaparka çevireceğiz meclisi

Alperen61

Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,993
31,650
44
BOLU
Ben ısrarla 18 yaş milletvekilliğinin bu ülkeye çok fazla bir şey kazandırmayacağını düşünüyorum.Kendini geliştirmeyi becermiş kaç kişi var o yaşlarda.Ve farkında olunmayan bir fark var siyasettten bahsediyoruz.Siyaset sadece kendi davana inanmakla biten bir olgu değildir benim düşünceme göre karşı olduğun her fikri mütalaa etme noktasında yeterli donanıma haiz olman vazgeçilmez bir unsurdur özellikle günümüzün kavramlarla dolu siyaset sahnesinde.Yoksa 18 yaşında pekala kendi kuaralları çerçevesinde yaşayabilir insan.Veya buna göre eğitimli olabilir ama siyaset farklı bir şey biraz.Ve zaman geçtikçe kavramlar çoğaldıkça bilgiye olan ihtiyaç artmaktadır.
Gelelim ülkemizin 18 yaş haline.Twitterde Facebookta ve diğer sosyal medya mecralarında takılıp karşı cins peşinde koşmaktan bitap düşen,kafelerde çay içip ellerinde akıllı telefonlarla beyinleri uyuşmuş Survivör v.b saçma sapan programları izleyen 18 yaşımı kendini geliştirecek.Elbette donanımlı olanlar olabilir herkes değildir böyle ama genelleme yaparsak böyle maalesef.

İ

İsrâ

Şöyle bir düşünde olabilirmi bu konuda?
Yaşı 18'e çekelim ama 23-24 yaşındaki bir genci vekil yapabilelim.
En azından 18'e göre daha oturmuş bir kişilik olabilirmi acaba?

Son mesajlar